otobuste sessiz osuran adam

  • kofti anarşist (199)
  • 619
  • 18
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

esad'ın türkiye ile savaşabiliriz demesi

toprakları yabancı bir devlet tarafından açıkça işgal edilen bir devletin meşru savunmasını yapacağını açıklayan söylemdir. gayet akilli bir şekilde açıklama yapmış ve iki ülke çıkarının savaşmaktan değil barışmaktan geçtiğini açıklamıştır.

suriye ve esad'ın dostumuz olmadığını herkes biliyordur. fakat ülke yönetmek, duygusal tepkiler vermekten öte, akılcı davranmaktan geçer. sen ülkenin çıkarı için çalışırsın, o kendi ülkesinin çıkarına çalışır. çıkarının çakıştığı yerde ise oturur adam gibi meramını diplomatik dil ile anlatırsın.

diplomasi dili ülkeler arası iletişimde çok büyük önem taşır, bir kelimenin bile diplomasi dilinde normal anlamının iki katı anlama geldiğini bilmek gerekir. esad'ın burada söylediği şudur "ben sizi sevmem, siz beni sevmezsiniz, ama bu ülkemi işgal etmenizi gerektirmiyor, ülkemi işgal ediyorsanız sonuçlarına katlanırsınız" diyor, tabii ki bunu ılımlı ve diplomatik bir konuşma metni ile aktarıyor.

esad'ın ülkesi işgal edilmiş olmasına rağmen böylesine soğukkanlı ve akılcı bir mesaj paylaşması bile devlet yönetimi ve diplomasi bilgisini açıklar niteliktedir. aynı hassasiyeti devlet büyüklerimizden bekliyoruz, sevecen bir dille vermemiz gereken mesajı vermeyi bilmeliyiz. suriye topraklarında olmak, türkiye'nin çıkarına değildir. er veya geç, türkiye bu işten zarar görür, atatürk'ün yurtta sulh cihanda sulh lafını unutmamak gerek, diplomasi ile çözülemeyecek konu yoktur.

suriye topraklarında dökülen kan emperyalizm'e hizmet ediyor, bunu atatürk 100 yıl önce söyledi, hiçbir ülke kendi halkını bombalamaz, o bombaları kime attıklarını çok iyi biliyorlar, esad zamanında suriye'de 4 din mensubu bir toplumu yönetti; aynı mahalle, köy, ilçe, il ve bölgede ikamet eden ve kimsenin kimseye karışmadığı, hatta ve hatta bu insanların çok iyi komşuluk ilişkileri olduğunu bizzat bilen biri olarak emperyalizme geçit verilmemesi gerektiğini tekrar buradan hatırlatmış olayım.

devamını okuyayım »
08.12.2016 19:30