• ilk göz ağrım.
    daha 6.sınıfın yazında etkilendiğim bilgisayar programlarının nasıl yapıldığını araştırıp c++'ı keşfetmemle sonuçlandıktan sonra internetten onlarca rehber ve ders izleyerek öğrendiğim programlama dili.
  • isveççe öğrenmek için önce ingilizce ve almanca öğrenirseniz çok daha kolay öğrenirsiniz.
    doğru mu? - evet
    gerekli mi? - hayır
    ama asil soru su:
    norveç'te yaşayacaksan neden isveççe öğrendin?

c++ öğrenmek istiyorsanız önce c++ öğrenin. başka bir dili değil.

ayrıca şu bilgi çağında kullanmayacağınız şeyleri öğrenmek yerine ne kullanacağınızı öğrenmek çok daha değerlidir. neden c#, java, ruby, swift ya da python değil de c++ kullanmanız gerektiğini öğrenirseniz ileride başınız ağrımaz. (list of programming languages)

tanım: yeryüzünde en çok kullanılan programlama dillerinden biri. codingdojo'ya göre 2016'da yazılım geliştirici pozisyonu için en çok aranan yazılım dilleri sıralamasında 6. sırada yer almıştır. * tiobe'ye göre mayıs 2017'de en çok kullanılan yazılım dilleri arasında 3. sırada yer almıştır. *
  • (bkz: c#) candır boşverin ++ ı
  • bildiğimi zannettim programlama dili. online algoritma yarışmaları için en uygunu olduğundan (bkz: stl) zamanında çok kafa patlatmıştım. ama yok effective-c++ olsun exceptional c++ vs. gibi kitapları gördükçe anladım ki c++ adeta bir "c++ programlama dili ve edebiyatı". bu sıralar game engine, oyun programlama, bilgisayar grafiklerine (bkz: opengl) merak salmış biri olarak oyun programlamada izlenecek adımlar ve okunacak kitaplara dayalı şöyle birşeye rastladım: https://github.com/miloyip/game-programmer
  • object oriented * konseptini simula67'den almıştır. tek satır comment özelliğini bcpl'den almıştır. c++ ve c at&t bell * laboratuvarlarında geliştirilmiştir. bell adı tanıdık geldi mi? kurucusu alexander graham bell.

ayrıca boost lib kullanmayanları dövüyorlarmış, öyle duydum. *
  • türkiyede kullanımı az değildir esasında ama türkiyede kullanılan halen c99 standartıdır genellikle.

c++ ögreniyorum deyip c ögrenmeyin artık nerdeyse pointer, makro vs gibi şeyler kullanılmıyor dilde. c++ ögrenecekseniz oturup modern c++ ögrenin.
  • c vitaminine ekstra ihtiyaç duyulan kış mevsimi başlangıcı ve kış mevsiminde daha fazla takviye almamız gerektiğini belirten ifade.
  • c programlama dilinin bütün özelliklerine sahip olup(superset), nesne odaklama(object oriented) üzerine yoğunlaşan, kullanımı ve kod yazması c gibi low level olmayıp
    daha fazla kullanıcı odaklı olan nispeten modern sayılabilecek bir prıogramlama dilidir.
  • gerizekalı hissiyatı veren tek şey olabilir. ciddi anlamda anlama konusunda kaynaklara ihtiyacım olan, kendimi gerizekalı gibi hissetmemi sağlayan ve zorunlu olduğu için (hiç kullanmayacağımı bile bile) aldığım ders. yeşillendirene (yardım-kaynak vs) müteşekkir olurum.
  • ögreniyorsaniz lütfen versiyon 11 ve üstünü ögrenin, hamallik yapmayin. milletin on bin yildir kullandigi fosil versiyonlariyla ugrasmayin. ki zannimca modern c++ daha kolay ögrenilecektir.

ek olarak hic programlama bilmeyip deli sikmesinden ötürü c++ ile baslamak istiyorsaniz üstat bjarne stroustrup'un programming: principles and practice using c++ adli kitabini edinin, kutsal bir kitap olarak okuyun, basucunuzda tutun.
hesabın var mı? giriş yap