• vulnerability temali ted konusmasi sahanedir, kendisi mukemmel bir konusmacidir ayrica, dogru yerlerde es verir, guzel minik espriler serpistirir, kendiyle dalga gecer.

ayrica hayatinizda bir kere bile olsa antidepresan tedavisi gorduyseniz ''bir duyguyu secerek uyusturamazsiniz, aciyi hissetmek istemiyorsaniz, zevki, mutlulugu hissetmeyi de birakirsiniz.'' cumlesinin anlamini anlarsiniz.

keza' hissetmek iyidir.
  • "bilmiyorum, anlamıyorum, yapamıyorum, korkuyorum, güçsüzlüklerim var, mükemmel değilim ve bunu fark etmenizden ödüm kopuyor" diye düşünenlere laflar hazırlamış şeker abla:
    http://www.ted.com/…/brene_brown_listening_to_shame
  • utanmanın sebepleri üzerine araştırmalar yapmış, bu işe yıllarını vermiş güzel insan..

http://www.ted.com/…ene_brown_on_vulnerability.html
  • kendisi akıl hocam olduğunu bilmese de akıl hocamdır.

evet sabah uyanıp kendisinin netflixte yer alan belgeselini izledim. kendisi utanç, aidiyet, cesaret gibi insanların konuşmaya bile çekindiği duyguları çalışan bir araştırmacı. kırılganlıkla ilgili kitabında yer alan "ister az ister çok sevin, sevmek kırılgan olmaktır. herhangi bir şeyi severseniz kalbiniz kesinlikle yara alacak, hatta belki de kırılacaktır. kalbinize el değmesin istiyorsanız onu kimseye, hatta bir hayvana bile vermemelisiniz. kalbizi hobilerle, küçük lükslerle pamuklara sarın; bütün gönül işlerinden kaçın. kalbinizi bencilliğinizin yarattığı bir tabuta ya da kutuya kilitleyin. ama kalbiniz o güvenli, karanlık, kıpırtısız, havasız kutudayken değişecektir. kırılmayacaktır; kırılmaz, içine girilmez, ıslah edilmez bir şeye dönüşecektir. sevmek kırılgan olmaktır. " cümleleri beni fazlasıyla etkilemiştir.

kitaplarını okuyun, okutturun. okuyamıyorsanız tedx konuşmasını ve netflix belgeseleni izleyin, izlettirin.
  • netflix'te "cesaretin çağrısı" adında tedtalk benzeri bir gösteri/konuşması var. çok fazla detay vermek istemiyorum fakat hayatın her köşesine bucağına cesaretimiz aslinda kırılganlığımız ile nasıl dahil olduğumuzu, bu sonsuz çabamızı ve sonunda kazandığımız/kaybettiğimiz şeyleri,insanları ve deneyimleri anlatıyor, göstermeye çalışıyor.

utanç,kırılganlık, cesaret, empati hakkinda muazzam bilgiler var. mutlaka izleyin, bana kattığı guzel farkındalıklar oldu.

--- spoiler ---

konfor alanınızdan çıkın ve kırılgan olun. kırılgan olmak cesaret ister... ve asla zayıflık değildir.
    --- spoiler ---
  • 20 küsür yıldır "utanç", "cesaret" ve "merhamet" gibi duyguları araştıran, üzerine kitaplar yazan ve konuşmalar düzenleyen tatlı mı tatlı dilli bir akademisyen/storyteller.

kendisi aynı zamanda terapistlerin/psikologların da bir numaralı dostudur - hatta çoğu eğitim programında kendisinden ve yaptığı araştırmalardan mutlaka bahsedilir, anlattığı şeyleri hem hastalarla olan ilişkilerimize hem de kendimizle olan ilişkilerimize yansıtmaz önerirlir.

bu vesileyle ben de bu aralar kitaplarını okumaya başladım ve verdiği bazı mesajları burada paylaşmak istedim:

1) "neşe bizi sıradan anlarda bekler, sıradışı deneyimlerin peşinde giderken onu kaçırabiliriz."*

2) "cesaret, bir yaşam tarzı, bir alışkanlık, bir erdemdir: ona gözü pek hareketlerle ulaşırsın. yüzmeyi yüzerek öğrenmek gibidir. cesareti cesur davranarak öğrenirsiniz."*

3) "bütün kalbinle yaşamak, gece yatağa giderken, “evet mükemmel değilim, savunmasızım ve bazen de korkağım ama bu aynı zamanda cesur olduğum ve sevgiyi ve aidiyeti hak ettiğim gerçeğini değiştirmez” diye düşünmektir."*

4) "her gün "seni seviyorum" diyebilirsiniz ama en son ne zaman birisiyle sevginin anlamı üzerine ciddi bir konuşma yaptınız?"*

5) "utanç evrenseldir ve hissettiğimiz en ilkel insan duygularından biridir. utanç hissetmeyen insanlar empati ve insani bağlantı yeteneğinden yoksundur."*

6) "gerçek şu ki düşmek can yakar. zor olan cesur olmaya devam etmek ve el yordamıyla da olsa tekrar ayağa kalkmaktadır."*

7) "dışarıdaki her şeyi değiştirmeye uğraşmak yerine kendi zihin yapınızı değiştirmek üzerine çalışırsanız sakinleşebilirsiniz."*

8) "hikâyelerimiz herkese anlatmak için değildir. onları dinlemek bir ayrıcalıktır ve paylaşmadan önce kendimize hep şunu sormalıyız: "hikayemi dinleme hakkını kim kazandı?" hayatımızda bizimle oturup utanç öykülerimize zaman ayırabilen ve bizi güçlü yanlarımız ve mücadelelerimizle seven bir veya iki kişi varsa, çok şanslıyızdır."*

9) "görülmenin gücünü asla küçümsemeyin; birisi sizi gerçekten görür ve severse durmadan kendinizi tahrip etmeniz zordur."*

10) "bazen acımıza sahip çıkmak ve bu mücadeleye tanıklık etmek öfkelenmek anlamına gelir. kendimize kızgın olma hakkını vermezsek acımızı da inkar etmiş oluruz."*
  • kendisinin meşhur call for courage konuşmasını şu dizelerle özetlemek mümkün:

"denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin
    sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin
    uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin
    korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin"
  • netflix’teki konuşmasını*dinledim dün gece. bir kişisel gelişim konuşmasında ağlayacağımı düşünmezdim. ama hemen her tespiti ile bir yerlere dokundu. seyircilerin ota boka gülmesi ve gereksiz “vuuuu”ları olmasa çok daha güzel olurdu.

evet yeni birşey söylemiyor gibi gelebilir ama üstünü kapattığımız “istemiyorum” dediğimiz şeyleri aslında kırılmaktan korktuğumuz, kırılma cesaretini gösteremediğimiz için “istemiyormuş gibi” yaptığımızı çok güzel anlatıyor, çok net ortaya koyuyor. zaaflarımızı açtığımızda bunları kullanmayacak insanlara denk gelmek çok zor. bu nedenle kırılmak yerine bir köşede yalnız kalmayı tercih ediyoruz.

uyum sağlamak ve aidiyet ile ilgili söylediklerine de kulak vermek gerekiyor. kırılmaktan korkanların sürekli olarak doğabilecek acıları prova ettiklerini söylediği kısımda derin bir oh çektim. bunu yapan tek insan olmadığımı bilmek rahatlattı. işler yolundayken hissettiğim panik ve korkunun sebebini hep kültürümüze has zannederdim. meğerse bu herkese özgüymüş.

kırılganlık ve cesaretin çok da farklı şeyler olmadığını görmek isteyenlere tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=t2kdbtsvcig
  • hem bilgi dolu hem neşe hem deli dolu. tatlılık abidesi. türkçeye çevrilmiş üç tane kitabı var. http://www.idefix.com/search?q=brene brown
hesabın var mı? giriş yap