şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taraflardan birinin tas koymasi durumunda, hele de ortada bir cocuk varsa karsi karsiya kalinan muhtemel durum..
  sinir savasi haline donmesi cok muhtemel.. bir arkadasim yasiyor su aralar, evlerden irak..
  muhtemelen taraflardan biri cirkinlesiyor su durumda... bir cocuk varsa, onun velayeti uzerinen, veya ortak mal mulk uzerinden cirkin tehdit ve pazarliklar gundeme gelebiliyor... cok ciddi travmalar yani.

  bu durumda kalanlarin muhakkak psikolojik destek almasi gerekiyor bence, tam da bu yuzden
 • çok zor bir süreç.

  yine bir hikayem var. hikayemin kahramanı bu sefer erkek.

  bu adam kendi halinde iyi niyetli bir ada. bir yerde kızla karşılaşıyor, tanışıyor, seviyorlar birbirlerini, evleniyorlar. bir çocukları oluyor, kadın bir gün köyümde düğün var deyip, altınları alıp, bavulu yapıp çocuğu alıp kaçıyor.adam da kadının gittiğinden habersiz çocuğuna sürpriz oda takımları kuruyor, beraber çocuk odası alıyoruz, heyacandan ölecek şekilde karısını bekliyor.1 ay, 2 ay, 3 ay derken kadın geri dönmeyeceğim, artık sende hayatına bak diyor adama.
  adam oraya gidiyor, yalvarıyor, yakarıyor yok. kız istemiyorum diyor. adam tüm şeçenekleri yığıyor, çocuk için yalvarıyor, kadın nedensiz şekilde boşanmak istiyor.
  sonra adam kadına kredi kartı bırakıyor çocuğu mağdur etme diyor, extre bir geliyor ne kadar lokanta, markalı kıyafet, gezi vb. varsa extre de gözüküyor, çocuk için yapılan harcama yüzde on bile değil.
  sonra kadın çirkinleşip adamdan, 3obin civarı altını kaçırdığı yetmez gibi çok yüksek meblağda para istiyor, çünkü adamın ailesi tarafından fabrika sahibi yani zengin. adam tam 3yıl uğraşıyor en sonunda yorulup kadına aylık asgari ücretin çok üstünde nafaka, tazminat olarak da 200bin civarı para ödüyor.
  kızını her görmeye gidişinde kadın çocuğu kaçırıyor, ya tazminatı kabul et ya da göremezsin diyor, adam her seferinde zabıt tutmak suretiyle polis eşiliğinde görebiliyor çocuğunu.
  adam aylar sonra kadının bir arkadaşından telefon alıyor, kadın gençliğinde bir adamla birlikteymiş, bu bizim arkadaş onunla evlenmek isteyince plan yapmışlar, kadın bununla boşanıp eski sevgilisiyle evlenmek üzere anlaşmış, arkadaşımızla evlenmiş, nafakayı garantilemek için çocuk yapmış, sonra kaçıp şu an eski sevglisiyle berabermiş. arkadaşımızı arayan kadın çocuğunu götür buradan diyor adama fazla açıklama yapmadan.

  adam formalite bir evlilik yapıp şu anda 1 yıl sonra 7 yaşında olacak kızını yanına alabilmek için mahkeme açmayı bekliyor, maddi durumum iyi, çocuğa daha iyi şartlarda bakabilirim diye.

  bu adam 5 yıl içinde yaşlandı resmen, bu boşanma süreci ve arada yazamadığım öyle olaylar yaşadı ki, gerçekten boşanmak bir taraf çirkefleşirse inanılmaz zor bir süreç.

  çocuk babasıyla her görüşmesinde baba beni kaçırma, annem beni kaçıracağını ellerimi bağlayacağını söylüyor gibi korkudan titreyerek geliyor ve babanın elinden hiçbirşey gelmiyor.
  bu adamın bu çocuk büyürken onu ne kadar çok sevdiğini bizzat gördüm. dilerim ki eski karısı için, gerçek cehennemin bu dünyada olur. sonuna kadar hakediyorsun pislik.
 • bir sebebi de parasız olmaktır. şu günlerde anladım ki, zengin işidir boşanmak.
 • bahane hep çocuğa/ çocuklara dayandırılsa da, aslolan alışılagelmiş konfordan (masrafların paylaşılması, yeme/ içme/ barınma/ seks ihtiyacının karşılanıyor olması, sosyal ortam vb) vazgeçememektir.
 • küçük bir kasabada doğanlar bilirler
  orada doğup oraya ait olmayanlar
  katlanabilmek için zorunda oldukları kalabalığa
  hep uyuşmuş gibi gezerler
  küçük bir kasabada doğanlar bilirler
  orada doğup hep gitmek isteyenler
  gitmek isteyip yıllarca gidemeyenler
  onları filmler değil
  filmlerde gördükleri uzak şehirler büyüler
  küçük bir kasabada doğanlar bilirler
  gece kendilerini odalarına kilitlerler
  içlerinde bin damla yaş biriktirirler
  bir gece
  hiç ağlayamamış olmanın birikmişliğiyle
  radyoda çalan hüzünlü bir aşk şarkısında
  başkasının aşkı bu diyerek aniden delirirler.

  2001
 • küfür sevmeyen ve etmeyen biri olarak birazdan yazacaklarım için özür dilerim.

  --- 18+ ---

  evlilik boyunca yemediği bok kalmayan götün teki boşanmak istemiyor diye her duruşma, farklı bir bahaneyle farklı bir tarihe ertelenir. işte o erteleme kararını veren hakimin, karşı tarafın yalan beyanda bulunan avukatının, dilekçelerine yazdıkları, yalancı şahitlik yapacak olan tanıkların, onlara tebligatı vaktinde götürmeyen posta sisteminin amk.

  --- 18+ ---

  işte boşanamamak tam da böyle bir ruh hali. kimse de bana sakin ol demesin, bir kere de haklının yüzü gülsün be. öeh.