mercyrium

  • azimli
  • anadolu çocuğu (306)
  • 2522
  • 12
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

24 mart 2015 germanwings uçak kazası

içiniz rahat olsun arkadaşlar. alman polisini arayıp gerekli ikazlarda bulundum. "saf mısınız da araştırmayı yardımcı pilot üstünde yoğunlaştırıyorsunuz?" dedim. ses analizi yapmadan nerden biliyorsunuz kim çıktı kokpitten? kaptanın sesiyle yardımcı pilotun sesini anlamak bu kadar mı kolaydır? hem belki de yardımcı pilot uçağın kontrolünü kafasına göre kendi almıştı. sonra da kaptana "kontrol sende kaptan. akıllı ol uçağı doğru uçur ben bir çişe gidiyorum" demiştir. "nerden bileceksiniz yani biz bile burda hala emin olamıyoruz" dedim.

"doğru valla" dediler. "bir analiz yapalım önce. biz bunu neden akıl edemedik? hem yardımcı pilotların kendi kafalarına göre kontrol alıp verebildiği bir dünyada yaşıyoruz. nasıl da bunu gözden kaçırdık" dediler.

herkes fikrini yazmakta özgür tabii de siz bu zekayla günlük yaşamınızı nasıl idame ettiriyorsunuz cidden benim için büyük bir muamma.

edit: abicim kayıtlarda kaptan pilotun uçuş öncesi brifingi, uçuş planını anlatması vs her şey var. kontrol bende kontrol sende muhabbetine gelince sen bunu otobüs muavini sandın heralde. ulan hiç bir şey belli olmasa bile biri 28 yaşında genç bir pilot biri 6000 uçuş saati olan tecrübeli bir pilot. bunların sesi aynı mı olur? hadi gene çok benziyor diyelim bunları tanıyan daha önce beraber uçmuş personel yok mudur? bilmeden yorum yapmak zorunda mısınız?
insana zorla "uçak kazasıyla ilgili yorum yapacaksın. şart bu. illa yapacaksın" deseler bile insan kendini bir sorgular, utanır. "yahu bilmeden ne diyeceğim şimdi?" diye düşünür. "üzücü kaza" vs diye bir şey yazar geçer. ama yok baba sen daha iyi biliyorsun ya ses anlaşılır mı anlaşılmaz mı illa yazacaksın yani. ara almanya'yı paylaş bu bilgilerini madem. sadece biz şanslı sözlükçüler faydalanmasın üstün zekandan.

edit: neden hala anlaşılamıyor çok ilginç.

“you can hear the commanding pilot ask for access to the cockpit several times,” the prosecutor said. “he identifies himself, but the co-pilot does not provide any answer.”

devamını okuyayım »
28.03.2015 08:47