• boeing ceo'sunun yürek yediğinin kanıtıdır

muilenberg musk ve spacex'e meydan okuyarak mars'a ilk insanı kendilerinin göndereceğini söyledi. musk reis ise all in çekip şu cevabı vermiş: do it.
  • devlet desteğinin ne olduğunu bilmeyen bir vatandaş barındıran başlıktır.
  • sonuç olarak marsa ilk insanı yine ameriga gönderecek. gör büyük oyunu türkiyem gör.
  • devlet sana iyi bir eğitim vermesin
    çocuğunun hangi liseye gideceği belli değil
    iyi bir üniversitede eğitim alabilmek için fırsat eşitliği sağlanmasın
    ülkende üniversite mezunlarının çoğu devlete kapağı atmanın derdinde olsun (bu bir istihdam sorunudur)
    şirket kurmak, ar-ge yapabilmek lüks olsun.
    hazırı alıp satmak imalattan daha karlı hale gelmiş bir ortamda yaşıyorsun.
    teşvik alabilmek için kırk takla atmak zorunda kal

ondan sonra da ee sen de marsa gitmek için çalış de. ama hiç siyasetçilerin sorumluluğu olmasın....

dostum...

eğitim sistemi çökmüş durumda
    istisnalar kaideyi bozmaz ama meslek liseleri en beceriksiz, ailesinin bile uğraşmak istemediği çocuklar ile dolu.
    normal liselerde okuyanlar ise çoğu zaman yönlendirilememiş bireyler.
    çocuklar liseyi bitirince 18 yaşında hiç bir vasfı olmayan amaçsızca okumuş işine yaramayacak onlarca bilgiyi yarım yamalak almış ama neyi nerde kullanacağını bilmeyen, analitik zekadan, el becerilerinden, gördüğünü okuduğunu anlamaktan aciz bireyler olarak işsizler sınıfında kervana katılmış bireyler olarak topluma karışıyorlar.

mezunlar ise mesleklerinin karşılığında bir iş çoğu zaman yapamıyorlar.

bir şirketi sıfırdan kurup bir şey üretmek çok zor
    melek yatırımcı
    kickstart projeler yeterli ilgiyi görmüyor.

vergiler ağır, hammadde pahalı, para kıymetsiz, enflasyon canavarlaşmış....

sorarım bu şartlarda uzun zamanda geri dönecek (roi) yatırımlara kim nasıl güç yetirsin...

senin ülkende bir araba üretmek için bile türkiye'nin ilk 5 sanayi ve teknoloji şirketi konsorsiyum kurmak zorunda...

bilmem anlattabiliyor muyum...

bu ülkede ciddi yapısal reformlara ihtiyaç var ve bu sağanmadıkça samanı dahi dışardan almaya devam edeceğiz.

sonra elalem de marsa önce sen i ben mi gideceğizi tartışsın dursun. bizde ancak goy goy yapalım
  • akıllara (bkz: elon musk-mark zuckerberg kavgası)'nı da getirmiştir
  • boeing'in ceo'sunun ilk meydan okuyuşu değil bu. daha önce de mars görevi konusunda ilk olacaklarını söylemişti. şu anda bir roket geliştiriyorlar. 36 kat uzunluğunda bir roket bu. roketin ilk denemeleri ise 2019 yılında olacak. musk, 2022'de insansız, 2024'te insanlı uçuş planlıyor mars'a. nasa'nın mars görevi ise 2030'lu yılların ilk yarısı gibi. bu açıdan bakıldığında hem boeing'in hem de musk'ın tahminleri biraz iyimser görünüyor. yani görev için çok erken süreler bunlar. mesele yalnızca roket değil. nasa bugün harıl harıl oraya göndereceği astronotu mars'ın radyasyonundan nasıl koruyacağına yönelik çalışmalar yapıyor. teknik olarak roketten daha önemli şeyler var.
  • adamlar nerdeee, biz nerdeyiz dedirten meydan okuma.

malesef arayı çok açmışlar arkadaşlar, bu oyun “mars’a gider”...
hesabın var mı? giriş yap