weroica

  • 131
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kuran'da miras bölüşümü

shiftdelete.net forumunda bu konu aylarca tartışılır, türlü türlü fikirler sohbete girer çıkar ve sonunda forum moderatörü dehşet verici ve ürpertici son bir posta ile konuyu kilitler. kelimesine dokunmadan aktarıyorum:

"inançsız bir arkadaş bir konu açdı.
29 sayfa boyunca yazıldı çizildi.
boşu mı diye sorarsanız?
hayır;
kimileri ateistlerden ibret alırken,kimileri müslümanlarla ve onların rehber'iyle alay ederlerken,kimileri de hep düşündü.

meğersem düşünmem gereken mevzu kuran'ın hatası değil de,matematik ilmiymiş.araştırmam gereken oymuş.

matematiğimiz her zaman ve şartta 2x2=4 katiyetinde sonuçlar vermiyormuş.bunu öğrendim.

her zaman matematiğe güvenilemeyeceğini öğrendim.
her ne kadar matematik,sonuçları doğru veya doğruya yakın çıkarsada,adalet ölçüsünü koymakta tek başına yeterli olmadığını,eğer yeterli olsaydı 10'u 3'e kalansız bölebilebileceğimiz öğrendim.

aynen bende ateist arkadaşım gibi bende,matematiğin her zaman ve her şartta 2x2=4 kesinliğinde sonuçlar üreten bir bilim dalı olduğunu düşünürdüm.

hayatımda belki hiç öğrenme fırsatı bulamayacağım bir meseleyi, bana öğretmelerine vesile olduğu için ateist arkadaşıma teşekkür ederek

saygılarımı sunuyorum.

kilit!"

...

öyle yoğun öyle sonsuz bir umutsuzluğa düşürüyor ki insanı.. gerçekler ışık bile olsan binlerce yılda gidebileceğin yıldızlarda gizli ve önünde sadece 50 yılın var, üstelik yıldızlar her soluk alışında bir ışık günü kadar daha uzaklaşıyor.. ne diyecektir insan çok geçmeden? eh, bilmeyiverelim canım gerçekleri de, kim bilmiş ki zaten! bildiğimizi varsayıp birbirimizi inandıralım yeter.

devamını okuyayım »