• -cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol.
    +..............
    -sustun?
    +..............
    -...............
    +..............
    -bak böyle denişik denişik imalı şeyler yapma bak ağzını yüzünü sikerim senin!!!
  • "cahil insanların cahilliğine ortak olma, çünkü içinde taşıdıkların cahil insanların alabileceklerinden çok daha fazladır. " anlamını içerdiğini düşündüğümüz, mevlana'ya ait güzel bir cümle.
  • öldürseler yapamayacağım şey. susmam, susamam... çok istiyorum ama olmuyor. üstelik bazen, bazı konularda sesimi de yükseltiyorum. böylece kimse cahille aramdaki farkı anlamıyor!!!
  • nadan ile sohbet güçtür bilene, çünkü nadan ne gelirse söyler diline.
  • cam kırığıyla silme götün yırtılır,cahil ile etme sohbet küstürür deyimini kibarca refere eden mükemmel bir öğüt.
  • sonra bulundukları her yeri her ortamı her şeyi ele geçirsinler.

şu pasiflikten bıktım. şu pasif bakış açısından usandım.
  • yapmasi zor ama cokda mantikli olan bir erdem oldugunu dusunmekte oldugum mevlana sözü.
    yapmak icin daha cok calismaliyiz bu zamanlarda..
  • ne demiş mevlana: "cahille girme münakaşaya,ya sinirini zıplatır tavana ya da yazık olur adabına".. en iyisi susmak galiba..
  • yani câhillerle münâkaşaya girme ki onlar senin ilminden, irfânından, güzel ahlâkından, hâl ve tavırlarınla verdiğin öğütlerinden istifade edebilsinler. çünkü münâkaşa, tartışma, rekâbet ve üstünlük mücâdelesi; ekseriyetle ham nefislerin gurur ve benliklerini tahrik ederek, anlayışlarının daha da kapanmasına sebebiyet verir. bu ise, doğruların kabûlünü iyice zorlaştırır.

ârif insanlar, hakîkati kimden ve ne şekilde duyarsa duysunlar, kabul edebilecek olgun bir ruh taşırlar. fakat ham, kaba, nâdan ve câhil insanlar böyle değildir. bu sebeple onlara daha dikkatli yaklaşmak ve hakîkatleri münâsip bir lisan ile söylemek gerekir. bazen mânidar bir sükût, derin bir bakış, nice sözün ifade edemeyeceği dersleri tâlim ve telkin edebilir.
hesabın var mı? giriş yap