mert dayanir

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (505)
  • 1969
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

ulusalcı psikolojisi

önce insan olduğunun ayırdında olan psikolojidir.

kemalistler biraz kıpırdanmaya görsün, çok bilmiş sosyolog bozuntuları ortaya dökülüveriyor. akabinde toplum bilim uzmanı edasında başlıyorlar suçlayıcı ideolojik küfürlere.

bu tipler gelir cumhuriyete babalanır, gelir atatürk’e babalanır, gelir kemalizm’e babalanır, ulusalcılığa babalanır, laikliğe babalanır. ama herkesin malûmu, meşreplerine göre kimi sol eliyle, kimi de sağ eliyle emperyalist babasını tutarak yapar bunu. bu tipler kişiliklerini azaltarak dünyalıklarını çoğaltanlardır. bunlar elindeki büyüteci ters çevirerek ulusalcılığı küçülttüğünü zanneden oryantalist akbabalardır (bkz: edward said oryantalizmi). bunlar mezhep din milliyetçisini savunmakta beis görmeyen bir tuhaf, sol çığırtkanıdır. “hem ulusalcı hem solcu olunmaz” lafını, “hem müslüman hem laik olunmaz” diyenler kadar pervasızca, bir çırpıda ve aynı tonda kullanırlar. (herifçioğulları utanmasa tayyibe methiyeler düzecek) kendilerini sol addeden bu kitleye cumhuriyetin battığı kadar zorunlu din dersleri batmaz mesela. şuursuz devenin bir de gelmiş ışid ve akp’yi ulusalcılara yeğ tutarım demeğe getiriyor. ha şöyle sadede gelin yavrucaklarım. pkk’yı da unutmasaydın keşke. bu zerzevatın hedeflerinde ulusalcılık adı altında yurtseverlik vardır.

oysa, ulus olmak demek kendin olmak demektir. o ulusa ait her birey, eğer kendisi ise zaten ulusalcıdır. ulusalcı öyle zannedilen gibi devleti kutsamaz, insanı kutsar. yeri gelir rehberimiz atatürk’ü bile tartışır, eleştiririz.

ülkemizdeki “ithal sol” anlayış ise aynı zakkum ağacı gibidir. görüntüsü güzel, meyvesi zehirli. kişiyi metanetine göre ya öldürür ya da süründürür. aynı din vampirleri gibi bunlar da “sol” vampirleridir. istese de ulusalcılığı benimseyemez. onlar hedef ülkelerdeki her türlü anti tezin yerli kadrolu savunucularıdır. sanrısal bozukluk içindeki bu cücük beyinlilere göre bir kendileri solcudur, bir de kürtçülük yapanlar.

bilmezler ki cumhuriyet devrimlerine bağlı ve laik ulusalcılar, gerici/muhafazakâr türk milliyetçiliği ile aralarına mesafe koydukları gibi, emperyalist babası tutan ithal sol armutlarla da aralarına mesafe koymaktadır.

reco, feto, apo folk üçlüsünün ayak yalayıcıları, kuyruk sallayıcıları olmamızı kimse bizden beklemesin. aynı şekilde marks, engels, lenin ya da hitler, franco, mussolini, stalin vb. tiplerin kör heveslileri de değiliz. bizler teba, köle ya da şaşkın armut değil, bireyiz.

devamını okuyayım »
02.10.2014 21:45