polocan

  • 4669
  • 3
  • 1
  • 0
  • dün

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

bu abd seçimleriyle ilgili, ileride hatırlayacağım yegane şey, dünyanın en tarafgir ve bir o kadar sinsi medyasının abd’de olduğu gerçeği.

bakın bunu samimiyetimle söylüyorum, türkiye’de medya çok daha “taraf” ama en azından siz onların taraf olduğunu biliyorsunuz. şimdi mesela star gazetesi mezardaki dedemi kaldırsa, “olum bu gezi’nin arkasında vallahi de soros varmış” dedirtse yine de inanmam. nitekim bu gazetenin ve ez cümle havuz medyasının kime ait olduğunu biliyoruz.

ama abd medyası o tarafsız pozları altında öylesine taraflı ki… bunların sermaye ile görünmez bağları en az şems ethem’in tayyip’e olan bağı kadar sağlam. ancak tek farkla, şems etem’in tayyip’e olan düşkünlüğü ilan edilmiş ancak washington post’un ya da new york times’ın wall street kodamanlarına olan bağı gizli.

işte bu yüzden abd medyası çok daha onun bunun çocuğu…

misal bakın, sadece wikileaks’ten çıkanlara:
- clinton dışışleri bakanıyken katar’dan suudi arabistan’a kadar cümle diktatörlükten milyonlarca dolar cuka etmiş.
- bu cuka ettiği paraları zimmetine geçirmesi yasak olduğundan, sözde bir vakıf kurmuş, hesapta haiti çocuklarına falan yardım ediyor.
- ama kazın ayağı hiç de öyle değil. meğer clinton’un kızı ve damadı bu parayı düğün masrafları için ya da kumar oynarken harcayabiliyormuş.
- üstüne üstlük paranın kontrolü konusunda, clintonların vakfının hukuk danışmanlarıyla chelsea arasında kavgalar çıkıyormuş. öyle ki avukatların yazışmasında clintonların nanesi için “vakıf” değil, “şirket” deniliyor.
- hatta bir yazışmada, avukat clinton’un danışmanı podesta’ya mail atıp, “chelsea bu işleri çok kurcalıyor, ortaya çıkarsa siki tutarız” diyor. aynen bunu diyor.
kıyamet kopacak, skandal patlayacak sanıyorsunuz değil mi, tek bir cümle bile yok…

ve tüm bunlara rağmen abd medyasında hala, yok trump orada yarrak kürek konuştu, yok trump burada pot kırdı. ve yan haberler tabii, new york eyaletinde “ilk kez bir kadın adaya oy verdim” diyerek sevinçten ağlayan abd’li kadın…
ekonomi dergileri ve gazeteleri ise alenen “trump gelirse ülke batar” diye yaygara yapıyor. sanki 2008 krizinde ülke batmamış ve sanki bu batıştan sorumlu değillermiş gibi.

bu yarrak kafalılar bir de çıkıp “türkiye’deki basın özgürlüğü endişe verici” diye editorial yazılar kaleme alıyorlar. lan sizin özgürlüğünüz ne ki elelame nasihat veriyorsunuz, uşak ruhlu kalemşörler...

devamını okuyayım »