• yapacak bir i$iniz olmadiginda (ornegin erken bittiginde) ve/veya icinizden kesinlikle i$ yapmak gelmediginde, i$yeri denilen ortamda tepki cekmemek icin takinilan tavir.

nadir de olsa, ne i$ yaptiginizi anlamayan antin kuntin insan grubu tarafindan da haksiz yere suclanabileceginiz aktivite.
  • ..ve hemen akabinde daralıp sözlüğe girip dışarı çıkma planı yapmak. çalışıyor gibi yapıldığında insanı içine çeken suçluluk duygusundan kurtulmak ve dışarı çıkıp ferahlayıp eve gelip daha sakin ve aklını vererek çalışmaya çalışmak.. ve ardından cümlenin gene en başa dönmesi zorunluluğu.
  • kas gücü gerektiren ve angarya gördüğüm işlerde adeta süper gücüm gibi ortaya çıkan tutum. neyse ki kimseye lahmacun ısmarlatmadım bu vesileyle.
  • ortaokuldayken kitap arasina az red kit kitabi koymadim :)baska turlu de olur, bilgisayarda guya proje yaziosundur ama net'tesindir..
  • kendime bile yaparım bunu hiç acımadan. sonra tırnaklarım manikürsüzse vay halime. incelerken, uğraşırken saatler geçer. sonra arka planda çalan cavetown-talk to me'ye itinayla eşlik edilir, birden kendini ukulele çalışırken bulursun, ve kapanış. vizelerden çakış. allahım vizeye diye evden çıkıp sana gelesim var.
  • buna sebep olan direkt neden olmasa da ezberci egitim sistemi de bu durumun gelismesine hizmet ediyor diyebiliriz. calisiyor gibi yapip calismama durumu ‘sark kurnazligi’ndan gelir, bu topraklarin olmazsa olmazidir. isine ozveri ve deger katmaya calisan insanlara ‘amaaan neden bu kadar onemsiyorsun’, ‘bosver sorgulama nolacak ki’, ‘bak yoruldugunla kaldin’, ‘bunlari niye sen yapiyorsun ki’ gibi tepkilerle karsilik verir ve kendileri gibi olmalari icin alasagi etmeye calisirlar. bu ve bunun gibi toplumlarin kanayan yarasidir. ‘mış gibi’ yapmak..
  • mobbing olan şirketlerde müstehak bir eylemdir. (bkz: öyle ekmeğe böyle köfte)
  • cem tarhanin web masterlar icin el kitabi alinir, okul kitaplari ile ayni formda kaplanir, ustune etiket yapistirilir, isim sinif ve numara yazilir, dersin adi bos birakilir... o kitapla tuvalete girilir...
  • benzini bitmiş (veya başka bir sorunu bulunan) bir arabanın yapacağı şeydir. kontagi cevirdikten sonra araç ilk önce calisir gibi yapip daha sonra aksirip tiksirarak stop eder*.
hesabın var mı? giriş yap