lutfu

  • 334
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

szeged

180.000 nufusunun 30.000 i ogrenci olan fakat bu ogrencilerin macaristan in farkli yerlerinden szeged e okumak icin gelmeleri sonucu okul disinda beklenildigi kadar ogrenci gorulemeyen talebe sehri. taksilerde, restaurantlarda vb. bircok yerde ogrenci indirimi vardır. 1900 lere yaklasirken gecirdigi sel yuzunden yeniden planlanmis, ortasindan gecen tizsa nehri cemberin capi seklinde alinarak sehrin disina dogru genisleyen uc cember seklindeki ana yol ve bu yollardan cemberin merkezine yani sehir merkezine dogru uzayan bir cok tali yoldan olusan bir planlaması vardir. cesme sularinin tadinin ve kokusunun olmasi sehrin kaynak suyu bakimindan zenginligine dayanmaktadir, ayni sebepten dolayi bol bol termal havuz gorulebilir. nobel odullu fizik profosorunden 70 yasindaki tonton ciftlere, ogrencisinden iscisine kadar herkesin ulasimini bisikletle sagladigi sakin bir macaristan sehri.
balik corbasi ve paprikasi son derece meshurdur. ozellikle sonbahar da gorulmesi tavsiye edilir. gidip goreceklere duyrulur.

not: yemek ve çorba tabaklarının yanında duran masum görünüşlü paprikaları acıya alışkın olsanız bile ağzınıza atmadan bir kere daha düşünün. koştura koştura şehir turu attırma potansiyeline sahipler.

devamını okuyayım »