mastor

  • 1542
  • 35
  • 6
  • 0
  • 5 gün önce

hayata dair gülümseten detaylar

çocukların topunu patlatıp yenisini alsınlar diye para vermek.

aslında benim suçum yoktu, onlar da kabul etti. iş güç koştururken arabayla fakir bir mahalleden geçiyordum, malum, zengin bir siteye ulaşmak için.

canım da sıkkın üç gündür. ben bilimle uğraşan bir adamım da hayat öyle değil, insanlarla para pul konuşmaktan imanım gevredi, bıkmışım, s.kicem sizi de parasını da hallerindeyim. ne yanlış bir şey şu varlık , lidyalılar aklımdan hiç te iyi geçmiyor günlerdir . zaten ne anlarım ben , bilim dediler geldik, karşımda ticaret tek dişi kalmış canavar gibi , neyse , konuyu dağıtmamalı.

sonradan "şu embesil" dedikleri çocuk öyle bir attı ki topu arabanın altına durup tebrik edecektim senden sabri olur diye. durmam mümkün değil, bom dedi gitti top, duracak bir yer de değil.

işimi halledip dönüş yolunda onların top oynadığı yerde gördüm yine , patlak topla oynamaya çalışıyorlar. bu sefer durabilecek bir yer , durdum.

- "patladı mı top?"

-"patladı abi."

-hanginiz attı?"

üç çocuk birini gösterdi. " aha şu embesil"

baktım, sabri de olmaz ama neyse.

-"kaç para top?"

-" işte on lira abi."

-"durun" dedim "vereyim parasını"

bir heyecan, bir sevinç, görmeli. bilmiyorlar tabi bu manyağın parayla pulla işi olmaz, canı sıkkın size on lira vermiş çok mu . baktım yanımda on yok, yirmi var. dedim ya para da basmıyorum hatta sıkışığım, ama sıkkınım daha çok , lidyalılar.

yirmi uzattım. "abi çok değil mi " dediler. " olsun başka şeyler de alırsınız" dedim. " abi biz ne yapalım" dediler.

"birşey yapmayın" dedim.

içlerlinden biri ismimi sordu, mastor dedim. biri takımımı sordu , beşiktaş dedim, alkış koptu.

"abi sana dua edelim" dediler. "edin dedim, ben hiç etmiyorum."

içlerinden biri " anneme de söylerim oda eder " dedi. " etsin" dedim. yürüdüm.

evet, olmuyor parayla mutluluk, ne zaman olacağını düşündüm ki zaten şu kadarcık hayatımda. ama işte bir on lira ya da yirmi, ne çok mutlu ediyor çocukları, tam da cuma , haftasonu topları da yok belki. gülümseten bir detayları olsun büyüdüklerinde dediğim.

devamını okuyayım »
29.05.2015 21:33