zeyrek

  • 257
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

celal bayar

cumhuriyet tarihini yaşayan insandır, şahsında cumhuriyeti ve türk devletini gördüğünüz kmse denilebilir

yaşadıklarını düşünmek bile zihni yorar, memur olarak başladığın bir hayatı bırakıp bankacılığa geçiş, savaş ve komitacılık yılları, hasbelkadar hayatta kalıp cumhuriyetin kurucu kadrosunda yer alış, üst kadrolara yükselip atatürkün gözüne giriş ve başbakanlık. müstakbel cumhurbaşkanı adaylığı ve atatürkün ölümü derken geçen 15 yıllık devrim tarihi, peşinden 12 sene tek parti vesayeti ve ikinci dünya savaşı.

biz olsak emekli olalım artık derken hayata yeniden başlamış celal bayar

1950 ve dp iktidarı, türkiyede yeni bir dönem başlamış, hayat değişiyor. tam 10 yıl boyunca türkiyenin cumhurbaşkanı olarak görev alınıyor. memleket bir daha inşa ediliyor. 1960 darbesi ve karmaşa peşinden geliyor. hapse atılıyorsun, yargılanıyorsun, aşağılanma idamlar derken son anda idamın eşiğinden dönüyorsun. yaş 80!

köyüne mi çekiliyor, yok

1971 darbesine kadar sessizlik, memleket bu arada yine alt-üst. olaylar ve 71 darbesi. sonrasında demokrat parti ile tekrar siyasete giriyor. olacak şey değil.
10 sene yarı aktif siyasetin içinde ve sonunda iç savaşın eşiğine gelen ülkede 3.darbe oluyor. celal bayar hayatta ve bunları müşahede ediyor.

son 6 sene biraz dinlenerek geçiyor. bu esnada 80 sonrası türkiye'yi de yaşamış oluyor.

yani biz bunları okuyup öğrenelim diye 4 sene fakülte, sayfa dolusu kitap, saatler boyu tv izleyip dururken kendisi hepsini bizzati yaşamış.

devamını okuyayım »