yalcink

  • 210
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ormanlardan hemen önceki gece

bernard-marie koltes'in yazdığı tek kişilik oyun. yaklaşık 40 sayfadan oluşan metinde yazar hiç nokta kullanmamış. haliyle metin böyle olunca, sahnedeki oyunculuğun hızının ve akıcılığın yüksek olması gayet normal.

biriken'in yorumladığı oyun zorlu psm stüdyoda 2015 başında prömiyerini yaptı. rıza kocaoğlu'nun performansı o kadar iyi ki; övmek için kuracağım cümleleri bir süre düşünmem gerekli ilk başta.

yaklaşık 80 dakika süren oyunu ben oturduğum yerden izlerken yoruldum; ancak rıza kocaoğlu nasıl bir kondisyon yapmışsa, oyun içerisinde performansında en küçük bir dalgalanma bile olmadı. gerçekten karakteri özümsemiş ve o kadar uyumlu olmuş ki onun bu karaktere seçilmesi, o kadar içten anlatıyor karakterin hikayesini seyircilere. kısaca sadece onun performansını görmek için bile gidilebilir bu oyuna. lakin metnin de bir derdi var. toplumun gidişatıyla alakalı seyirciyi rahatsız etmek. farklılıklara karşı hoşgörüsüzlüğü, yapılan muameleyi anlatıp; utandırmak. peki salondan çıkarken rahatsız olmuş muydum oyundan? kesinlikle evet. en baskın duygum rahatsızlık değildi ama. rıza kocaoğlu'nun performansının yarattığı saygıydı.

devamını okuyayım »
28.11.2015 11:58