naturational

  • 74
  • 37
  • 12
  • 3
  • bugün

intermittent fasting

özetle 24 saati 3'e bölüp sadece 1/3'lük dilimde yani 8 saatlik aralıkta beslenme esasına dayanan beslenme disiplinidir.

şahsım bu disiplin vasıtasıyla beslenmeyi kontrol altına alarak vaktiyle 34 kilo vermiştir. zayıflama sonucuna varılması için yine sağlıklı gıda ve doğru kalori alımı gereklidir. bu disiplin aynı zamanda bir anti aging (yaşlanma karşıtı) uygulamadır. sindirim sürecinde neredeyse bütün organlar çalışır, vücut sindirimle meşgul oldukça sağlıklı hücre bölünmesi sekteye uğrar ve yaşlanma hızlanır. arabanın kilometre yaptıkça eskimesi gibi insanda sindirim yaptıkça eskiyor. insan her gıda aldığında onu işleme ve sindirmek için çalışan pankreas, karaciğer, böbrek, mide ve bağırsak gibi en önemli organlar çalışıyor. bu beslenme disiplininde diğerlerine göre bunlar daha fazla dinleniyor ve yaşlanma yavaşlıyor. özellikle çağımızda işlenmiş ve çok fazla bileşenden oluşan gıdalarla beslenildiğini düşünürsek vücudun sindirimden dolayı maruz kaldığı stresi bu disiplin en aza indirir.

bu beslenme disipliniyle pankreasın dinlendirilmesi ayrıca ele alınmalıdır. pankreası dinlendirmek tip 2 diyabet ve insülin direncine karşı sigorta yapmak gibidir.

başarılı bir diyet sürecinden çıkıp zayıfladıktan sonra "çökmüş" yada "gençleşmiş" olarak yorumlanırsınız. eğer "gençleşmiş" yorumunu almak istiyorsanız uygulayacağınız diyet tam olarak bu olmalıdır.

edit: imla

devamını okuyayım »