• ıı. dünya savaşı yıllarında geçen 2003 fransız yapımı güzel bir film.

fransa'nın kuzeyinden gelen alman saldırısı başarılı olunca hem devlet yetkilileri, hem de halk güneye doğru çekilmeye başlıyor. devlet yetkilileri, "yenildiğimiz ve yenileceğimiz ortada, boşuna savaşıp ölmeye gerek yok" mealindeki yorumlar yapiyorlar. bu tabii türkiyelilerin pek alışık olduğu türden bir şey sayılmaz. (ama ilgili şartlar altında doğru olan, elbette fransız devlet adamlarının yaptığıdır.)

film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/…iki/bon_voyage_(2003_film)

tema:
    (bkz: popüler kültür /@derinsular)
  • o dönemin fransa'sını resmetmesi açısından güzel bir film; ancak sürükleyiciliği biraz gerilerde kalıyor. filmin sonunu ne çıkacak acaba diye izliyorsunuz, çıkan sonuç da sizi mutlu ediyor ama tam olarak tatmin ettiği söylenemez. ancak düşük beklenti ile izlerseniz mutlu edebilecek bir film.
  • melody's echo chamber'ın yeni albümü. 2012 albümüne kıyasla o kadar da güzel bir albüm denemez... eksik, bir şeyler eksik...

an itibari ile malum yerlerden indirildi.
  • melody's echo chamber'ın 2018 çıkışlı albümü.
  • one piece'in, 169. bölümde, skypie, gökyüzü adası ile başlayıp, adadan düştükleri denizci üssünden kurtulmalarının sonuna kadar, 206. bölüme kadar, tek ve en güzel opennig'i olan bon bon blanco'ya ait açılış şarkısıdr.
    evet bu kadar muazzam izleyici kitlesi olan seri şu anda 970küsürüncü bölümlerde ve elle tutlan yeganeopening'i bir bu var işte naaparsın!?
    lakin güzel bölümlerdir bu şarkının açılışında eşlik ettiği bölümler..
  • özellikle ingiliz ve amerikalıların kendi dillerinde '' have a nice-good trip-journey '' gibi kalıpları olmasına rağmen, biraz parisien, biraz retrospektif, biraz çok dil biliyorum şekerim çabasından mütevellit kullandıkları uğurlama tümcesidir.

afiyet olsun gibi bir kalıpları olmadığı için de bone appetit diyenler de vardır. ( have a good meal diyen duymadım pek )
  • savaş filmi dendiği zaman aklına bombardıman ve kompozit başlık gelen bünyeleri üzecek bir yapım. fransız tarzı bir kakafoni var içinde. bir dönemin fransa'da çekilen her filmde mutlaka gérard depardieu oynamak zorundadır kuralıyla çekilmiş olduğunu da belirteyim. kısaca dönem filmi kavramının hakkını vermişler.

--- spoiler ---

fakat çikolatalı pasta yaptıktan sonra üstüne yumurta kırmışlar gibi, olmasa daha iyi olurmuş türden bir sonu var filmin. o son sahneyi kırpsalarmış iyiymiş.
    --- spoiler ---
  • idolüm, beste fabrikası onurr'un ece seçkin'e verdiği parça. eline emeğine sağlık.
  • faruk sabancı & ece seçkin'in, dmc & faruk sabancı etiketiyle yayınlanan tekli çalışması.

söz: onurr (onur özdemir)
    müzik: faruk sabancı, onurr (onur özdemir)
    düzenleme: faruk sabancı

gitar: caner güneysu
    mix: utku ünsal
    mastering: emre kıral

idil dizdar & said dağdeviren imzalı klibi buradan izlemek mümkün.

şarkının sözleri ise şu şekilde:

“bir daha asla yok demiştim oysa
    nasıl da fark ettin kanatlarımı
    küt küt kalbim içimden saysam da
    yazarım kendimce deli miyim ne?
    al beni çek götür hep bekledim seni
    "cuk" olunmaz ki bu kadar
    istersen önce tut bir elimi
    omzunda güzel rüyalar!
    bon voyage!
    tek atışta, çapkın çapkın bakışta
    buluruz okyanusu seninle akışta