• cami önünden geçenlerin gönüllülük esasına dayandığını söyledikleri olay.

herkes huşu içinde namazını eda etmiş adamlara, "çok ihtiyacımız var camimize yardım edin noolur" desen, cebindeki tüm parayı önüne döker. saçmalamamak lazım. git çarşının ortasına kutu koy şuradaki cami için para istiyorum de bakalım kaç kişi para verecek.

full duygu sömürüsü. ve sürekli açlar, doymuyorlar! hep paraya ihtiyaçları var, hep!
  • yıllık bütçesi diğer bir çok bakanlıktan yüksek olan diyanet işleri başkanlığı'na bağlı olan camilerde bitmek tükenmek bilmeyen para toplanması hadisesidir.

bugün cuma namazını kıldığım izmir'deki bir camide çorum'da yapılmakta olan bir cami için para toplayacaklarını söyledi cuma hutbesinde imam. konu hakkında bilgisi olan aydınlatsın lütfen; çorum'daki camiyi devlet ya da diyanet işleri yaptırmıyor mu?

edit: yaptırmıyormuş, yeşillendirenlere teşekkürler.
  • camilerde toplanan paranın %20'si türkiye diyanet vakfı'na gider.

diyanet vakfı bu paraların bir kısmı ile burs verir. burs verir dediysek kendi çocuklarına verir öyle herkese vermez.

(bkz: #37389303)
  • kesinlikle haklı ve doğru uygulamadır. haksız ve hatalı olan uygulama benden alınan vergilerin buraya yagdirilmasidir.
    caminin masraflarını imanin maaşını cemaati karşılasın bana ne.
  • normal bir olay. laik batı ülkelerinde kliseler cemaatlerinden gelen bağışla çalışırlar. bu yüzden paso para toplanır ve pazar günü seni kilisede göremedim john muhabbetleri döner durur, bağışa gelince arazi oldun kerata manasında.

anormal olan bizde devletin cami masraftlarını üslenmesi ve bunu sözde laik bir rejimdeki herkesin vergisiyle yapması.

laik ülkede olması gerektiği gibi vermeyeceksiniz camiilere devlet bütçesinden kaynak, hepsinin masrafları kendi cemaatleri tarafından karşılanacak.

şimdi tekrar soralım: zoruna mı gitti dindoş
  • dinin ayakta kalması için inancın değil paranın gerektiğinin göstergesidir.
  • bu işlerle ilgilenmesi gereken ve müthiş bir bütçeye sahip diyanet'in 7/24 orucumuzu neler bozar, kız erkek yanyana durur mu, günün hangi saatinde sevişmek caizdir gibi mühim konularla ilgilenmesi yüzünden camilere yardım edememeleri sonucunda gerçekleşmektedir.

oflu hoca bile isyan etmektedir bu duruma.

https://www.youtube.com/watch?v=86-knzlomcu
  • bu toplanan paraların karşılığında makbuz kesilmez, herhangi bir takibi yapılmaz.
  • camilerin yapılmasında devletin bir kuruş katkısı yok demiş bir arkadaş. ataşehir, çamlıca gibi yerlerde yaptırılan devasa camileri baban mı yaptırdı?
hesabın var mı? giriş yap