• kimi istemezükçüler tarafından durmadan bok atılan hadise. yok enerji sarfiyatıymış da, pavyona benzemiş de.. o eski iç karartıcı gri hali çok hoşuna gidiyordu kimilerinin galiba.. ayrıca bir şehrin pazarlanması, tanıtılması, imajı diye bir olgu var.. bugün türkiye'den çok daha fakir olan mısır'da piramitler nasıl ışıklandırılıyor bir gidin görün.. ayrıca elektrik tasarrufu bir köprünün ışıklarını kapatarak sağlanılmaz, gidersin en basitinden misal evlerde kullanılan ampülleri belli bir standarta bağlarsın.. olur sana hayvani bi enerji tasarrufu.. her bir boku eleştireceğim diye komik olmayın..
  • bana daha çok elektrikçi vitrinini andırıyor.
  • sampiyon olan takimin renklerinde aydinlatilacak imis kopru bundan sonra.. bayrak asilma süresi kadar tabi.. tamam fenerbahce ve galatasaray sampiyon oldugunda anladim da besiktas sampion olunca ne yapacaksiniz efendiler? hayir cikar bunlar bir de "siyah isigi bulduk" derler.. karadelik yaratmayi bulurlar falan.. futbol askiyla türkler her sey yapar arkadas.. yarin adriano fenere gelmek icin soğuk füzyon istiyor dense 3 günde bulunur o soguk füzyon.. yasasin türk milleti..
  • bu pavyon şeklindeki hali değil ama esas bildiğimiz ışıklandırma, yani köprünün aydınlatma işinin hikayesi bir gariptir. malum köprü baştan sona siemensin marifetidir. ama köprüdeki aydınlatma elemanlarının hiçbiri siemense ait değildir. zira köprünün mühendislik çalışmaları bittikten sonra sıra aydınlatmaya gelince bir başka firma "ben beleş yapayım namım yürüsün" diyerek köprüyü baştan aşağı ışıklandırmıştır. köprünün tüm ihalesini alan siemens ise "eee ama kardeşim öyle ticaret ahlakı mı olur" diyerek huzura hak aramaya gitmiş. "onlar beleş yapıyor" cevabı alınca "iyi madem biz de beleş yaparız. alt tarafı lamba nedir ki. köprünün tümünü yaptık, lambaları hariç demeyiz insanlara. hediyemiz olsun" demişlerdir. türk bürokratı kaçırır mı bu avantayı "onlara söz verdik yaptılar. iyi madem sizinkileri de hediye olarak alalım öteki köprüye takarız" demişler. fatih köprüsü yapılınca siemens lambalarını takmışlar. bu da böyle bir hanımdır.
  • rufus wainwright aya irini'de verdiği konserde gelmiş geçmiş en iyi tanımlamayı yapmıştır kanımca. özetle şöyle bişi söyledi: "your bridge is very gay!"
  • her halukarda, mevcut beton renginden ve tank estetiginden daha iyi sonuc veren calismadir.

ayni zamanda, klavye basinda 'herseye bir kulp bulan, hicbirseyi begenemeyecek kadar mukemmeliyetci insan tipi'ne donusmenin ne kadar cabuk ve kolay olabildigini gostermistir.
  • yapılan ışıklandırmayı ben severim, sen sevmezsin hadi bu kişinin zevkine göre değişir ama enerji tasarrufu argümanı nedir arkadaş? türkiye bir köprüyü ışıklandıramayacak kadar fakir, aciz bir devlet midir? kompleksinizi seveyim sizin..
  • (bkz: bi siki de beğenin be arkadaş)

ekşisözlük nedir, ne değildir noktasında bana ışık tutan ışıklandırma olmuştur.

çok güzel olmuş ışıklandırmadır. rumelihisarı sırtlarından bakıp bakıp helal olsun diyorum.

(bkz: petrol vardı da biz mi içtik)

bulun petrolu hep beraber içelim dostlar.
  • (bkz: lale devri)
  • 5 milyon ytl'ye mal olan ve yapımında 40 işçinin çalıştığı aydınlatma sistemi çerçevesinde köprü üzerindeki halatlara yaklaşık 3 bin adet led ampulü takıldı. köprüye yerleştirilen özel ampuller milyonlarca farklı renk ve animasyon uygulamalarına imkan tanıyor. sistem fiber optik ve data kabloları ile ethernet hattı tabanlı olarak tesis ediliyor. proje ile trafiğin aktığı yüzey hariç köprünün kuleleri her yönden, köprünün ana halatı ve askı halatlarının bağlantı noktaları, köprünün askı halatları aşağıdan yukarı doğru ve köprünün yan korkulukları aydınlatılıyor.

sistem; gökkuşağı, patlamalar ve parçalanmalar gibi karmaşık renk gösterilerini peş peşe sıralayabiliyor. sistemin en önemli özelliği benzer aydınlatmalara göre maliyetinin çok düşük olması. köprüye yerleştirilen led'li ampuller elektrik tasarrufuyla da oldukça dikkat çekiyor. bu sayede köprü aydınlatmasına ödenen yıllık faturanın yarı yarıya düşmesi sağlanacak. işıklandırma için elektriğe bir senede ödenen tutar 72 bin ytl'ye kadar düşecek.

köprüde uygulanacak renk çeşitleri 1) sabit renk, tek bir rengin statik gösterimi. 2) çapraz solma: çok renkli gösteri şekli. farklı renkler birbiri içinde zarifçe solarak kaybolur. 3) izleyen gökkuşağı: işık grubu uygulaması. renk cümbüşü içinde bir ışıktan diğerine doğru birbirini izleyen gökkuşağı renkleri belirir. 4) ince çizgi: bir ışık grubuna uygulandığında renk atışları ışıktan ışığa hızlı bir şekilde atar.
hesabın var mı? giriş yap