andrei

  • leziz (656)
  • 900
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

avustralya doları

tarih 25 aralık 2008. o çemçük, o sikilesi ağzımdan "ben üniversite bitince avustralya'da master yapıcam yea" sözcükleri döküldüğünde, 1 avustralya dolarının değeri 1 türk lirasına neredeyse eşit. bu hesaba göre, avustralya gibi nefis bir memlekette eğitim görmek hem amerika'ya, hem de ingiltere'ye göre oldukça ucuza geliyor, ben de böylelikle ailemi bu hususta ikna etmek adına güzel bir argümana kavuşmuş oluyorum. lakin zaman ilerledikçe ve ben bu amacıma ulaşabilmek için somut adımları bir bir atarken bu kansız para birimi götüm götüm, ancak asla mühim bir duraksama yaşamadan, sürekli değer kazanıyor. adeta bana inat yaparcasına, ben "kuveyt dinarı kadar artacak hali yok, elbet normal seviyelerine döner" dedikçe avustralya ekonomisi şahlanıyor, aileme, yurtdışından kaçak telefon getirip burada satan o zerre güven vermeyen adamların edasıyla "global kriz avustralya'yı da vurur, dolar daha artmaz. garanti mi? garantisi benim abi" dedikçe bu para birimi türk lirası karşısında iyice coşuyor.

nihayetinde 25 aralık 2010 itibariyle, yiğidin harman olduğu yer olan avustralya'ya gitmeme kısmetse 2 aydan az bir süre kalmışken, bu para birimi 1.56 seviyelerine ulaşmış durumda. yani 2 sene içinde türk lirası karşısında %50'den fazla bir artış, dile kolay..

bu yola baş koyduğum için pişman olduğumdan, ya da ailemin beni göndermekten vazgeçeceğinden filan değil ama, neye elimi atsam kuruttuğum bir kez daha belgelendiği için durumdan özellikle hoşnutsuzum. ulan yemin ediyorum yarın "karar verdim, askere gidiyorum" desem, önce beşiktaş taraftarının açtığı "bir gece ansızın 81 düzce 82 musul 83 kerkük" pankartı gerçek olur, ben de bir sonraki gün kesin ya musul, ya da kerkük'e düşerim.

yani hıristiyan alemi için kutsal olan bu zamanlarda, adamların kalplerini kırmayayım, onlar hakkında kötü konuşmayayım diyorum ama neticede ben de etten kemikten bir insanım; parite gibi ecdadını, çapraz kur gibi anneni sikeyim avustralya doları.

devamını okuyayım »
25.12.2010 22:15