regenmann

  • bal küpü (626)
  • 546
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

dubai

gidilmesi için en uygun ayların ocak ve şubat olduğu şehir. sıcaklığın en makul olduğu vakitler(20-25c) bu aylara denk düşüyor. mart ve nisanda uygun sayılabilir tabi denize girilmeyecekse çünkü deniz suyu çok sıcak serinletmek yerine bunaltıyor.

taksiler 3 dirhemden açılış yapıyor ve yaklaşık 400m de bir yarım dirhem artıyor. yani tarife bizdekiyle aynı gibi. gece tarifesi ise açılış dışında aynı hesap. taksiler bu şehirde ideal vasıtalar. 3500 tanesi şeyhe ait olan national taxi bünyesinde. diğerleri de dubai transport şirketine ait. bur dubai de abra station ile deira arasında kişi başı yarım dirheme çalışan tekneler de mevcut.

öncelikle şunu belirteyim dijital fotoğraf makineleri ve kameralar cep telefonlarına göre daha ucuz. hele cep telefonlarının öyle yarı yarıya ucuz olması gibi bir durum hiç yok. en fazla modeline göre 20 ile 100 euro arası bir ucuzluk söz konusu. bur dubai deki al fahidi caddesi ve çevresindeki sokaklardaki toptancıları da gezin fakat en ucuz, en güvenli ve garantili deira city center daki devasa carrefour. best buy kavramı orada geçerli. dubaide ikinci el piyasası çok hareketli. pilleri kapağı değiştirip rafa koyabiliyorlar. ne idüğü belirsiz dükkanlardaki 5-10 euroluk ucuzluğa tamah etmeyin. çünkü malı aldıktan sonra geri iade gibi bir durum yok. ya sizin ya çöpün diyorlar.
bur dubai deki wafi center gayet elit kesime hitap ediyor; mercato ve burjuman da diğer güzide alışveriş merkezleri. jumeirah taki burj al arabın komşusu konumundaki medinat a mutlaka gidin. hem otel hem alışveriş merkezi olan bu yer venedik sokakları ile ortadoğu mimarisinin bir bileşimi sanki. cebe değilse bile göze son derece hitap ediyor. deira bölgesindeki city center ise her kesimden insanın akınına uğrayan piyasa bir mekan. gallerianın yaklaşık 5-6 katı büyüklüğündeki bu dev alışveriş merkezi gez gez bitmiyor. dubai de tüm alışveriş merkezlerinde harcadığınız her 300 dirhem için bir kupon veriyorlar. bunları doldurup çekiliş kutusuna attığınızda 1 milyon dirhem; 1 kilo altın; mercedes clk ya da cls serisi otomobiller vs. gibi muhteşem ödülleri kazanma şansını elde ediyorsunuz.
bur dubai deki indian souq da satılan kumaşlar ile geleneksel kıyafetlere de bir göz atın. deira daki gold souq denen altın pazarına da uğramayı unutmayın. mina bazaar, al nasser square da diğer gezilesi yerlerden birkaçı. bu arada sokaktaki dükkanların büyük bir kısmı öğlen saat 1 ile 4 arasında kapanıyor. alıveriş merkezlerindeki dükkanlar ise saat 10da açılıp akşam 10da kapanıyor (carrefour 12de kapanıyor).

dubai emiri şeyh al makhtoum başta palm, world ve burj dubaiolmak üzere bir çok inanılmaz projeye korkunç paralar bağlamış durumda. adamların 10-15 yıl yetecek petrolü kaldığı için turizme yatırımı köklemişler.

dubaiye giderseniz sadece alışverişe abanmayın mutlaka çölde safari turuna da katılın. sizin için inanılmaz bir tecrübe olur.

devamını okuyayım »
28.01.2005 19:49