xenophilius

  • bıçkın (478)
  • 664
  • 15
  • 3
  • 2
  • dün

anne olmak istemeyen kadın

zygmunt bauman'ın liquid love kitabında evlilik ve çocuk üzerine de çok güzel bir bölüm var bazı kısımları seçerek kopyalıyorum. bauman mükemmeldir, anlayana çok güzel fikirler veriyor ama anlayana.
---------------
bir zaman oldu ki (ailevi servetlerin kuşaktan kuşağa aktarıldığı, toplumsal mertebenin miras alındığı bir dönem) çocuklar ölümlülük ile ölümsüzlük arasında, bireysel yaşamın menfur kısalığı ile soyun sonsuz (olduğu umulan) süresi arasında köprü oluşturdu. çocuksuz ölmek asla böyle bir köprü oluşturmamak anlamına geliyordu.

bir çocuk her zaman için daha kalıcı bir şeye doğru “bir köprü” olabilir. ama bu köprünün götürdüğü sahil, dağılıp dağılmayacağını kimsenin bilmediği bir sisle kaplıdır, bir rüzgâr çıkıp da sisi dağıttığında, kimse nasıl bir sahilin ortaya çıkacağını, üzerinde sabit bir konutun kurulabileceği kadar sağlam bir kara parçasının ortaya çıkıp çıkmayacağını bilemez. hiçbir yere götürmeyen ya da özel olarak herhangi bir yere götürmeyen köprüler: kimin buna ihtiyacı var? hangi amaçla? bunları tasarlayıp inşa etmek için zaman ve para harcamayı kim kabul eder?

çağımız çocuğun öncelikle duygusal bir tüketim nesnesi olduğu bir çağdır.
çocuk, anne baba olmanın zevklerini ve sevinçlerini getireceği umuduyla istenir, bu istekleri ne kadar ustalıklı ve incelikli olursa olsun, başka hiçbir tüketim nesnesi sunamaz. çocuklar, ortalama tüketicinin bütün ömrü boyunca yapabileceği en pahalı alışverişler arasındadır. dar anlamda parasal açıdan bakıldığında, son moda bir lüks arabadan, gemiyle dünya turuna çıkmaktan ya da gurur duyulabilecek bir evden daha pahalıdırlar. daha da kötüsü, toplam maliyet yıllar içerisinde artma riski taşır ve maliyet hacmi önceden sabitlenemez, herhangi bir kesinlikle de değerlendirilemez.

dolayısıyla insanlar böyle bir sözleşmeyi imzalamadan önce iki kez düşünürler ve ne kadar çok düşünülürse tehlikeler de o kadar aşikâr olur ve ne tartışmalar ne içe bakışlar, neşeyi kaçıracak kuşkuyu ortadan kaldırır. dahası, çocuk sahibi olmak günümüzde bir karar işidir ve tesadüfi bir iş değildir.

çocuk sahibi olmak ya da olmamak büyük ihtimalle en büyük ve en uzun vadeli etkilere sahip olan karardır; aynı zamanda insanın bütün yaşamında karşılaşabileceği en buhranlı ve gerilimli karardır.
----------------

devamını okuyayım »
03.02.2018 13:34