şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir kocun sertligi soz konusu oldugunda, -nerdeyse knight kadar zorlu biri- denecek kadar hakkinda kaliplar kurulmu$ efsane antrenor. sert ama ba$arili diyebiliriz. 3 ncaa $ampiyonlugu mevcuttur.
 • anger management'da bir sahnede görünen ünlü coach..
 • bu adamın charles barkley ile ilgili şöyle bir olayı vardır:

  dream team 1 oluşturulmadan önce amerika olimpiyatlara kolej oyuncularıyla katılıyordu. olimpiyat takımı ise kolejdeki en iyi oyunculardan oluşan 100 küsür kişilik bir listenin arasından, koçun gözetiminde yapılan antremanlarla seçiliyordu.

  bir olimpiyat takımı seçmeleri... takımın koçu bobby knight. elemelerde yıldızı parlayan, "kesin seçildi" denen barkley... her gün antreman yapılıyor. barkley her geçen gün daha iyi oynuyor ve takımın lideri olmasına kesin gözüyle bakılıyor. bir sabah barkley antremana geç kalıyor. bobby knight (ki zaten süper otoriter bi kişidir) hemen barkley'nin karşısına geçiyor ve..

  "neredeydin charles? antreman başlayalı çok oldu.." diyor, azarlıyor ve cezalandırıyor. fakat barkley'in de karakteri bu tip bir hareketi kaldıracak bir yapıda değil... bir kaç gün sonra barkley'in şansına (ya da şanssızlığına) bu sefer bobby knight antremana geç kalıyor. barkley knight'ın karşısına geçiyor ve..

  "neredeydin koç? antreman başlayalı çok oldu.." diyor.*knight istifini bozmuyor, ve hafta sonunda takımdan elenenler listesinin başına barkley'in adını yazıyor...

  barkley bu olayı "o zaman gençtik, olimpiyatla işimiz olmazdı, bizi nba'in parası enterese ederdi" diye yorumlamıştı dream team 1'e seçildiğinde.
 • isiah thomas dışında yıldız oyuncu yetiştirememiş, bu laneti calbert chaeney ile kırması beklenirken chaeney'in de çok yumuşak çıkması ile yıldız düşmanı yaftasından bir daha kurtulamamış efsanevi coach. pattern oyununa inanır ve fundamental'cidir. yıldız oyuncudan çok coachable ve bazı işleri çok iyi yapan role player'larla oynamayı tercih eder. bunların başına ise steve alford gibi çok zeki playmaker'lar koyar. baskı olmadan yapılan şut idmanının hiçbirşeye yaramadığını, şut idmanlarının mutlaka el gösterilerek veya birebir savunmayla yapılması gerektiğine inanırdı. buna ben de inanırım
 • su anda ncaa galibiyet rekorunu north carolina'nin efsane coachu dean smith ile paylasmaktadir. dean smith emekliye ayrilmis oldugundan kendisi her an rekoru kirip yukarilara cekebilir.
 • az yildiz oyuncu ama cok koc yetistirmistir.

  mike woodson (atlanta hawks)
  randy wittman (minnesota timberwolves)
  lawrence frank (new jersey nets)
  isiah thomas (new york knicks)
  coach k (duke)
  steve alford (yeni university of new mexico - eski university of iowa)

  knight'in takimlarinda oynamis ve su an kocluk yapan kayda deger orneklerdir.
 • antreman sırasında bir oyuncusunu boğazladığı görüntülerin dışarıya sızması sonucu indiana university den kovulmuş koç.
 • 1959-2008 yılları arasında çıktığı 1273 maçta aldığı 902 galibiyetle, ncaa tarihinin * en fazla maç kazanan antrenörü.

  (bkz: mike krzyzewski/#21105820)
 • amerika'da basketbol koçu denince akla gelen 5 imaj'dan birinin sahibidir. en iyi beş koçu demiyorum 5 ikondan biri diyorum. isiah thomas kendisi ile sadece freshmen sezonu oynamış sonrasında nba draft'ına girmiştir. isiah thomas'ı kendisinin yetiştirdiği savına şerh koyuyorum.
 • 1984 olimpiyat takımını çalıştırdığı dönemlerde nba draft'ının yapılacağı gün draft saatine idman koymuş ve michael jordan'ın ancak idman sonrasında draft'ın yapıldığı yer olan felt forum'a canlı bağlantı yapmasına sebep olmuş kişidir. birçok oyuncu bloomington'da knight'ın antrenmanında olduğu için kaçıncı sırada ve hangi takım tarafından seçildiklerini sonradan öğrenmiştir. keza draft öncesi yayıncı kuruluş tarafından knight'a idman saatlerini değiştirmesi söylenmiş fakat cevap beklenildiği gibi olmuştur. o derece taşaklı bir adamdır kendisi.
hesabın var mı? giriş yap