şükela:  tümü | bugün
 • cumle icinde kullanırsak:
  that turkish economy is in a bottleneck, is undeniable.
 • (bkz: slide)
 • slide gitar calmak icin uretilen celik, parmaklik kilif. orijinal bluesmanler zamaninda (bu alet yokken ya da temin edemezlerken) sisenin bogaz kismiyla slide gitar caldiklari için bu ismi almistir.

  (bkz: bottleneck guitar)
 • (bkz: sise boynu)
 • her uretim hattinda, projede, vs. darbogaz* yaratan en az bir proses vardir. bir prosesin darbogaz olmasini su sekilde tespit edebiliriz: diyelim tam kapasite calisarak butun isleri en az 50 dakikada tamamlayabilecegimizi bulduk. eger herhangi bir dis etken darbogaz surecin/makinenin 5 dakika gecikmesine/durmasina neden olursa, butun islerin tamamlanma zamani otomatik olarak en az 55 dakikaya cikar. dolayisiyla cizelgeleme* temel olarak bu darbogaz makine uzerinden yapilir. project scheduling'de bu darbogaz yaratan surecler bir dizi halinde olurlar, onlara da critical path denir.

  darbogaz icin tek boyutlu bir ornek verelim: diyelim 4 kisilik bir aile yemege cikacak. ailenin evden cikabilme zamani, en yavas hazirlanan kisinin toplam hazirlanma suresine esittir. diger 3 kisi, bu kisinin hazirlanma suresini gecmedikleri surece istedikleri kadar oyalanabilirler, ancak en yavas kisinin hazirlanmasinin ekstra gecikmemesini saglamak elzemdir.
 • bilgisayar terminolojisinde de yerini almis olan kelime. cpu'ların ekran kartına göre zayıf kalarak, kartın performansını baltalaması durumunda kullanılır.
 • bir işletmenin üretiminde veya tedarik aşamasında oluşması durumunda -adı üstünde darboğaz yaratarak- iş durması ve kar kaybına sebep olabilecek kritik proses, ekipman veya malzemedir.
  bu nedenle iş durması veya tedarik zinciri yönetiminde dikkate alınması gereken bir risk faktörüdür.
 • bilgisayar terminolojisinde sistemin en yavaş parçasının diğer hızlı parçaları da yavaşlatarak tüm sistemin kabiliyetini sınırlamasına verilen durum. yeni bir ekran kartını eski bir cpu'ya sahip bir sisteme taktığınızda ekran kartından verim alamamanızın sebei cpu'nun bottleneck yapması ve gpu'yu yavaşlatmasıdır. daha nadir görülse de uyumsuz ve eski teknoloji ramler de cpu'yu yavaşlatabilir, bunun arkasından cpu da gpu'yu yavaşlatır. gpu'nun yavaş kaldığı durumlarda cpu bottleneck yaşar ancak bu durum normal bilgisayar uygulamalarında değil oyunlarda ve görsel işlemenin gerektiği uygulamalarda (photoshop gibi) görülebilir. bottleneck yapan parçanın saptanması için direkt bir program yoktur ancak open hardware monitor benzeri programlar ile teknik detaylara hakim bir kişi durumu anlayabilir.

  genel olarak oyunlarda cpu bottleneck yaşadığınızı en çok ortalıkta fiziksel ögeler bulunurken, etrafta çok fazla npc varken bilgisayarın frame atlamaya başlaması gösterir. frame rate'de yaşanan ani düşüşler gpu'dan değil cpu'dan kaynaklı olur. gpu'dan kaynaklı frame rate düşüşleri daha daimidir, yani oyunu sürekli bir slow motion edasında oynarsınız ancak ani takılmaların sorumlusu cpu'dur.