otobuste sessiz osuran adam

  • azimli
  • hırçın golcü (258)
  • 1442
  • 5
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

2018 ekonomik krizi

gerçekten freni patlayan kamyon gibi yokuş aşağı gelip evleri ocakları söndürecek krizdir. normalde felaket tellallığını hiç sevmem, fakat artık ana haber bültenlerinde bile sıklıkla bu dile getirilmeye başlandı.

ilgili habere göre bebek mamasına %20 zam yapıldı.

istanbul'da özellikle görece pahalı olan ve elit semtler arasında yer alan kozyatağı ve erenköy'de bile her taraf kiralık ve satılık ilanları ile dolu. eskiden buralarda böyle bir durum göremezdiniz, evler bu bölgelerde genelde kapışılırdı.

ekonomik büyümeyi arttırmak adına cari açığı artırmak ne kadar mantıklı diye sorarsanız, hiçbir mantığı yok derim. cari açık ve dış ticaret açığımız korkunç rakamlara gelmiş durumda ve bu durumun artık sürdürülebilir bir tarafı kalmadı.

acilen dış tüketimin kısılarak yurt içi tarım ve hayvancılığı desteklemek ve yeni teknoloji yatırımlarına hız vererek ekonomiyi ihracat yapan bir modele oturtmamız gerekiyor. aksi taktirde, en ufak bir ambargoda aç kalırız.

aç kalırız lafını gerçekten abartmıyorum, çünkü samanı bile yurt dışından ithal ediyoruz. brezilya'dan hayvan ithal ediyoruz, mercimek, badem vb. bir çok tarım ürününü yurt dışından karşılıyoruz.

kamu harcamaları iyice kısılmalı, faizler arttırılmalı ve ucuz borç para bulma zorlaştırılmalıdır. bu söylediğim kısa süreli önlemler olmakla birlikte, türkiye'nin acil şekilde yapısal reformları gerçekleştirmesi ve sosyo-ekonomik yapıyı sağlam bir temele oturtması gerekiyor.

hukuk sistemi özellikle yapısal reformların ilk ayağını oluşturmaktadır. hukuk düzeni olmayan ülkeye yabancı yatırımcı gelmez.

merkez bankası başkanı kesinlikle bağımsız olmalı ve güncel makro ekonomik gelişmelere uygun kararları özgürce alabilmelidir. bağımlı bir merkez bankasıyla sağlıklı işleyen ekonomik bir sistem kurmanız mümkün değildir.

devamını okuyayım »