4961 entry daha
  • "3 sene sonra 50 bin dolar olacak" veya "patlayacak" diye yorum yapanlar ellerindeki hangi verilere dayanarak bu yorumları yapıyor cidden anlayamıyorum. bitcoin ile ilgili anlayamadığım iki şey var:

1) burada bazıları "bitcoin yatırım aracı değil. geleceğin ödeme aracı" dese bile şu an bitcoin alan insanların tamamına yakınının gözünde bitcoin bir para (mübadele) aracı değil bir yatırım aracı. bir para biriminin güvenilir mübadele aracı olabilmesi için en önemli şey istikrardır. bırakın yıllık veya aylığı, haftalık hatta günlük olarak bile bu kadar (yukarı veya aşağı olması farketmez) inişli-çıkışlı bir para birimini insanlar mübadele aracı olarak kullnmayı tercih etmez.

bunun dolar veya euro karşısındaki tl'nin durumu ile de bir alakası yok. çünkü birincisi bu para birimlerindeki büyük dalgalanmalar daha ziyade tl kaynaklı. ikincisi örneğin doların 2017 yılı dip ve zirvesi arasındaki fark %10 civarıyken bitcoin'deki oynama ise hafta hatta gün içinde bile bu oranı geçebiliyor. üçüncü olarak ise bütün büyük şirketlerin finans departmanları bile bu bitcoin'e göre küçük kur farklarından korunmak için önlemler alıyor. o yüzden şu an doğru veya yanlış, insanlar bitcoin'i bir mübadele aracı olarak değil bir yatırım aracı olarak elinde tutuyor. bitcoin'in şu anki değeri ve değerinin artmasının sebebi de spekülatif para talebindeki gibi geleceğe yönelik tahmin ve beklentilerden kaynaklı.

2) bitcoin'in en önemli özelliği hatta çıkış fikri kontol eden veya denetleyen bir birimin olmaması. şimdi bu avantaj olduğu kadar da büyük bir dezevantaj. sonuçta devletler ve merkez bankaları uyguladıkları politikalar ile parada istikrarı sağlamaya çalışırlar. bitcoin'de ise denetlemeyi geçtim istikrarı sağlayacak hiçbir mekanizma yok. en büyük ve en güçlü ekonomiler bile 3-5-10 senede bir ama er ya da geç bazı ekonomik sıkıntılar hatta krizler ile karşılaşır. böyle bir durumda "para" olduğu söylenen bitcoin'in en az zararla çıkmasını sağlayacak mekanizma nedir? tamamen serbest bir piyasada işlerin kötüye gitmeye başlamasından sonra ekonominin yeniden kendi kendine düzene girmediği, defalarca yaşanarak öğrenilmiş bir gerçek.

bitcon ile ilgili soruları birer cümle ile özetlemek gerekirse:

1) bu kadar inişli- çıkışlı olamaya devam ettikçe, mübadele aracı olmayı nasıl başaracak? (hadi "uzun vadede bu hareketliliği azalacak" diyenlerin cevabını doğru kabul edelim. bunu hangi verilere dayanarak tahmin ediyorlar)

2) bitcoin'in bugünkü değeri, onun geleceğin para birimi olarak değerini mi yansıtıyor yoksa onu kazançlı bir yatırım aracı olarak gören insanların talebinin bir yansıması mı?

3) uzun vadede sorun ile karşılaşırsa buna çözüm üretecek mekanizma ne? ( herkesin kendi çıkarını düşündüğü bir sistemde kriz yaşandığında eğer güçlü bir müdahale olmaz ise panik etkisiyle beraber işler daha da kötüleşirse bunun önüne kim geçebilecek?)

benim kendi görüşüm şu an bitcoin ile ilgili nobel ödüllü ekonmistinden tut, dev teknoloji şirketlerinin yaratıcılarına kadar herkes bir şeyler söylüyor ve söyledikleri birbirine 180 derece ters. bence kimse şu an bu dijital para işinin nereye varacağını ön göremiyor.
  • yerlisi cıkarsa adı şu olsun ...çaycoin...
  • herkesin "patlmadan once son anda parami cekeyim de maksimum kari elde ederim, ama o ani kacirirsam mahvolurum" mantigi ile takip ettigi para birimi. balon ne zaman patlayacak belli degil, kaybedince uzuleceginiz miktardan fazla para koymak insani sinir stres sahibi yapar. elinde en son ise yaramaz bitcoinler ile kimler kalacak, dunya ekonomisi ne kadar etkilenecek... heyecanla bekliyorum.
  • saat 00.00'da refli link giren cücükleri engellemek suretiyle bana cücüksüz bir hayat kazandıran coin. yatırım tavsiyesidir. siz de engelleyin.
  • sırf 1 satır refli linkinizi araya iliştirebilmek için destan kadar entry'ler girip sürekli aynı işe yaramaz cümleleri tekrarlamaktan siz de sıkıldınız sanıyorum. aşağıda değişiklik olsun diye tarçınlı cevizli kurabiye tarifini ekledim. aynen kopyalayıp malzemeler arasında refli linkinizi kamufle edebilirsiniz. bol kazançlar.

malzemeler
    250 gram oda sıcaklığında erimiş margarin
    1 çay bardağı pudra şekeri
    4 bardak un
    1 adet yumurtanın beyazı
    yarım çay bardağı sıvı yağ
    1 çay bardağı dövülmüş ceviz
    https://www.binance.com/
    1 çay kaşığı tarçın
    1 kabartma tozu
    1 vanilya

üzeri için
    pudra şekeri
    tarçın

yapılışı
    margarini pudra şekeriyle ezerek iyice harmanlayın. yumurtanın beyazını ayırarak ilave edin. sıvı yağ ekleyin. ardından cevizleri de incecik toz halinde olması için robottan geçirin ve onu da içine katın. tarçın ve vanilyayı ekleyip en son olarak kabartma tozunu ve unu azar azar koyarak yoğurun. yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edin. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp, şekil verin. önceden yağlanmış ya da yağlı fırın kâğıdı serilmiş olan tepsiye bu şekil verdiğiniz kurabiyeleri dizin. önceden 160 derecede ısıtılan fırında pişirin. bu arada pudra şekeri ve tarçını bir kapta harmanlayın ve kurabiyeler fırından çıktığı gibi sıcakken bu karışıma bulayın. ardından servis tabağına alın. afiyet olsun.
  • şirket tarafından araç hediye edildiği için kendi aracim boşa çıktı. bu hafta arabayı satip tüm parayla alacağım dijital para birimi.

elinde btc olan arkadaşlar bir an önce satsin bence. çünkü ben girince biliyorum düşmeye başlayacak btc.
  • dayanamayıp hakkında benim de blog yazdığım kripto para. bu yazı "nasıl bitcoin alırım" ve "balon" diyenlere yol göstermeyi amaçlıyor.

görüyorum ki blockchain nedir, bitcoin nedir, altcoin nedir, wallet nedir bilmeden; "nasıl köşe olurum?" diye düşünen ve aynı bilgisizlikle "bitcoin balon" diyen iki grup da kalabalık. bitcoin ne kadar balon, ne kadar kazandırır ya da kaybettirir bilmem ama; blockchain'i, alternatiflerini bilmeden para kazanmaya çalışanlar da, "balon" diyenler de balon patlayacak.

önce sistemi anlamak lazım.
    bu yazıda hiçbir sorunun net cevabı yok. her konuya yüzeysel bir şekilde değinip nelerin peşinden gidilmesi gerektiği hakkında ipuçları vermeye çalıştım. bu yazı size bitcoin almayı öğretmez, para kazanmanızı sağlamaz; ama eğer hiçbir şey bilmiyorsanız iyi bir başlangıç rehberi olabilir, geleceğin nasıl şekilleneceğine dair ipuçları verebilir; sizi, benden daha faydalı olacak kaynaklara yönlendirebilir.

http://www.simtoalev.com/…chain-uzerine-birkac-not/
  • gel abicim gel gel geeel

param olsa da ben alsaam
  • 2012 de 100$ lik almak aklimdan gecip almadigim seydir
37498 entry daha
hesabın var mı? giriş yap