xarziyan

  • azimli
  • anadolu çocuğu (328)
  • 1093
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 yıl önce

27 nisan 2007 genelkurmay basın açıklaması

1982 anayasasına, kenan evren'e nasıl %90 oy çıkmıştı hep merak ederdim. gerçi çeşitli rivayetler dolaşır şeffar zarflardan, sandık başında bekleyen askeri görevlilerden bahsedilir, belki de bu tür vahim bir hatanın sorumluluğunu halka yüklememek adına efsaneler üretilirdi. ama şimdi görüyorumki biz darbe sever bir milletiz. demokrasi bize bir ölçek fazla, laiklik sadece hoşumuza gitmeyen iktidarı metazorla alt etmek için bir bahane. yok öyle değil diyorsanız o herşeyin doğrusunu yapar, söyler darbeci mantığın 30 yıl önce temelini attığı iklimin yağmurunu yiyoruz beyler. unutmayın bu ülkede darbelerden en çok çeken demokrat, laik, ilerici kesimler oldu. siz halen daha laikliğinize halel gelmediğini düşünün, laiklik orduya tapmada dahil bütün dinlere aynı mesafede yaklaşmak, askere tapma dahil bütün inançların devletin yönetim işlerine karıştırılmasını engellemek şeklinde olmalıydı.

yarın tanklar caddelerde dolaşmaya başlarsa birçoğunuz elinizde bayraklarla karşılayacaksınız eminim. ertesi gün tanklardan inenler, izlenen televizyona, okunan gazeteye, ziyaret edilen siteye müdahale ettiğinde gene bayraklarınızla tebrik etmeyi unutmayın. sevinin çıkın sokağa darbe geliyor diye dans etmeye başlayın, bunu ne kadar istediğinizi siz de ben de çok iyi biliyoruz. ben maalesef sizin yanınızda olamayacağım. çünkü hepi topu 50-60 yıllık ömrümü periyodik olarak 10 yıl sağ-dinci-milliyetçi iktidar + darbe denklemiyle geçirmek ağrıma gidiyor. darbeler her ne için yapılırsa yapılsın güçlenen hep sağ, gerici partiler oldu. bu darbeler menderesi götürüp demirel'i getirdi. demirel'i götürüp özal'ı getirdi, erbakan'ı götürüp erdoğan'ı getirdi. ne değişti sizce. iktidarın üzerinde durduğu fikir yapısı mı? hayır beyler hayır değişen sadece her defasında daha da gerileyen demokrasi kültürümüz. siz darbecileri kutsayarak bu ülkenin insanlarının umudunu öldürüyorsunuz farkında değilsiniz. bugün tiksinerek baktığınız muhafazakarlık en çok umudun az olmasından beslenir. adı üstünde durumu korumaya yönelik bir reflekstir nihayetinde. bu insanların kafasına ne de olsa 10 yıl içerisinde darbe olacak olgusunu yerleştirip, 5-10 yıllık demokrasiden alabileceği tek şey olan kömür yardımına oyunu satınca da aşağılıyorsunuz. adam neden satmasın oyunu söyleyin bana. seçip, iktidara getirdiği partiden uzun vadede alacağı birşey bırakmayınca darbeseverler olarak siz, bu komediye dönüşen seçim olayından ne koparabiliyorsa onu alacaktır, hiç eleştirmeyin.

bu ana kadar yazdıklarımı özetini vereyim. ben 10 yıl sonra yine dp, ap, dyp, rp, akp müadili bir partiyle yönetilmek istemiyorum. bunun yolununda demokrasi kültürü yerleşmiş bir ülkenin vatandaşlarından geçtiğini düşünüyorum. yoksa darbeyle yönetime el koymuş bir kesimin çıkaracağı garip anayasayla değil.

devamını okuyayım »
28.04.2007 00:56