valna

  • 3758
  • 257
  • 110
  • 17
  • bugün

tüpraş

1. rafineri marjlarının petrol fiyatlarıyla fazla bir alakası yoktur. tüpraş petrol çıkarıp satmaz, çıkmış petrolü , işler ve satar. yani şöyle düşünün, tüpraş kuyumcudur, madenci değil, altını çıkarmaz yerin altından, çıkmış altını madenciden alır, süsler püsler ve son kullanıcıya satar.

2. tüpraş'ın dinamosu olan ızmit rafinerisi, nelson complexity ındex'e göre 14.5 puana sahiptir, bunun ne demek olduğunu petrol mühendisi arkadaşlar daha iyi bilir. şöyle söyliyim, rafinerilerin maybach'ı demek teknolojik olarak.avrupada ortalalama bu 7 puandır, amerikada 8 puan. yani tüpraş'ın ızmit rafinerisi, dünyanın en ileri teknolojiye sahip rafinerilerinden biridir ve ciddi bir katma değer katkısı vardır ülkeye.

3. tüpraş gibi bir rafineriyi 0'dan kurmak bugunun parasıyla maliyet olarak en az 10-12 milyar dolar. tüpraşın güncel piyasa değeri 4 milyar dolar.

4. tüpraşın toplam 4 rafinerisi vardır, bunlar izmir, izmit, kırıkkale ve batmandadır. ızmir nelson complexty endeksinde 7.5 puana sahiptir, izmit 14.5 puan, kırıkkale 6.30, ve batman 1.85 .

batman en basitidir, ama zaten tüpraşın çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır kapasite olarak.

https://www.canadianfuels.ca/…013-final-english.pdf

rafineriler nedir, nasıl işler, marjları ne etkiler, merak edenler bu makaleyi okuyabilir.

tabi crack spread nedir öğrenmeden olmaz:
https://www.youtube.com/watch?v=jdj2kuj3xza

veee en önemlisi

https://www.youtube.com/watch?v=ssgiapj0cl0

devamını okuyayım »