tinerci isaac

  • 1029
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 yıl önce

kolonoskopi

benim gittiğim doktor 3 kademeli olduğundan bahsettiydi bunun. ilk 50-60 cm.lik sektöre bakılacaksa uyutulmuyor. diğer ikisinde çok derine gidildiği için yine doktorun demecine göre "mecburen" anestezi yapılıyor. bendeniz hemen herkesin belalısı hemoroid durumundan buna bulaştım. kan filan işin içine girince içim rahat etsin diye (hakikaten içinizi o biçim ediyor) gitmiştim.

böyle hemoroid kanaması gibi durumlarda birinci seviye yani anestezi yapılmadan kolonoskopi yapılıyor. elbette canlı canlı yatıp, içinizde onlarca santim uzunluğunda bir kamera ünitesi gezinmesi, bir de hava ile şişirilmek güzel birşey değil. ancak samimi olarak söylemek gerekirse işlem sırasında canınız yanmıyor.

yalnız şuna dikkat. lütfen kendinizi psikolojik olarak çökertmeyin. mesela ben kendime şöyle dedim; "lan hıyar. o kadar neyşınıl, diskoveri izlersin. al sana işte en hasından belgesel. hem de kendi vücudundan onlayn.." bu gibi ucuz ama eğlenceli şeylerle olayı katlanır hale getirmenizi öneririm.

tabi siz de görüntüleri anında gördüğünüz için olası bir tatsızlığı yani kanser oluşumunu farketmeniz de kaçınılmaz. çünkü bağırsak dokuları pembe bir tünel görünümünde ve gayet homojen yapıda. bir bozukluk hemen farkedilir.

operasyon sonrası biraz tatsız. işlem bitip, kalkabilirsiniz dediklerinde yandan görüntüm "ç" harfi gibiydi. ç'nin çengeli dizlerim oluyor. asla doğrulamadım. dakikalarca o vaziyette kaldım diyebilirim. içime basılan havayı atmak için tuvalete gittim (tuvaletin karşısındaki masada 2 güzel hemşire vardı karizmam ne halde sen düşün) ama sanki çimento ile kapadılar aşağısını. içimde 20 bar hava var osurabilmek mümkün değil. oysa hava frenini açan tır gibi psooooaaaaaanng diye gazı atarım sandımdı. normale dönmem aşağı yukarı bir buçuk, iki saatimi aldı.

özetle kolay bir operasyon değil hortum altına yatan için. ancak çok korkutucu ve acı verici de değil. moralinizi bozmayın.

devamını okuyayım »