şükela:  tümü | bugün
 • iki eski google yazılım geliştirme uzmanı sameer shariff ve kevin law geliştirdiği benimde ing geliştirmek amaçlı kullandığım ing online ders şeysi
  oldukça faydalı, hocayla konuşmadan önce ne için ing gelişitirmek istediğinizi söylüyor ona göre ister toefl ister ielts parçaları okuyup ödev alıp çalışabilir ister havan sudan konuşabilirsiniz.
  sitenin kullanışlılığı ve hoca değiştirme özelliği oldukça güzel
 • ıngilizce pratik yapmak isteyenler icin, ogretmenlerle gorusebilmenize imkan saglayan site.
 • (bkz: cambly)
 • iki tane farklı ürün denemiş; cambly’de karar kalmış ve ikinci ayıma geçecek biri olarak deneyimlerimi paylaşacağım.

  birkaç ay önce yurtdışında iş başvuruları yapmaya başladım ve ilk skype görüşmesinde kendimi tam olarak ifade edemediğimi farkettim. ardından ingilizce konuşma pratiğimi geliştirmek amacıyla birkaç farklı siteyi araştırdım. cambly ile birlikte bir ürünü daha denedim; sonunda cambly’ye kayıt oldum.

  haftada 5 gün, 30’ar dakika paketini aldım. mülakatlar başladığı için bol bol pratik yapmak istiyordum; tam zamanlı çalıştığım için de, haftanın 2 günü kaçırma şansı verdim kendime. ayrıca aboneliğin sadece 1 aylık olması mükemmel, diğer pek çok sitede ciddi sözler vermeniz gerekiyor; oysa daha düzenli kullanıp kullanamayacağınızı bile bilmiyorsunuz. fiyatların dolar olması biraz üzdü. ama tl’ye çevirdiğimde pek çok rakipten yine daha ucuza geliyordu.

  cambly’de önceden rezervasyon yapmadan istediğiniz hocayla konuşabiliyorsunuz. her zaman yeterince online hoca mevcut oluyor. pek çok sistemde önceden dersi ayarlayıp, skype’a girip hocayla buluşmanız gerekiyor. burada ise çok daha pratik. ben anasayfada ‘job ınverview’ yazıp, karşıma çıkan hocaların profillerini okuyup, videolarını inceleyip, en sevdiklerime bağlanıyordum.

  hocaların çok kaliteli olduğunu hemen anlıyorsunuz. aksanlar kusursuz ve sizi muhabbete çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. önce biraz tanıştıktan sonra benim ilk hocam, nicolas v, ne amaçla ingilizce öğrendiğimi sordu. mülakata hazırlık dediğimizde role playing yapmak isteyip istemeyeceğimi sordu. ardından role playing yapmaya başladık. bir işverenmiş gibi neden bu işi istediğimi, kendim hakkında beğendiğim ve beğenmediğim yönleri sordu. ardından ders materyalleri arasında benim iş alanımda olan bir makale seçtik. ben o makaleyi okudum, o da üzerinde sorular sordu ve tartıştık. çok başarılı bir seans oldu. ertesi gün tabi ki yine onunla konuşmak istediğimde, kendisini online yakalayamadım, online olduğunda da hemen başka bir konuşmaya girdiğini gördüm. sizin de aklınızda bulunsun, bir hocayı bulduktan sonra tekrar konuşmak istiyorsanız rezervasyon yapıp, kapatmak lazım.

  nicolas meşgulken, alejandra s ile çalıştım. onunla iş konuları yerine, normal reading çalışmaya karar verdik. bana şiir ve şarkılar yolluyordu, okuyup üzerinden geçiyorduk. bayıldım kendisine. aşırı sempatik ve profesyonel. şimdi haftada iki gün alejandra ile okuma ve konuşma, üç gün de nicolas ile iş konuları ve mülakat çalışması yapıyoruz.

  son olarak, rus büyükelçisi öldürüldüğü gün internetteki yavaşlamadan dolayı rezervasyonumu kaçırdım ve dakikalarım yandı. bununla ilgili bir mail attım ve bana türkçe olarak dönüş yapıp, dakikalarımı tekrar atadılar. buradan da bir artı kazandılar.

  cambly’de ikinci ayıma geçiyorum ve ilk ay sonunda bile konuşmamda ciddi bir rahatlama hissettim. ama haftada 5 gün konuşmamın etkisi de olabilir. ben şahsen son derece yararlı buluyorum ve tavsiye ediyorum.
 • iyi işler çıkarmanın mümkün olduğunu düşündüğüm uygulama. hocaları muhteşem, bazılarının türkçe biliyor olmaları, başlangıç seviyesinde ingilizce bilen ve bunu pekiştirmek isteyenler için çok büyük bir avantaj. hocaların çoğunun yabancı olması pratik yaparken farklı bir kültürle etkileşim kurmanızı da sağlıyor, bu çok hoş bir duygu. ben konuşmadan önce mesaj yolu ile iletişim kurmak istemiştim ve iletişime geçtiğim hoca türkçe biliyordu daha önce kısa bir süre türkiye'ye gelmiş, ordan burdan iyi bir sohbet etmiş olduk. ayrıca müşteri hizmetleri ulaşılabilir herhangi bir soru veya sorununuzda anında destek sağlıyorlar. türkiye şartları için fiyatları biraz yüksek gibi ama fayda-maliyet analizi yaptığınız zaman kesinlikle karşılığını alacağınızı düşündüğüm bir uygulama.
 • ücretsiz 10 dakikalık deneyimimden o kadar memnun kaldım ki hemen abone oldum. abone olduğum paket haftada 3 gün 15'er dakika, aylık 159 tl.

  1 ay sonunda memnun kalırsam haftada 3 gün 30'ar dakika (259 tl) paketine abone olmayı düşünüyorum.

  fiyatların cazip olduğunu söyleyemem (malum dolar kuru) ancak gerçekten ingilizce öğrenmek istiyorsanız abidik gubidik kurslara yığınla para ödemekten iyidir.

  ders bittikten sonra mp4 formatında bilgisayara indirebilmeniz de güzel düşünülmüş.

  son olarak hiç ingilizce bilmiyorsanız önermem çünkü konuştuğunuz kişi hoca gibi ders anlatmıyor. bildiğiniz muhabbet ediyorsunuz. o yüzden konuşamasanız da günlük muhabbetleri anlayabilecek kadar ingilizceye sahip olmanız önemli ki birçoğumuzun sorunu tam olarak bu zaten. "anlamak ama konuşamamak."

  işte bu site tam olarak ingilizce anlayıp konuşamayanlar için.
 • söze başlamadan önce şu linkten kayıt olursanız bana da size de dakika geliyormuş. kayıtta 15 deneme dakikanız abone olursanız da 30 ekstra dakikanız olacakmış. hani zaten kayıt olacaksanız benim referans kodum hem sizin hem de benim işime yarar.
  http://www.cambly.com/invite/apointin0

  sözlükteki reklamından görüp merak saldığım bir site. ekşi sözlükte görmeden önce böyle bir şeyin varlığından haberim yoktu. sadece şu talking pal gibi işleyen siteleri biliyordum, ama bir profesyonel ile konuşma şansı tanıyan online platform arayışına hiç girmemiştim. ihtiyacım olan şeyi bulmuş gibi hissediyorum. ingilizcem gramer, anlama ve yazma düzeyinde oldukça iyi bir seviyede; ama konuşma konusunda yerimi çok bilemiyorum. yakın vadede ingilizce sunulması gereken çok bildiri olacak. yol yakınken bu "anlıyorum ama konuşamıyorum" sorununu halletmek gerektiğini zaten düşünüyordum ama onca yol çekip konuşma kulüplerinde liseliler ile takılmak hiç de içimden gelmiyordu. diliyorum ki derdime derman bu mecra olacaktır.

  edit: deneme sonrası düşüncem gayet olumlu.

  öncelikle benim durumumda olanlar sonra da ingilizceyi sıfırdan öğrenecekler için konuşayım.

  daha önce söylediğim gibi akademik düzeyde iyi ingilizcem var. iç sesimde kendimle sorunsuz ingilizce konuşabiliyor, düşüncelerimi ingilizce olarak toparlayıp (türkçe'den ingilizce'ye düşünmek gibi değil de doğrudan ingilizce düşünmek) sorunsuz ingilizce yazabiliyorken; kendi sesimi ingilizce konuşurken duyamadığımdan ya da çok nadir duyduğumdan konuşurken adeta kendime yabancılaşıyor, özgüvensiz, yarım yamalak, kopuk kopuk konuşuyorum. amacım bir dili sıfırdan öğrenmek değil. öncelikle belirtmem gerekirse ilk kez bu tarz bi üründen haberdar olmuştum. o nedenle rakiplerini ve alternatiflerini de bunun üzerine araştırdım. ve görüşüm şu ki, en azından benim ihtiyacıma en uygun olanı cambly. bu fikrimde etken olanlar şöyle;

  1- fiyatları alternatiflerinin f/o'na göre daha uygun. bir de şu ara olan %40 indirimle epey uyguna geliyor.
  2- sürekli aynı hoca ile konuşmak gibi bir derdim yok, uygun anımda pratik yapmak önceliğim. bu imkanı bir tek cambly veriyor. diğerleri randevu sistemi ile. çok isterseniz randevulu da aynı hoca ile ders yapabilmek mümkün.
  3. native speaker'ları aksan olarak anlaşılması güç memleketlerden değil.
  4. aylık paket imkanı var. şahsen ilk ay haftada 3 kez 30 dk programı ile ısındıktan sonra haftada 1 kez 30 dk ile sürdürülebilirlik sağlayabilirim diye düşünüyorum.

  dili sıfırdan öğrenecekler için yorumlarım yöntem ağırlıklı olacak. cambly tekelinde yapabileceğim yukarıdaki avantajlara ek çok bir değerlendirmem yok. sadece beginner için olan hocaların tanıtımlarına göz gezdirdiğim kadarıyla seviye gayet makul. bunu ekleyebilirim.

  dili sıfırdan öğrenmek için yönteme gelirsem: keşke herkes ingilizceye dair bildiği her şeyi unutup böyle öğrense... öncelikle kendi dil öğrenme deneyimimi anlatayım. devlet okulundan özel okula geçtiğimizde (orta okulda) zaten özelde okuyan sınıf arkadaşlarımızla aradaki seviye farkı kapansın diye 4 ay yaz kampına tabi tutulduk. 2 hocamız vardı. biri ingiliz diğeri irlandalı. ingiliz hocam türkçe biraz biliyordu ama irlandalı olan hiç bilmiyordu. biz de ingilizce bilmiyorduk. kadın ile iletişim kurmamızım tek olanağı onu anlamaktı. sabah 9da ders başlıyor akşam 5te çıkıyorduk. hal böyle olunca vücut dili, el kol işareti falan derken bir baktık ki 4 ay sonunda sökmüşüz. ne grammer anlattılar bize ne kelime ezberledik. sadece sabahtan akşama kadar vakit geçirdik. şarkı söyledik, boyama yaptık, oyun oynadık, tiyatro yaptık, kukla oynattık, sohbet ettik. mecbur kaldığımız için bir baktık ki ingilizce anlaşıyoruz. bugün pek çok insanın aksine çeviri yapmadan ingilizce düşünüp yazıyorum. türkçe'den ingilizce'ye çevirerek değil. çünkü bizim okullarda uygulanan geleneksel yöntemin aksine bir bebek konuşmayı nasıl söküyorsa öyle öğrendim ben ingilizceyi. konuşarak... o 4 ayda binlerce saat grammer anlatsalar böyle kalıcı olmazdı. kendi örneğimden hareketle diyorum ki, en doğru yöntem - konuşmak - insanın beynini "anlaşmaya mecbur bırakmak". gerisini o hallediyor. ha gönül ister ki çıkın yurt dışına 4 ayda sular seller gibi dönün. ama imkan ona olanak tanımıyorsa bu tarz internet olanakları %100 tavsiye edilir.

  aylar sonra gelen edit: bana kesinlikle çok faydası oldu bu sitenin. meğer ne güzel şakır şakır konuşuyormuşum dedim bir kaç kullanımın ardından. eğer bir temeliniz varsa hızlı ilerleme kaydediyorsunuz. ama en temel tavsiyem, rezarvasyon yaparken konu belirlemeniz. ben bunun için en yaygın ielts konuşma konularını kullandım. soru kalıpları ile birlikte hocaya ilettim. böylece gereksiz boşluk oluşmuyor. bunun haricinde her seviyeniz başlangıç düzeyinde ise 15 dakika ile başlayın. kendinizi rahat hissedince 30 dk'ya geçin. ileri seviyelerde 45 dk uygun. bir de benim sevdiğim hocanın adı andy educate. bir gözatın profiline derim. herkese iyi çalışmalar...
 • sözlükte reklamını gördükten sonra üye olduğum platform. fakat seviyenize uygun hocaları bulmanız gerekiyor. bazı hocalar hiç düzeltmiyor sizi. adana'da yaşayan amerikalı hoca buldum. kendisi sizin yanlışlarınız düzeltmekle birlikte, doğru söylenişi not alıyor.

  söz konusu hocanın profil linki;

  https://goo.gl/ztbrkj
 • ingiliz dili edebiyatı öğrencisiyim ve konuşma becerilerim istediğim düzeyde değil.
  cambly'i sözlükten duydum, paketlerin nasıl olduğunu, sistemin nasıl işlediğini anlamadan abuk subuk satın alım işlemleri yapmışım. ilk başta haftada üç gün 30'ar dakikalık grup paketi almışım, 155 lira ödemişim, işlem gerçekleşmedi sanıp 120 dakika ayrıca satın almışım, sistemi bir türlü çözemedim ilk başta. ilk üye olduğumda mesaj yazıp, bir ihtiyacın olursa burdayım diyen emre ile yazışınca, yediğim haltı anlayabildim. sağolsun kendisi bana, istersen ödemeni iade edebiliriz dedi ve 120 dakika için ödediğim 150 lirayı kredi kartıma iade ettirdi.

  gelelim sisteme, ben yine farkında olmadan grup dersi satın almışım, grup olarak haftada 3 gün 30'ar dakikalık derse 155 lira verirken, özel ders olarak, aynı zaman 259 lira alıyorlar. özel dersin artısı, istediğin hocayı önceden rezerve edebiliyorsun, grup dersinde ise o sırada online kim varsa, onların içinden seçebiliyorsun sadece. bence aradaki 100 liralık farka değecek bir durum yok, grup dersleri maksimum 3 kişiyle oluyor, 3 kişinin penceresi açık oluyor, sırayla ya da hocanın konuşmak istediği biçimde konuşmalara katılabiliyorsunuz ama şunu söyliyim, grup dersi olarak geçmesine rağmen çoğu zaman hoca ve benden başkası olmadı.

  haftada 3 gün 30'ar dakika hak şu şekilde oluyor. mesela bugün bir hocayla 5 dakika konuştunuz, o gün içinde kalan 25 dakikanızı kullanmanız gerekiyor, yoksa kalan yanıyor. o hafta içinde 3 gün konuşamazsanız da günleriniz yanıyor, her pazartesi günü kullanım hakları sıfırlanıyor. haftada 3 gün 30'ar dakika demek 3x30x4=360 dakika anlamına geliyor. ben yumurta kapıya dayanmadan hiçbir şey yapamadığım için genelde cuma, cumartesi ve pazar günleri gece 11'den sonra arıyorum.

  benden size tavsiyeler, ben merak ettiğim şeyleri genelde not alıp hocayı arıyorum, şu nasıl söylenir, bu nasıl sorulur gibisinden 15-20 soru çıkarıyorum ve sonra hocanın söylediklerini not alıyorum ayrıca grup kalabalıksa, o konuşmadan ayrılıp, hiçbir öğrenciyle konuşmayan bir hocayı arayıp özel ders şeklinde devam edebilirsiniz. hocaların aksanı, konuşması, görünüşü hakkında bilgiler profillerinde video ve bilgi olarak var, o şekilde seçebiliyorsunuz ve her ders sonrası hocaya not vermeniz isteniyor ve benim konuştuklarım hep amerikalıydı, sadece bir ingilizle(ücretsiz deneme dersinde) ve aslen meksikalı olup, ana dili gibi ingilizce konuşan bir hocayla sohbet ettim.

  normalde programı ilk indirdiğinizde, referans kodsuz programın normal deneme süresini kullanırsanız 5 dakika veriliyor, referans koduyla yüklerseniz ücretsiz 15 dakika hakkınız oluyor.

  denemeniz için benim referans kodumu verebilirim size. sorularınız olursa burdayım.
  cambly ücretsiz deneme linki
 • reklamından bunaldığım uygulama.
  tüm youtuberlar ile anlaşmışlar ve üç kuruşa tamah eden youtuber camiasıda sanki reklam değil de kendileri kullanmış çok faydasını görmüş gibi reklamını yapıyor.

  barisoz.. kodu, ilkayzam.. kodu şu kodu bu kodu. titanımsı reklam anlayışı başarılı belki ama artık gına getirmiştir. ben dha önceleri konusarakogren.com u kullandım.
  bunu da bedavasını kullanarak denedim.

  öncelikle ingilizceniz advance a yakın değilse konuşarak ingilizce öğrenildiği görülmemiştir. hiçbir işinize yaramaz. arkadaş arasında ya ingilizce biliyorum ama konuşamıyorum yalanına devam edin. bu tarz uygulamalara para kaptırmayın.

  ancak gerçekten bir kurs vb. ile upper ı geçmiş advance seviyesine yaklaştıysanız işe yarar. beginner ve intermediate ler için hiçbir işe yarayacağını ben düşünmüyorum.