şükela:  tümü | bugün
 • sivilarin ve bazi kati maddelerin isi etkisiyle gectikleri gaz durumu..
 • titanic'in gucunden yararlandıgı olusum.
 • bulunduğu sıcaklıkta basınç altında sıvı hale geçen akışkana buhar denir... yeminne

  buhar suyun gaz hali değildir; su buharının gaz olabilmesi için sıcaklığının kritik sıcaklık (374 santigrat derece) ve basıncının kritik basınç (218 atmosfer basıncı) olması gerekir
 • (bkz: tasak kokusu)
 • (bkz: vapor)
  (bkz: steam)
 • alchemyde su + hava/lav/lav golemi/ateş elementali bileşiminin sonucu.
 • asıl anlamı,sıvının belli bir ısı sonucunda dönüştürdüğü gaz.lakin bu entry'de biraz sürrealist çağırışım yaparak hayali düşüncesine destek vericem. buhar aslında sıcaktır,en başta da dediğim gibi;sonuçta belli bir ısı sonucunda oluşuyo.buhar denilince benim aklıma tek gelen şey,pazar günleri baba evde olduğunda trt1 kanalında açık olan o eski kovboy filmlerindeki trenler. rengi siyah,kırmızı tekerlekleri ile uyumlu olanından hemde.üstünde oduncu gömleği olan ve pos bıyıkların içinde kaybolmuş bir makinist...
  sahi pazar günleri ne kadar ciddi bir gün değil mi ? baba evde olduğundan belki de... ya da o pazar günü eve saran sucuklu yumurta kokusundan da olabilir. şaka şaka onunla alakası yok. çok güçlü bir babam var benim,her ne kadar şeker hastası olup,yorgunluktan pestili çıksa da bunu belli etmeyen bir babam. ayrıca kulaklarından buhar da atmıyo sinirlenince. o bitek çizgi filmlerde oluyo herhalde ben hiç görmedim.bunu yapan bi çizgi film kahramanı vardı bi tane ama anlat desen anlatamam,hayal meyal hatırlıyorum.bi ondan korktum zaten küçüklüğümde. bi de halloween karakteri vardı o ağzıma sıçmıştı.o buhar atmıyodu ama.

  buhar uçuşup giden bişey herhalde,ama hayaller gibi değil muhtemelen. çok hayalim vardı aslolan,aman neyse ne.akvaryuma baktım da şimdi üstünden rahat bi 5 cm su uçup gitmiş buharlaşıp.içinde ısıtıcı var herhalde ondandır.ha bu arada unutmadan,kaybolan kısımdaki pislikten bahsetmicem,o abimin ayıbı bence.ee çöpçü balığı da en tepeye çıkmıyo dicem ama çöpçü balığımda yok benim.
  bide çaydanlığın üstü varya hani,onun altında bak bulursun bundan. çay koyarken ayağına damlar hani,hah işte o pislik bu.ne nalet şeydir o,hayattan soğursun bu durum olunca. sen soğumazsan başka tabi,ben seni nerden bileyim.bi çay zevkin vardır,o da biter gider. bu aralar da çaya fena sardım,günde 4 fincan içmezse ölücek hastalığına da tutuldum. ha unutmadan, çay erdal bakkal'da içilir.

  buhar çok değişik bişey valla.
  ingilizcesi steam,fransızcası vapeur,almancasını bilmiyorum onu hiç sorma. bi de fransızca'da la article'i ile kullanılıyo bu vapeur. la feminene,yani bayan cinsiyetine geliyo. buharda bayan olmuş yani. ne kadar haklılar aslında,buharda sevdiğimiz kadınlar gibi uçup gidiyo.hadi şimdi bunu test edelim... yanınızda çay varmı?yoksa bi çay koyup gelin hemen.benim var ve denemeye başlıyorum hemen. koca fincan çay bardağımın üst haznesine elimi koydum ve elim buharlaştı.
  kısacası suan buhar ellerimde ve 10 saniye beklediğimde buhar gitti. işte kadınlar da böyle uçup gidiyolar en umm.... gece gece nerden cıktı bu kadınlar ya? geçtim bu konuyu da.
  bi de camlar vardır adını yazdığın hani,işte onlarda buhardan oluyo..tam böyle en sevd.. o buğumuydu ya?

  (bkz: başlığı amacından saptırmak)
 • abdurrahman öner'in süper kadrajlar kullandığı, çaydanlık buharı numarasının akıllara kazındığı harika kısa filmi