polocan

  • 4453
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

alak

oldukça tartışmalı bir ayettir alak...

tartışmanın ilk etabında kafamda yanan soru şu "neden insanlığı kurtarmak için son bir deneme yapan allah'ım, yüce rabbim, mekkeli bir müşrike bu denli kafayı takmış?" allah ebu cehil diyor da başka birşey demiyor. bu güzelce anlatılmış bir başka başlıkta: (bkz: ebu cehil/@altay)

ikinci etap ise "alak"ın kelime anlamı. ilk anlamı olan "pıhtılaşmış kan" yerine mütedeyyin kardeşim diğer anlamını kullanmayı tercih ediyor çünkü onun işine gelen yanı bu. neymiş o anlam: asılı duran! buradan nereye varıyoruz tabii ki embriyoya. oysa ki, alak kelimesinin "asılı duran" anlamının yanında "sevgi", "sülük" gibi anlamları da var. neyse sevgili okur, seni bunlarla sıkmayayım da bir inanışı aktarayım var sen karar ver alak kelimesinin anlamına:

musevilik'de insanın bir kan pıhtısından oluştuğu söylenir ki bunun kökeni de eski mısır'a kadar gider. eski mısır'da kadınlar hamilelik döneminde adet olmadıkları için, akmayan kanın, rahimde biriktiği, pıhtılaştığı ve insanın bu pıhtılaşmış kandan olduğuna inanılırdı. misal domuzun haram olması da mısır inanışıdır. bu başka bir yazımızın konusu olsun. (edit düşüyorum anlatım: (bkz: islamiyet'e göre domuz etinin haram olması/@polocan))

ama diyeceğim şu, musevi inancının mısır'dan aldığı mitler ve hikayeler islamiyet'e ulaşmıştır. bu nedenle akla en yatkın olanı "alak"ın kan pıhtısı olduğudur ki, eski meallerde bu kelime hep "kan pıhtısı" olarak yorumlanmıştır. hayır sahih bir buhari hadisi de yok ki, muhammed cemaatine, "ey cemaati müslim, bakın ben alak diyorum, o embriyo. siz bilmezsiniz şimdi ama gelecek kuşaklar anlayacak ne demek istediğimi" diye.

bu nedenle aslında kelime anlamı da çok mühim değil. çünkü yüzlerce yılda binlerce müslüman, bu kelimenen "kan pıhtısı" olduğunu düşünüp vefaat etti. demek ki allah'ın kelamı bize "apaçık bildirilmemiş" herşeyden önce.

devamını okuyayım »
23.09.2010 02:00