şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye de kayıtlı aşağı yukarı 83.000 cami görevlisi bulunmakta.

  bunların maaşları ortalama 3100 lira. evet lise mezunu adama günde 2 saat çalışması karşılığı 3100 lira veriyoruz devlet olarak.

  yani aylık 257 300 000 (ikiyüz elli yedi milyon üçyüz bin) maaş veriyoruz. senede 3 milyardan fazla paramız bu mesleğin icracılarına gidiyor.

  yaptıkları "ezan okumak", "diyanetten gelmiş hazır metni cumaları okumak" ve "önceden belirlenmiş hareketlerle belirli duaları okumak".

  bu verilen parayla çok rahatlıkla her camiye bir tane secde, rüku yapabilen ve bu sırada belirli sıralamalarla arapça duaları okuyabilen, ezan vakti geldiğinde megafona bağlı minarede ezanı okuyabilen ve müezzinin de işini yapabilecek, mihraba sabitlenmiş ve secde- rüku için 2-3 tane motoru olan komplike bile değil son derece basit bir robot yerleştirilebilir.

  imamlık sanki zormuş gibi 3100 lira maaş vermeyiz, milli servet bizde kalır.
 • muhteşem bir proje, hatta çılgın proje. gayet de mantıklı.

  fakat şöyle bir sıkıntı var; bu herifler 100 liraya mal olacak robotu 50000’e satın alır. böylece 15 yıllık imam maaşını peşin peşin bir adamın cebine ödemiş oluruz. bu olur yani.
 • başlangıç için süper fikir.

  ileri aşamada da bu robot imamların belleklerine sure-dua, bilumum namaz hareketleri simulasyonu yüklenen sistem hacklenerek biraz insanlık bilgisi, astronomi ve basit felsefe yüklenip, her cuma şüphe çekmeyecek şekilde cemaate anlatılırsa belki toplum alarak muasır medeniyetler seviyesine ulaşabiliriz.

  sonuç; ey cemaat, iyiliklerinizi cehennem korkusundan değil, insan olduğunuz için yapın ki yapay zekadan farkınız olsun diyen robot imam.

  bu proje de halka cumhurbaşkanının bahsettiği din güncellemesi çalışması adı altında yedirilirse tamamdır.