yasoyasoyaso

  • bal küpü (621)
  • 728
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

bir intihar etmeme sebebi olarak anne

romantik bir çıkarımdır. intihar insanlar tarafından sıklıkla düşünülen bir şeydir, özellikle de depresif özellikler ve tükenmişlik gösteren bireyler tarafından (birey dedim, psikolojik çıkarım geliyor).

planlanmış intiharlardan pek azı gerçekleştirilir. intihar planları da intiharın şekline karar verdikten sonra daha çok intihar sonrasında insanların ne gibi tepkiler göstereceğini tahmin etmek konusunda şekillenir. bu bir bakıma bir intikamdır, intihar notunu, birilerinin çok üzüleceğini, birilerinin bir şeyleri anlayacağını, kişiye hak vereceğini, büyük pişmanlıklar yaşayacağını vs. düşlemek gibi. buradaki motivasyon eksikliği eylem gerçekleştirildiğinde bunların olup olmayacağını görememektir. tabii burada planlanan ama gerçekleştirilmeyen intihar planlarından bahsediyorum daha çok.

kişinin sosyal çevresiyle ilişkileri konusunda endişelenmesi aslında intihar düşüncesinde karar kılamadığı, bunun mantıklı görülmediği şeklinde yorumlanabilir. çünkü yaşamla bağlarını koparmış ve bunu sürdürmek istemeyen birinin kendisi haricinde diğer başka şeyleri düşünüp kendini sorumlu hissetmesi biraz önceki yorumlamayla çelişmektedir. ne olursa olsun, insan bencildir.

yani annelerimizin varlığı, biz intihar düşüncesini kafaya koymuşken caydırıcı bir etki oluşturmaktan uzaktır. hatta intihar etmeye karar vermiş kişiler, "beni bu şekilde ölü gibi/derbeder/acınası/çaresiz/zavallı bir şekilde göreceğine sadece ölümüme üzülmesi daha iyi" gibi kendilerince mantık yürütebiliyorlar.

devamını okuyayım »
13.07.2013 18:25