lynyrd skynyrd

  • 5006
  • 20
  • 3
  • 0
  • dün

balrog

doğaları, yaratılışları hatta görünümleri dahi muazzam bir gizeme ehil olan görkemli varlıklardır. bana kalırsa j.r.r. tolkien tarafından maiar'a atfedilen bütün güç tanımları, anlatımları bugüne kadar ifade edilen sınırların en uç noktasıdır. bilhassa ilk çağ'da mardello melkor'un hizmetinde olan bu dehşetengiz varlıklar, kadim zamanlardan beri tüm ihtişamı ve görkemiyle varlıklarını sürdürmüşlerdir.

sayıları hakkında mutlak bir bilgi vermek yanlış olabilir; lakin muhtemelen fazla olmadıkları ifade edilmektedir. lungorthin, gothmog ve durin's bane gibi... vücutlarını sarmalayan ateş, onları karanlıkla boyanmış birer kötülüğe dönüştürmüştür. sayıca az olan bu karanlık ve mütehevvir varlıkların birçoğu, ilk çağ'daki, war of wrath savaşında öldürülmüştür. yukarıda da ifade ettiğim gibi kendisine atfedilen güç tanımları, onları ölümsüz yapabilecek kadar sınırsızdır. dolayısıyla ölümleri, kolay olmamıştır. bu savaştan kaçanlar da olmuştur. örneğin bir tanesi, orta dünya'daki blue mountains'a kaçmış ve uzun bir süre burada kalmıştır. daha sonra "durin'in felaketi" olarak adlandırılan bu balrog, khazad-dum'da gandalf the grey ile savaşmıştır.

ilginçtir ki, balrog'ların elf'ler ile ilk karşılaşmaları, wars of beleriand'in muharebelerinden olan dagor-nuin-giliath savaşında olmuştur. noldor'un muazzam zaferiyle neticelenen bu savaş, kadim ve muktedir elf beylerinin muzaffer mücadelesi ile destansı bir anlatıya dönüşmüştür.

balrog'lar ile ilgili olan derin tahayyüllerimiz, j.r.r. tolkien'in tasvirleri dışında peter jackson tarafından sinemaya uyarlanan lotr serisinde tecelli edildi. gandalf the grey'in moria'da dövüştüğü balrog, vücudu ateş ve karanlıkla kaplanan; silah olarak ise alevden bir kırbaç ve kılıç kullanan bir maia olarak tekvin edilmiştir. lord'ları gothmog ise, aynı zamanda oldukça büyük bir balta kullanırdı.

kendileri hakkında merak edilen bir diğer konu ise, kanatlara sahip olup olmadığıdır. her ne kadar basit bir soru gibi görünse de cevaplaması oldukça zordur. bu konuyla ilgili şimdiye dek net bir açıklama yapılmış değil. tolkien'in kitabında da ifade ettiği gibi, ufak da olsa kanatlarının olduğu kanaatine varılmış. "his enemy halted again, facing him, and the shadow about it reached out like two vast wings." keza the lord of the rings the fellowship of the ring filminde de görüleceği üzere buradaki balrog, kanatlı bir şekilde betimlenmiştir. peki kanatları olmasına rağmen uçabiliyorlar mıydı? işte asıl soru bu!

şaka bir yana! asıl tartışma ve sorulan sorular, bu ifadelerden sonra başlamaktadır. zira yukarıda, balrog'ların belli belirsiz bazı silüetlerden tekvin edildiğini yazdım. bu silüetler veya gölgeler, tıpkı alev gibi farklı formlara giren ve zorlukla seçilebilen biçimlerdir. sıkı j.r.r. tolkien okuyucularının yorumları , kanatlarının, vücudunu sarmalayan söz konusu silüetler ve gölgeler tarafından oluşturulduğu yönündedir. bundan ötürü "gerçek" kanatlara sahip olmadığını savunun muhalif kişilerin değerlendirmeleri de pek makuldur.

balrog'lar nam-ı diğer valaraukar'lar, birer maia oldukları için büyü ile alevlerden muhtelif silahlar yaratabilmektedir. silah yapmaları dışında, diğer yetenekleri yukarıda da belirttiğim gibi büyük gizeme sahiptir. zira gandalf the grey'in de ifade ettiği gibi, balrog karşısında kılıç ve ok gibi normal ve sıradan silahların hiçbir işe yaramadığı bilinmektedir. gandalf, durin'in felaketi ile dövüşürken bir gondolin kılıcı olan glamdring'i, büyü ile kullanmıştı.

arda'nın yaratılışından dahi; güneş, birinci çağ'da yükselmeye başlamadan önce angband'ın bu karanlık lordları, the great enemy - mardello morgoth'un generalleri, artık yok. alevin yanmıyor, üşüyoruz reis!

devamını okuyayım »
20.12.2014 04:21