zhang

  • azimli
  • hırçın golcü (293)
  • 8026
  • 14
  • 3
  • 2
  • bugün

can yayınları

aslında fuar reyonunda hırsızlık suçlaması konusunda ilk vak'aları değil.

2 sene önceki fuarda, bir yazar arkadaşım ve bir başkası ile, başka bir yayıncı standında karşılaşıyor ve yanında can yayınları yazarı iki başka isim de de var. biraz lafladıktan sonra can yayınları yazarı olan "benim imza saatim geldi" diyerek standa yöneliyor, hep birlikte içeri giriyorlar. ancak imzanın orada değil, imza alanında olduğu söyleniyor ve hep birlikte dışarıya yöneliyorlar. bu esnada, misafir olanlardan birinin elinde, imza için gelmiş olanın kitabı var, ancak kitap daha önceden alınmış ve imza için getirilmiş. tam çıkarlarken stand görevlisi koluna yapışıyor, "parasını öde!" diyor. bizimkiler afallıyorlar ve kitabı yeni almadığı söylüyor misafir, ancak stand görevlisi ikna olmuyor ve dikleşiyor. yazarın kendisi araya giriyor, olayı doğruluyor. bunun üzerine görevli pardon diyor ve olay kapanıyor.

can öz'ün özür dilemesi ve bundan prim yapması çok da temize çıkarmıyor kendisini.

niye?

çünkü o stand görevlileri işe alınırken, kitaplar sayılı veriliyor ve sayılı teslim alınıyor. eksik-gedik parası yevmiyelerinden kesiliyor. günde 5 kitap çalınsa (ki çalınıyor, ben de yayıncıyım, biliyorum), o çocukların yevmiyeleri kesiliyor. bunlara "aha mal bu, eksik çıkarsa paranızdan keserim" deyip, "kimseye göz açtırmayın" deyip, sonra üç kuruş harçlık çıkarmak için çalışan bu garibanlar, paralarından olmamak için dört dönüyor ve o gerilimle böylesi nahoş olaylara sebebiyet verebiliyorlar.

bu işin bir maliyeti var. fuarda kitap çalınır. ne kadar dikkat etsen de çalınır. bunun çözümü yok. bu işin zekâtı olarak göreceksin. oradaki gariban görevlinin ensesinde boza pişirmeyeceksin...

devamını okuyayım »
16.11.2015 16:31