şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1 ağustos 2007'deki oturumunda japonya'nın "lets stop discussing and actually do something" diyerek ve başlangıç noktası olarak da bm binasının içindeki klimaların 27 dereceye ayarlanmasını önererek diğer ülkelere ayar verdiği konferans bütünüdür.
 • 2015 yılı görüşmeleri bir gün uzatılan konferans.

  30 kasım'da paris'te başlayan 21. bm iklim değişikliği taraflar konferansı (cop21), üzerinde müzakere yürütülen metinde henüz anlaşılamaması nedeniyle bir gün uzatıldı. uzlaşılamamasının sebebi, küresel ısınmayla mücadeleye karşı alınacak önlemleri içeren madde(ler).

  metinde, küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5 ila 2 derece arasında sınırlandırılması, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddeler var.
 • "söz, yüzyılın sonuna kadar en fazla 2 derece ısınacak dünya, mümkünse 1,5 derece" diye biten konferans.

  "çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini çalıyorsunuz, ne 2 derecesi be" dediğim konferanstır aynı zamanda.

  istanbuldayım, ilk defa kasım sonu, aralık başına kadar üşümedim. hadi bu sene olağanüstü bir durum oldu diyelim. yahu kışlar artık daha sıcak işte. "ısınmayı durdurup, tersine çevirmeye uğraşacağız, gerekirse radikal çözümler getirilecek" demiyorlar da, "2 derecik canım, olur o kadar" diyorlar. ya da ipin ucu zaten kaçtı, sanki kontrol edebiliyorlarmış gibi konuşuyorlar. allah belanızı versin.
 • biz ülkemizin abuk subuk kutuplaşma odaklı sanal gündemimiz ile uğraşıp dururken, dünya’nın çok da ötede olmayan bir yerinde, topumuzu ilgilendiren bir mesele masaya yatırılıyor.

  200’den fazla ülkeden yaklaşık 20.000 kişi, dünyanın başına bela olan kömür ve petrol ekonomisinin yarattığı en büyük ekolojik yıkımla başedebilmenin yollarını tartışıyor.

  co2 salımlarını (evet salım – salınım değil) azaltmak için gerekli somut kararlar almamız ve somut adımlar atmamız gerekiyor. keza boru değil, çok da zamanımız kalmadı. bunu ben söylemiyorum, koskoca bilim insanları bir araya gelmiş uzun isimli bir özel rapor yazmışlar, orda yazıyor bu. daha yeni ekim’de yayınlanan bu rapor, biz kömürü mömürü aynı şekilde kullanmaya devam edersek küresel ısınmanın 1.5 c derece sınırını 2030’da geçeceğini söylüyor.

  bu sınırı geçtik mi işimiz yaş. orada burada giderek artarak gördüğümüz yangınlar, seller, kuraklık vs. başımıza daha çok iş açacak. aman yabancılar düşünsün de değil mesele, türkiye en çok etkilenecek bölgeler arasında bulunuyor. bizi ve etrafımızı vuracak olan bu afetler, kuraklak, insanları öldürecek, ekonomimizin başına kalıcı işler açacak. iklim değişikliği sadece çevre kirliliği demek de değil, daha fazla göçmen demek mesela. daha pahalı ekmek demek, daha pahalı bira demek..

  iklim değişikliği şimdiden götümüzü kesmeye başladı. bu kömür seviciliğimizden ve petrol içiğimizden vazgeçmezsek yani bize refah kaynağı olan enerjiyi dönüştürmezsek yandık.

  tam da bu toplantıda bunlar konuşuluyor. tabi iklim zirveye gelen herkes çözüm istemiyor. orada tam anlamı ile bir pazarlık dönüyor. mesela trump ve polonya ev sahibi kömür güzellemesi yapmaya çalışırken petrol kafa suudiler de süreci yavaşlatmak için elinden geleni ardına koymuyor.

  ancak bu zirveden 2016 yılında herkesi heyecanlandıran paris anlaşması’nın hedeflerinin tutturulabilmesi için ilerleme kaydedilmesi gerekiyor. kural kitabı diye anlaşmanın uygulama prensiplerini içeren metinin oluşması en azından çerçevesinin çıkması gerekiyor. oyun belli de kuralları ortada değil anlayacağınız. hali ile herkes oyunun kurallarının kendi istediği gibi olsun istiyor. bu yüzden, bu iklim krizi ile karşı karşıya kalacak en çok zarar göreceklerin daha fazla sesini duyurmak gerekiyor, çünkü onların çıkarı hepimizin çıkarı ve iklim adaleti herkese lazım.

  unutmamak da lazım, bir meseleyi dert etsek de etmesek de fosil kafalılar statükosu yani kömürden, petrol, doğalgazdan çıkarı olan herkes dert ediyor ve meseleyi sulandırıyor.

  bu aradan çıkaca tartışma ve sonuçlar hepimizin gelecek, takipte kalmalı, eyleme geçmeli…

  türkiye’de meseleyi takip eden iklimciler de var hatta meselede günlük ne olup bittiğini www.iklimhaber.org yerinden paylaşıyor, okumak paylaşmak lazım gelir.