şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
 • iki eski google yazılım geliştirme uzmanı sameer shariff ve kevin law geliştirdiği benimde ing geliştirmek amaçlı kullandığım ing online ders şeysi
  oldukça faydalı, hocayla konuşmadan önce ne için ing gelişitirmek istediğinizi söylüyor ona göre ister toefl ister ielts parçaları okuyup ödev alıp çalışabilir ister havan sudan konuşabilirsiniz.
  sitenin kullanışlılığı ve hoca değiştirme özelliği oldukça güzel
 • ıngilizce pratik yapmak isteyenler icin, ogretmenlerle gorusebilmenize imkan saglayan site.
 • (bkz: cambly)
 • yabanci ogretmenlerle pratik yaparak ingilizcenizi gelistirmeyi saglayan guzel bir uygulama.
 • iki tane farklı ürün denemiş; cambly’de karar kalmış ve ikinci ayıma geçecek biri olarak deneyimlerimi paylaşacağım.

  birkaç ay önce yurtdışında iş başvuruları yapmaya başladım ve ilk skype görüşmesinde kendimi tam olarak ifade edemediğimi farkettim. ardından ingilizce konuşma pratiğimi geliştirmek amacıyla birkaç farklı siteyi araştırdım. cambly ile birlikte bir ürünü daha denedim; sonunda cambly’ye kayıt oldum.

  haftada 5 gün, 30’ar dakika paketini aldım. mülakatlar başladığı için bol bol pratik yapmak istiyordum; tam zamanlı çalıştığım için de, haftanın 2 günü kaçırma şansı verdim kendime. ayrıca aboneliğin sadece 1 aylık olması mükemmel, diğer pek çok sitede ciddi sözler vermeniz gerekiyor; oysa daha düzenli kullanıp kullanamayacağınızı bile bilmiyorsunuz. fiyatların dolar olması biraz üzdü. ama tl’ye çevirdiğimde pek çok rakipten yine daha ucuza geliyordu.

  cambly’de önceden rezervasyon yapmadan istediğiniz hocayla konuşabiliyorsunuz. her zaman yeterince online hoca mevcut oluyor. pek çok sistemde önceden dersi ayarlayıp, skype’a girip hocayla buluşmanız gerekiyor. burada ise çok daha pratik. ben anasayfada ‘job ınverview’ yazıp, karşıma çıkan hocaların profillerini okuyup, videolarını inceleyip, en sevdiklerime bağlanıyordum.

  hocaların çok kaliteli olduğunu hemen anlıyorsunuz. aksanlar kusursuz ve sizi muhabbete çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. önce biraz tanıştıktan sonra benim ilk hocam, nicolas v, ne amaçla ingilizce öğrendiğimi sordu. mülakata hazırlık dediğimizde role playing yapmak isteyip istemeyeceğimi sordu. ardından role playing yapmaya başladık. bir işverenmiş gibi neden bu işi istediğimi, kendim hakkında beğendiğim ve beğenmediğim yönleri sordu. ardından ders materyalleri arasında benim iş alanımda olan bir makale seçtik. ben o makaleyi okudum, o da üzerinde sorular sordu ve tartıştık. çok başarılı bir seans oldu. ertesi gün tabi ki yine onunla konuşmak istediğimde, kendisini online yakalayamadım, online olduğunda da hemen başka bir konuşmaya girdiğini gördüm. sizin de aklınızda bulunsun, bir hocayı bulduktan sonra tekrar konuşmak istiyorsanız rezervasyon yapıp, kapatmak lazım.

  nicolas meşgulken, alejandra s ile çalıştım. onunla iş konuları yerine, normal reading çalışmaya karar verdik. bana şiir ve şarkılar yolluyordu, okuyup üzerinden geçiyorduk. bayıldım kendisine. aşırı sempatik ve profesyonel. şimdi haftada iki gün alejandra ile okuma ve konuşma, üç gün de nicolas ile iş konuları ve mülakat çalışması yapıyoruz.

  son olarak, rus büyükelçisi öldürüldüğü gün internetteki yavaşlamadan dolayı rezervasyonumu kaçırdım ve dakikalarım yandı. bununla ilgili bir mail attım ve bana türkçe olarak dönüş yapıp, dakikalarımı tekrar atadılar. buradan da bir artı kazandılar.

  cambly’de ikinci ayıma geçiyorum ve ilk ay sonunda bile konuşmamda ciddi bir rahatlama hissettim. ama haftada 5 gün konuşmamın etkisi de olabilir. ben şahsen son derece yararlı buluyorum ve tavsiye ediyorum.
 • native konuşmacılarla pratik yapmak için tasarlanmış site. fakat dolar 3.65 olmuşken aylık ödemesi türkiye şartlarından bir öğrenci için çok pahalı. dersleri bedavaya getirmek için reklam yapabilirsiniz ama sadece 5 dk kazanabiliyorsunuz.
 • "ilkayzaman" kodunu kullanarak 10 dakikalık ücretsiz görüntülü konuşma edindim. bilgilerinde native kanadalı yazan eğitmenle yaptığım 9 dakikalık görüşmede havadan sudan konuştuk ve kendisinin birkaç ay önce kanada'ya taşınmış filipinli olduğunu öğrendim. aksanının çok iyi olmadığını söyleyebilirim. kalan 1 dakikada ise meksikalı ancak ingilizcesi gayet iyi bir eğitimenle görüştüm tabi süre kısa olduğundan kendisi hakkında kesin bir kanaat edinemedim.

  sonuç olarak ingilizcesini geliştirmek isteyenler için faydalı olabilecek bir uygulama ancak internet üzerinden tanıştığınız anadili ingilizce olan birisiyle skype ya da whatsapp benzeri uygulamalarla yapabileceğiniz konuşmadan ne gibi bir farkı olduğunu anlayamadım.

  ayrıca günlük yarım saat görüşme üzerinden aylık talep edilen tutar 389 tl. dolayısıyla talep edilen ücretin de makul olmadığı aşikar.

  yine de en azından 10 dakikalık ücretsiz görüşmeyi deneyin derim. belki seversiniz.

  not: yukarıdaki kanaatler 10 dakikalık görüşme sonucu oluşmuştur. dolayısıyla yanıltıcı olabilir.
 • ingilizce konsunda pratik yapmak isteyen veya başlangıç seviyesinde olup bunu pekiştirmek isteyenler için türkçe bilen hocaları ve sorunsuz çalışan müşteri hizmetleri ile kesinlikle tavsiye ettiğim bir uygulama. farklı seviyede olan pek çok insan için yararlı olabileceğini düşünüyorum.
 • ücretsiz 10 dakikalık deneyimimden o kadar memnun kaldım ki hemen abone oldum. abone olduğum paket haftada 3 gün 15'er dakika, aylık 159 tl.

  1 ay sonunda memnun kalırsam haftada 3 gün 30'ar dakika (259 tl) paketine abone olmayı düşünüyorum.

  fiyatların cazip olduğunu söyleyemem (malum dolar kuru) ancak gerçekten ingilizce öğrenmek istiyorsanız abidik gubidik kurslara yığınla para ödemekten iyidir.

  ders bittikten sonra mp4 formatında bilgisayara indirebilmeniz de güzel düşünülmüş.

  son olarak hiç ingilizce bilmiyorsanız önermem çünkü konuştuğunuz kişi hoca gibi ders anlatmıyor. bildiğiniz muhabbet ediyorsunuz. o yüzden konuşamasanız da günlük muhabbetleri anlayabilecek kadar ingilizceye sahip olmanız önemli ki birçoğumuzun sorunu tam olarak bu zaten. "anlamak ama konuşamamak."

  işte bu site tam olarak ingilizce anlayıp konuşamayanlar için.
 • sözlükte reklamını gördükten sonra üye olduğum platform. fakat seviyenize uygun hocaları bulmanız gerekiyor. bazı hocalar hiç düzeltmiyor sizi. adana'da yaşayan amerikalı hoca buldum. kendisi sizin yanlışlarınız düzeltmekle birlikte, doğru söylenişi not alıyor.

  söz konusu hocanın profil linki;

  https://goo.gl/ztbrkj