• bmw nin tüm modellerinin mercedesten daha ucuz oldugu halde mercedes alan adamlara kıskanmayın çok çalışın belki sizinde olur demek nasıl bir kafadır amk?
  • hani mercedes ve audi'yle marka olarak aynı segmentte gibi duruyor ama; bmw kullanıcılarındaki öküz oranı, diğer ikisinin kullanıcılarına göre hissedilir derecede daha yüksek.

sosyologlar göreve.
  • iç mekan konusunda da mercedes kalitesi ile karşılaştıracak olursak son modellerinde mercedes'ten aşağı kalır bir yanı yok diyebilirim. bir arabayı 2 3 asalak kullanıyor diye almayacak gerizekalılar lütfen almasınlar zaten. özellikle yeni çıkaracakları 8 serisi ile piyasayı sallayacaktır. durmadan kasasını aşırı şekilde değiştiren mercedes yerine çizgisini bozmamakta inatçı bmw'yi her zaman tercih ederim. ayrıca sene olmuş 2017 koldan vites nedir arkadaş?? mercedes böyle bir şeyi neden yapar?? aile arabası çıkardı diye eleştirenler var . gülüyorum sadece. mercedes başlığında b serisini öven adamlar burda 2 serisini sorgulamasın. açın 2 aracın iç mekan ölçülerini araştırın. b serisi 2 serisinin yanında peugeot 206 kalır. neyse sinirlenmeyeceğim.
  • "parayı bulunca önce arabayı sonra karıyı değiştirmek" gibi bir tabir vardı.

işte burdaki "araba" tam olarak beyaz bmw'dir.

beyaz audi değil, siyah bmw de değil, tam olarak beyaz bmw.
  • bmw'nin pazar payının sadece türkiyeden ibaret olduğunu sanan arkadaşların garip yorumları.

bir kaç barzo sürdü diye de bmw değer kaybetmez. tıpkı alaman arabalarını porotosto edoyoruz diyen siyasetçi yüzünden almanyanın ekonomisinin batmayacağı gerçeği gibi.
  • fakir bmw'sine binip kendini bmw uzmanı sanan cinnah geldi açılın hele hemen analiz kassın pezevenk sanki uzmanmış gibi.

bmw'nin geride kaldığı rakamlara yorumla tekrar bakalım:

a serisi 269
    1 serisi 136
    bu işe inanılmaz anlam veremedim hacılar çünkü mercedes'in dandik a serisi hakkında fikrim yok ama bmw'nin 1'de yaptığı hatayı söyleyeyim. ben ötv öncesi aldım bu dandik arabayı 115 bin tl'ye ki o bile uçuk rakam. ötv sonrası fiyatı o kadar anlamsız yere geldi ki bu bile başarı. f20 1 kasa yaşlandı artık. yaşlanan arabada fiyatı artırmadan donanımı artırırsın ama görüyoruz ki borusan böyle bir çaba içinde değil. valla tam biliyorum desem yalan olur ama eminim ki mercedes a'ya üç beş donanım eklemişlerdir.

c serisi 565
    3 serisi 188
    d segmentinde 1,5-1,6 lt hacminde dizel motor sunmazsan bir de üstüne 177 bg'lik 320i'yi kaybedersen bence bu rakam bile iyi bmw için. mercedes 1,6 lt hacmindeki aracı artık bmw 3 serisi'nin 1,5 lt hacimli aracından güçlü olmuş oldu. ayrıca mercedes'in renault kökenli de olsa gayet güzel 1,6 lt hacminde dizel motoru var c serisinde ve 320d'ye göre çok büyük fiyat avantajı var. borusan yenilgi halindeyken rakip kaleye umutsuzca şişirilen top gibi 318d'yi getirdi ancak o araçta 2,0 lt dizel ve çok güçsüz. %110 yerine %100 ötv'ye tabi olunca mercedes'in %60 ötv'li neredeyse 318d ile aynı güçte c serisi ile rekabet edebileceğini sanan süper zeka borusan yöneticisini tebrik ediyorum. orada çekeceğiniz son kart 1,5-1,6 lt dizel motor işi idi bu da olmuyorsa almanya'ya indirim için yalvarıp 320d ile aynı fiyata 325d falan getirmekti. en azından pahalı ama çok performanslı bir rakip koyardınız c200d'nin karşısına. 10 yıl öncenin güç çıkışına sahip %100 ötv'li 318d getirmek nedir ya?

e serisi 668
    5 serisi 278
    burada borusan'ın yapabileceği iç bir şey yok. bu arabalar zaten eşşek gibi pahalı. bir de 2,0 lt hacim gelince %110 ötv ile eşşoğlueşşek gibi pahalı oluyorlar ve mercedes e180 ile 1,6 lt yani %60 ötv kılıcını çekti bmw'ye karşı. 100-120 bin tl falan ucuza geliyor e serisi. üstelik borusan bu konuda da hata içinde bunu en son anlatacağım.

gla 146
    x1 13
    gla denilen dandik ama dandik değilmiş gibi duran crossover ile x1 denilen hem aşırı dandik hem de aşırı aşırı aşırı dandik duran x1'in karşılaştırmasında yapacak bir şey yok. ben bir bmw hastasıyım. dünyada sadece x1 ve gla üretilse gla alırım. gla'yı servise bıraktığımda ikame x1 verseler binmem, servisten gla'mın çıkmasını beklerim.

glc 60
    x3 11
    glc sürmedim yorum yok.

glc coupe 40
    x4 2
    glc coupe de sürmedim x4 denilen saçmalığı da sürmedim yorum yok.

gelelim artan euro/tl ve artmakla kalmayıp devletin şampanya fışkırtır gibi fışkırttığı ötv zammı sonrası borusan'ın krizi yönetemeyip saçmalamış olmasına.

hafta sonu borusan oto'yu gezdim. showroom'u yeni 5 serileri ile doldurmuşlar bir kaç model dışında başka araç yok. "euro ve ötv etkilerinden sonra alım gücü dar olan 1, 2, 3, 4 serisi müşterilerini zaten kaybettik. 5 serisine 250 veren 500 de verir. model de yeni, bunun da hevesi olur, koyalım 5 serisini showroom'a, bam bam bam satalım dediler sanırım." sanırım bu 318d'den bile daha büyük hata olmuş. 250 veren adam 500 falan vermez küt diye. hele hele karşında %60 ötv'si ile 1,6 lt e180 varken mercedes nal toplatır burada sana. bir de şaka gibi tüm satış stratejisini 5 serisi üzerine kurmuşlar. mercedes'in elinin sana karşı en kuvvetli olduğu cepheye tüm enerjini harcamanın anlamı nedir?

acil olarak 318i'yi taa almanya'dan aldığı fiyattan başlayarak ucuzlatması lazım borusan'ın. o nasıl olacak demeyin 530i'yi ucuzlatmayı biliyor almanya fiyatı üzerinden.

gene acil olarak 320d fiyatına 325d getirmeye çalışmalı. madem d segmentinde mercedes'ten pahalısın, en azından aşırı güçlü araç sunup müşterinin aklını çelmeye çalış.

daha orta vadeli çözüm planı ise 3 serisine 1,5-1,6 lt dizel seçeneği, 4 serisine güçlü bir 1,5lt benzinli seçeneği (180-200 bg civarı) ve 5 serisine de güçlü bir 1,5lt benzinli seçeneği (180-200 bg civarı) olmalı. başka türlü şu anki araç yelpazesi ile mercedes nefes aldırmaz bmw'ye türkiye'de.
  • buraya yazıyorum x3 alacağım, nasıl olacak şu an bilmiyorum ama alacağım, aldığımda bu entrymi editlerim, şimdilik yazacağım bu kadar...
  • araçlarına koyduğu ufacık ekran hariç güzel araba. o ekranın bahanesi olamaz.
  • opsiyonel donanımında hayvanlık modu bulunduran araba markası.
  • mercedes ile hem görsel, hem donanım, hem de performans olarak kıyaslandığında kendisi için biçilen fiyatının 'ucuz' olduğuna değil, diğer markaların kendi sunduklarına karşılık olarak astronomik pahalı olduğuna inanıyorum.

sözde arazi taşıtı olarak geçen, 110 beygir, 1.5 dizel motor, 4x2 olan mercedes gla'nın ikinci el piyasası 140 binlerden başlamaktadır, ve gidebildiğince gitmektedir. o paralara son kasa 5.20d ya da x3 xdrive dizel almak varken...tuhaf.

bir diğer rakibi audi ile bence açık ara bir 'göze hitap' farkı var. bu rakibinin sıkıcı dış görünümü ve son derece basit iç mekanı kesinlikle bmw ile kıyaslanamaz.

bmw bir iphone gidibir. büyük değişikliklere gitmez. ama aslında kendisini geliştirir. bunu anca bir kaç sene öncesine bakarsan anlarsın. football manager gibidir. her sene "bu sene de bi değişiklik yok" diye düşünürsün. 3 serisinde de, 7 serisinde de iç donanımı insanı evinde hissettirir, hemen hemen hepsine zaten bir başka modelinden aşinasındır.

edit: arazi taşıtı'na aracı taşıtı diyen bir otomatik klavyem varmış.
hesabın var mı? giriş yap