• tuzlu karbonatlı su
  • 2020 ocak ayı güncel fiyatıyla 10.5tl olan otrivine’dir abi. kimyasal mimyasal hiç uğraşamam alternatif tıp ile, tek sıkıntısı gerçekten bağımlılık yapması ve o olmadan rahat nefes alamayacakmış gibi hissetmenizden dolayı her gördüğünüz eczanede size fazla fazla aldırtmasıdır.
  • ada çayını burna çekmek... evet...
  • gripseniz otrivine mentol ama 5 günden fazla kullanmayin
  • soğan değildir. gün itibariyle test ettim ve bu şehir efsanesini yalanlıyorum.
  • neti pot yapın.
  • buhar inanılmaz faydalı arkadaşlar. çok yaşlı bir kulak-burun-boğaz doktorunun bana tavsiyesi. bu burun tıkanıklığında bazen hiç bir ilaç işe yaramıyor. bazı ilaçlar ise önce açıp sonra daha beter yapıyor, otrivine gibi. ayrıca bu yaşlı doktor amcanın bir diğer tavsiyesi burnunuzu mümkün mertebe su ile temizleyin (peçete kullanma konusunda epey bir azar işitmiştim). demlikte suyu kaynatın yaklaşık 5-10 dakika buharı burnunuzdan çekin. eğer hastalık ağır geçiyorsa gün içerisinde 3-4 defa tekrarlayın.
  • %0.9luk nacl çözeltisini hazırlıyorsunuz. (evde yapmak için yaklaşık 5g tuz ile yarım litre suyu karıştın)
    10cc'lik enjektöre 5cc bu çözeltiden çekin.
    bir yere uzanın, sakinleşin, başınızı geriye doğru yaslayın.
    bir burun deliğinize 5cc çözeltiden enjektör yardımıyla sıkın.
    genizine kadar çekin.
    burun kanallarınızı açacaktır. bir süre bekleyin.
    ardından kalkıp kuvvetlice sümkürün.
    aynı işlemi diğer burun deliğinize de uygulayın.
    otrivine menthol vb içeriğinde ksilometazolin hcl vb gibi kimyasallar içeren ürünler çok etkili fakat 6-8 saatlik sürede etkisini yitirir ve daha kötü tıkanıklılığa sebep olur ve ardından bunu bağımlılığa dönüştürür. bu sebeple kullanmayın. şayet bağımlılık oluştuysa günlük kullanımı yukarıda anlattığım işlem ile yavaş yavaş değiştirmeye başlayın. örneğin günde iki kez oteivine sıkıyorsanız bunu bire indirip burnunuz yeniden tıkandığında %0.9luk nacl çözeltisi sıkın.
    burnunuz birkaç güne daha iyi açılacaktır.
    anlık olarak burun tıkanıklılık için ise ağzınız kapalı halde dilinizin ucunu üst damağınızın gerisine doğru değdirirken iki parmağınız ile kaşlarınızın ortasından alnınıza doğru sürekli ovma işlemi yapın. nefes almayın. ta ki nefesinizi tutamayacak hale gelene dek. sonra çok iyi olmasa da bırun tıkanıklılığınız giderilecektir.
    kbb uzmanına görünmeyi unutmayın.
    bu öneriler burun kemiğindeki yamukluklar ya da geniz eti vb sağlık problemlerini gidermez.
  • kaynayan suyun içerisine 3 5 damla organik lavanta yağı damlatmak hem odayı nemlendiriyor hem de burun tıkanıklığına iyi geliyor. eski ev arkadaşım alerjik astım hastasıydı o hep yapardı ordan biliyorum.
hesabın var mı? giriş yap