17 entry daha
  • üzerine gidilmesi gereken mevzudur.

benzeri bir olay fransa'da olduğu için örnek vermek istedim.

bir şehirde öğretmen öğrencinin derste telefonunu alır, öğrenci de cermeyi reddeder. aralarındaki tartışmanın lekli şemali değişir ve öğrenci öğretmene yumruk atıp yere düşürür.

olay bütün sınıfın önünde olduğu halde bölge milli eğitim müdürü ertesi gün okula gelip bütün öğrencileri ve öğretmenleri soruşturur. sorgusuz sualsiz saldıran öğrenci disiplin kuruluna çıkarılır cezası neyse verilir (cezanın ne olduğundan emin değilim).

başka bir şehirde bir öğretmenin ölüm tehtidi almasının ardından bütün okul süresiz olarak tatil edilir.

öğretmenler grev yapar(bu süprüz değil gerçi).

neyse olayın mühimliğini anlatabilmek için söylüyorum.

öğrenciye uygulanan şiddetin cezası da hapistir. (bir odaya kapatıp aylarca işkence etmenin değil. öğretmen, bir öğrencisine tokat dahi atsa bunun cezası hapistir)

ama biz nasıl büyüdük?

masasında eşşek gibi tahta cetveli olan türkçe öğretmenleriyle.

avuçlarımıza vururlardı. normal gelirdi.

orta okuldaydım, sınıf arkadaşlarımdan biri boş sınıftan çıkarken kapının diğer tarafındaki öğretmeni görmemişti ve yanlışlıkla ayağına basmıştı.

öyle bir tokat yemişti ki o gün, kendine yediremeyip okulu bıraktı çocuk. tokat yedikten sonra adama sinirlenip küfrettiği için bir daha tokat yemişti sonra. tabi o sesini çıkarmadı, biz de.

ve olay izmir'in göbeğinde 2005'de oluyor.

demem o ki, hukukun, adaletin böylesine insanların böylesine sikinde olmadığı bir ülkede daha çok öğrenci dayak yer, öğretmen dayak yer.

çünkü bu ülkenin insanının tek unursadığı kendi özgürlüğü. bu başkalarınınkini kısıtlamak olsa bile.

kaç yüz yıl olmuş şehirlerde yaşıyoruz, hala birey olmanın anlamını çözememişiz. bizden olmayanla nasıl yaşanır öğrenememişiz.
  • bursa'da yaşayanlar bilir bursa'da ki suç oranının en yüksek olduğu mahallelerden biridir ulus. bu iki öğretmenin sadece dayakla kurtulduğuna sevinmeli mi yoksa ülkemizde ki bu cahil eğitimsiz insanların, ülkemize hizmet veren saygıdeğer öğretmenlerimize gösterdiği şiddete üzülmeli mi.
hesabın var mı? giriş yap