• bugün sosyal medyada denk geldiğim paylaşım ile haberdar olduğum durum. erkek asgari ücretli, kadın ev hanımı, kirada oturuyorlar. bebek sahibi olmak için çok çabalamışlar ama olmamış, onlar da 11 bin lira borç bularak tüp bebek tedavisine başlamışlar, yazılana göre tutmuş ama şimdi de annenin haftalık 300 liralık bir iğne olması ve çok iyi beslenmesi lazımmış. aldıkları 11 bin lirayı ödemek ve tedaviyi devam ettirebilmek için yardım istiyorlarmış. erkek şu an evin temel ihtiyaçlarını bile karşılamak da zorlanıyormuş. yardımlar illa para şeklinde olmak zorunda değilmiş, isteyen ilaçları ve gıdaları kendisi alabilirmiş falan, filan.

gerçekten aklım almıyor, mantığını kavrayamıyorum. bu nasıl bir şeydir? tamam evlat sahibi olmak istersin, bu bir güdüdür. ama arkadaş dünyaya getireceğiniz çocuğa bu kötülüğü niye yapıyorsunuz? bu ülkede hayat zaten zorken, siz kendiniz zor geçinirken, borç ile harç ile kendi yaşadığınız zor hayatı bir cana daha yaşatmaya nasıl vicdanınız el veriyor? ne desek boş, hem de bomboş.

edit: bir altta bana aklınca laf sokan dangalak emin ol o aile yapabilse 10 çocuk yapar, aile urfa'da yaşıyormuş. doğacak çocuğa belli bir yaşam standardı sunamayacak, sağlıklı besleyemecek, kaliteli bir eğitim aldıramayacak kişiler çocuk sahibi olmasın arkadaş. bunu söylediğim için bok kokan ağızları ile sürekli sağa sola hakaret yağdıran, illa gel bana küfret diye çaba gösteren beyinsizlerin farklı düşünüyor olması fikrimi değiştirmez.

edit2: devleti istediğin kadar suçla kardeşim, eleştir, de ki tüp bebek masraflarını devlet karşılasın ama şu anki durum bu, borç harç ile, kendileri geçinemiyorken, yardım toplayaral o hayata şu an bir bebeği dahil edecek olanlar ülke gerçeklerinin farkında olarak hareket etmeli.
  • vay anam serhat koş yetiş.

öncelikle şu soruya cevap istiyorum. sigortalı çalışan ve bebeği olmayan aile neden sgk kapsamındaki haklarından faydalanarak devlette çok daha az maliyetle tüp bebek yaptirmamislar. (evet o bok attığınız devletin böyle bir imkânı var. ama yine söylüyorum ya sende yumurta olmayacak ya kocanda sperm. yani iki taraftan en az birinde infertilite problemi olması gerekiyor.)

ıkincil olarak aile böyle zorluklarla elde ettiği çocuğun hayatini nasıl idame ettirecek?

bir diğer mevzu da hamileyim ve her boku yemeliyim mevzusu. arkadaşım. 1 dilim peynir 1 yumurta 2 dilim ekmek hamileliğin basında yeter de artar bile bir kahvaltı için. fazlası sana kilo ve diyabet olarak dönecektir.

ailenin her yeri handikap. çok üzgünüm ama aile sonuna kadar haksız.
  • basit bir kira sözleşmesi bile yaparken 1 birim kira için; önden bir kira bedeli, bir kira kadar depozito ve bir kira kadar emlakçı parasını hazır ederek toplamda 3 birim parayla imzayı ancak atabiliyorsunuz. diğer masrafları hesaba dahil etmiyorum bile.

çocuk sahibi olmak içinse eksi on bir bin ile bu işe girişebiliyor olmak inanılmaz bir akıl tutulması olsa gerek. diğer masrafları hesaba katmıyorum bile.
  • biz üniversiteyi bitirince kredi borcuyla hayata başlıyoruz diye üzülüyordum, çocuk hayata borç olarak gelmiş.
  • el s*kiyle gerdeğe girilmez lafı geldi aklıma. bide şey dicem hadi çocuğunu borçla yaptın sonra nasıl bakicaksin? doğacak olana da yazık. bencillik bence.
  • tam bir cahillik örneği. insanlar varlıklıdır, sonra yokluğa düşerler, çocukları vardır, yardım edersin. ama burada büyük bir saçmalık var. asgari ücretle elalemden borç harç çocuk yap, sonra da bana yardım edin. ne güzel iş. birey olarak çocuğa maddi manevi bakabilecek durumdaysan dünyaya getireceksin. durumun yoksa çocuk yapmayacaksın. sevgi bilmem ne romantizmini geçiniz, kışın üşüdüğünüzde sevgi sizi ısıtmıyor, karnınız acıktığında sevgi sizi doyurmuyor.
  • bugün yardım eli uzatılırsa 1 buçuk sene boyunca bebek bezi ve mama yardımı,
    7-8 sene sonra internet ve derse girebilecek bilgisayar yardımı,
    18 yıl sonra üniversite için çocuğuna kira ve fatura yardımı,
    18-20 yıl boyunca kıyafet yardımı,
    ve birçok ekstra yardımlar isteyecek bir ailenin yaptığı eylem.

çok yanlış bir eylem.

"bokomoycoksanız doğormosaydınız yeağğğğ" -yeni türkiye şartlarında haklı olan bir ergen
  • klasik bir göç yolda düzelirhadisesi.
    öncelikle tüp bebek tedavisinde devlet yumurta toplama ve transfer aşamalarında kısmen destek oluyor, fakat iğne ilacı sgk ödemiyor. tedavi sürecinde 5-6 bin ilaç parası gerekiyor. yani bu gün standart tedavi 8000 bin ise, devlete gidersen bu rakam 6'ya düşer ve iğneleri eklersen 11 bin civarını bulur. görünüşe göre aile zaten devlette yapmış. bu rakam bu sektörde olabilecek en düşük rakam zaten.
    sonralıkla burada yazarın vurguladığı konuyu anlamazdan gelip duyar sıvayanlara bir kez daha anlatalım. mesele çocuk yapmak değil. kaldı ki bunlarınki daha doğmamış bile. henüz kendi karnını doyuramazken daha döllenme kısmında 11 bin eksi ile başlamışken, bu çocuğa nasıl bakacaksın! ondan bundan ilaç gıda yardımı alarak nereye kadar götüreceksin! hadi sağdan soldan toplayarak dünyaya getirdin. diyelim bebeğin doğumdan sonra bir sağlık sorunu çıktı. tedavi veya özel bakım gerekti! o zaman ne olacak! bütün millet toplanıp senin anne baba olma hırsınla mı uğraşacak!
    burada ''anne baba olmak herkesin hakkı'', vay efendim ''insanların kabahati yok suç devletin'' diyen meriçlere ailenin hesap numarasını yollayın bakalım kaç kuruş gönüllerinden kopacak!
    tartışılır lakin yine de diyelim bu bir hak meselesidir. diyelim bireysel değil politik bir sorundur. ve devletin güvence altına alması, isteyene uygun şartları ücretsiz sağlaması şarttır.
    tamam da şu anda devletin böyle bir politikası yok. bu dediğin uzun vadede talep edilip -belki- kazanılabilir. ancak şu anda herkes kendi üremesinden sorumlu. bu durumda bile isteye bir çocuğu bu yoksulluğun, çaresizliğin ortasına atmanın gereği ne? çok istiyorsan sosyal hizmetlerde binlerce kimsesiz çocuk var, onlardan birini al bak büyüt. tüp bebeğe harcadığın parayla 5 yaşına kadar getirirsin o çocuğu! illa soyun üremek zorunda mı!
    bunların yaptığı bencilliktir, düşüncesizliktir.
  • bir aile tanıyorum; karı koca aylık ortalama 50bin tlden fazla kazanıyorlar(en az kazandıkları ay 50dır) ev,araba,yazlık, kiralık bir sürü mal varlıkları var. sağlıklı bir o kadar da mulu bir çift, iki tarafta da bazı genetik hastalık riskleri varmış(şeker hastalığı mesela) hem bu yüzden hem de bu dünyaya çocuk getirmenin o çocuk için haksızlık olacağını düşünüp çocuk sahibi olmadılar.başlığı görünce aklıma geldiler şimdi, bence doğabilecek çocuklarına çok haksızlık ettiler dedim.
  • bir laf vardır yiyemeyeceğin şeyin altına yatma diye, hah işte olay tam olarak da bu.

arkadaşlar, çocuğu yaptınız bitti diye bir şey yok, o çocuğa uzun yıllar bakmanız ve ihtiyaçlarını da gidermeniz gerekmekte. sen daha borcunu düzenli ödeyemeyecek durumdayken çocuğa nasıl bakacasın.

çocuk demeyecek mi az büyüğünde "baba senin amına koyim beni niye getirdiniz dünyaya" diye.
hesabın var mı? giriş yap