muphem

  • 466
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

cemaat-akp savaşı

bunca insan yazmış. illa ki benim düşündüklerimi birileri yazmıştır diye düşünüp kendimi yazmaktan hep vazgeçiriyorum. ama sanırım yine de birkaç şey söylemeden geçemeyeceğim.

akp seçimleri kazandığında milli görüşten gelen tayyip'in elinde kullanabileceği nitelikli adam yoktur. yani devlete savcı lazım, konsolos lazım, vali lazım, müşteşar lazım vs. tayyip, bunları kemalistlerden, solculardan kısacası karşı taraftan seçmek yerine cemaatten tedarik eder. cemaat de bu büyük fırsattan nasibini aldığı gibi bununla yetinmeyip bu yardımın karşılığında başka faturalar da keser. trt, yök, polis akademisi vs.

ilk dönemden itibaren cemaat ve akp kol kola bir sürü icraata girişirler. ergenekon, balyoz, odatv vs vs. askeri vesayeti oldukça geriletirler. askerden boşalan meydan haliyle daha kıymetlenir. cemaat elde edilen başarılarla hükümete faturaları arttırdıkça arttır. cemaatin, bazı kurumların birazını değil tamamını istemeye başlaması, gerilimin başlangıcına sebep olur. artık iş, güçler savaşına dönüşür.

işte bu saatten sonra herkes kendi elindeki kurumlar sayesinde savaş hazırlıklarına başlar. fişlemeler, dinlemeler, kasetler vs. cemaatin büyük bir oy potansiyeli olmasa da oy aldırma-kaybettirme potansiyeli olduğu açık. zaten özellikle emniyette istihbarat ve kom'da örgütlenmesi de bunun göstergesi.

ömer dinçer'in sosyal güvenlik ve milli eğitimde cemaat yapılarına yaptığı operasyonlarla ilk kez kamuoyu bu başlayacak kavgadan haberdar olur. akp fazla ürkütmeden cemaat yapılarına karşı kendince önlemler almaya hızla devam eder. tabi ki cemaatte boş durmaz ve yavaş yavaş dosyaları çıkartmaya başlar.

hakan fidan olayı artık işin zirve noktasıdır. ahmet şık'ın deyimiyle sivil bir darbedir. hakan fidan alındktan sonra, rte ve beşir atalay'da içeri alınıp vatana ihanetten yargılanmaya çalışılmıştır. hatta öyle ki eğer hakan fidan gözaltına alınırsa çatışma ihtimallerinden bahsedilir duruma gelmiştir. geri dönülmez yol burada başlar.

akp, hakan fidan olayını savuşturduktan sonra karşı atağa geçer. özelikle mit, kapsamlı bir cemaat eylem planı yapar. birçok kurumda törpüleme işlemleriyle birlikte dersane olayı patlar. cemaatin yumuşak karnı. dersaneler paradan çok nitelikli gönüllülerin temin edildiği kaynaktır. karşı darbe cemaatten gelir. 17 aralık operasyonu.

şimdi burada birkaç şeyin altını çizmek gerek. öncelikle ben şahsi olarak fetullah gülen'in amerikada tesadüfen bulunduğunu düşünmüyorum. hatta amerikada da israil kanadına yakın olduğunu düşünüyorum. zira ermeniler, aleviler ya da herhangi birisi aleyinde çok rahat konuşabilen hoca efendinin bugüne kadar israil aleyinde laf etmemiş olması bana çok tuhaf gelmiştir. hatta mavi marmara olayında israile destek çıkması ağzımızı bir karış açmıştır.

gelelim akp'ye! cemaatle yaptığı işbirliği elinde patlamıştır. tıpkı hümeyni'nin iran'a ayak basar basmaz batıya attığı kazık misali akp'ye fatura kabarık çıkmıştır. özellikle zaman içinde stratejik yerlerin cemaatin elinde olmasından dolayı akp başına neler gelebileceğini kestirememektedir. fakat bunları bildiği halde rte'nin cemaate siktiri çekmesi de rte'nin bir bildiği var demek ki diye düşündürüyor.

gelelim operasyona. akp'de kimin neden rant elde ettiği zaten sokaktaki adamın bile konuştuğu bir konu. operasyonla bu rant belgeli hale gelmiştir. bu operasyonun ana konusu iran'a yapılan ticarettir. birçoğunuzun bildiği üzere iran'a uygulanan ambargodan dolayı türkiye el altından ticaret yöntemi geliştirmiştir. kısaca ucuz doğalgaz alıp altınla el altından ödeme yapılıyor. aradaki rıza sarraf gibi aracılar kur ve komisyonlardan hayvan gibi paralar kazanıyorlar. ee tabi bu parayı bir kişi yiyecek değil. anladığım kadarıyla para usulünce paylaşılıyor. tabi ki bu da cemaatin radarına takılmış ve bugün dosyalar açılmış. ama bence bu işin içinde iran'la yapılan bu ticaretten rahatsız olan israil'in de parmağı olabilir.

özetlersek hayatım boyunca kötünün iyisini seçmek zorunda bırakıldım. yine durum farksız. gezi'de kafamızı gözümüzü patlatan, nice gençleri öldüren bu hükümetti. diğer tarafta pis sırıtışının altında ne olduğu belirsiz cemaat. bu sefer kimseyi seçmemeyi düşünüyorum.

ama şunu da belirteyim rte, cemaatin yanında seküler kalıyor. cemaat kazanırsa sanırım ortada değiştirme umudumuzun olacağı bir anlayış da kalmayacak. iste bu daha korkutucu.

not: 3.güne girdik. hükümet hala yolsuzluk hakkında bir cümle etmedi.
beyler birbirimizi kandırmayalım!! indiragandi var mı yok mu?

devamını okuyayım »