• nam-ı diğer caridercoach

türkiye'nin en iyi motosiklet ileri sürüş eğitmenidir. uluslararası sertifikasyona sahip ve bu standarlara uygun olarak başlangıç düzey, kapalı alan ve uzun yol (bkz: zen ve motosiklet bakım sanatı) eğitimleri vermektedir.

http://www.caneratagun.com/about.html
  • benim için ileri sürüş eğitmeninden çok daha fazlasıdır caner atagün. kendisinden eğitim almış kime sorarsanız sorun, onlar için de durum aynıdır (sordum ki biliyorum). kitap aynı kitap, sistem aynı sistem ama bunları size aktaran kişi asıl farkı yaratıyor. (hemen "anlattıkların, karşındakinin anladığı kadardır" diye bik biklemeyin...yemezler)

şimdi gelelim 7 yıllık sözlük sessizliğime son veren bu yazının asıl nedenine.

teşekkürler caner.

motorumu sürerken kulağıma gelen sesin için teşekkürler.
    her gün, yollardaki nice katilden beni koruyan bilgi ve davranışları bana aktardığın için teşekkürler.
    her telefonuma cevap verip yüzlerce soru karşısında sıkılmadan üşenmeden saatlerce bana ayırdığın vakit için teşekkürler.
    motosikletimde yaşadığım mekanik/elektronik problemlerin çözümü için evime kadar gelip elini kirletmekten çekinmediğin için teşekkürler.
    eğitim işini bu kadar keyif alarak ve vererek yaptığın için teşekkürler.
    "yeter artık motosikletten konuşmayalım" demediğin için teşekkürler.
    eğitimlerdeki anlayışlı tavrın ve güler yüzün için teşekkürler.
    en önemlisi de akşam olunca motorumdan inip kızıma ve eşime sarılabildiğim için teşekkürler.
  • hem kişilik hem de eğitmen olarak on numara bir insan. iki gün boyunca verdiği ekşiteker grup eğitiminde bıkmadan sıkılmadan en saçma soruları bile yanıtsız bırakmadı. camiada kendisi kadar bilgili ve bir o kadar yaptığı işi seven, aynı zamanda güler yüzü bir an olsun eksik etmeyen pek yoktur sanırım.
  • kendisinden eğitim alanlardan biri de benim.

adam işini gerçekten biliyor. bilmekle öğretmek farklı şeyler gerçekten, bunu çok daha iyi anladım. karşısındaki kişiye "şu şöyledir, bu da böyledir, bundan şaşmayın" tadında değil de, "bu böyledir ama neden böyledir" sorusunu sordurarak, ikna ederek anlatıyor. ikna olmadıysan seni ikna etmek için elinden geleni yapıyor ve sen ikna olmadan bırakmıyor. ikna etmemesi de olası değil çünkü anlattıkları uzun yıllar sonucu geliştirilmiş bir ingiliz sistemi sonuçta. üzerine iyi düşünülmüş bir sistem bu. açığı yok gibi bişey.

kendisinden aldığımız 2 günlük paket eğitim sonucunda motosiklet sürüşümde ciddi değişim oldu. umduğumdan fazlası oldu. ilk günkü kapalı eğitim başta yetersiz gibi gelirken, sonrasında yaptığımız 1 günlük yol sürüşünde o yetersiz sandığımız teknikleri uygulayınca anladık neyin ne olduğunu.

verdiği eğitimi de en güzel kendisi izah etti aslında. hani bazen tv'de falan görürüz ya, bi programda bi ressam vardır, tuvale garip garip çizgiler atar, boyalar sürer. başta ne olduğunu anlayamayız ama sonra ortaya enfes bi resim çıkar. işte bu eğitim de o hesap. sana verdiklerinin, gösterdiklerinin ne işe yaradığını önce anlamasan da sonra resmi gördükçe bayılıyorsun.

kendisine tek eleştirim ise eğitime katılımcı sayısını bir miktar daha az tutması şeklinde olabilir. yani 8 kişi ile alınan eğitimde de eksik bişey öğretilmedi ama aynı eğitim 6-7 kişi ile bir miktar daha efektif olabilirdi. en azından kış saati sebebiyle havanın erken kararması tolere edilebilirdi.

özetle 3-5 kilometre alacaklıyım kendisinden yani. o da yeniden görüşmeye bahanem olsun. tez vakitte beraber sürebiliriz tekrar inşallah. :)
  • öğretmek ve eğitmek arasındaki fark nedir diye soranın karşısına kolundan tutup getirmek lazım bu adamı. daha ilk dakikadan anlıyorsunuz ki bu abi güvenli sürüş eğitimini ego ve para gibi şeylerden tamamen bağımsız gerçekten de siz akşam evinize dönebilin diye veriyor, bu işi insanların virajlarda karşıdan gelen beyaz minibüslere kafadan dalmalarını engelleyebildiği için severek yapıyor. hepsinden güzeli "yahu bak ben şöyle yapıyorum çok enteresan oluyor deyince" samimiyetinden şüphe duyulmayacak şekilde kendi fikrini dayatmadan o görüşü tartışıyor kendisi de sizinle birlikte doğru yolu buluyor (ki bulunan doğru da zaten en başında kendisinin söylediği yöntem oluyor). abi motorum çalışmıyor diye gece yarısı arasanız "anahtarı kontağa taktın mı?" adımından başlayıp gerekirse üşenmeden motoru indirmeyi tarif edecek hatta söktüğünüz pistonu yerine takmak için evden çıkıp gelecek kadar da yardımsever.

sadece iki gündür tanıdığım biri hakkında nasıl bu kadar emin yazabiliyorum peki? birisinin gerçek niyetini anladığınız ufak anlar vardır. "yok lan ben haklıyım bence, şimdi rossi gibi bi durayım da alem disk fren görsün" deyip yanlış fren yaparak kendisinin gösterdiği yöntemle yapılan frenin 10 metre ötesinde durunca fırçayı yerken adamın gözünde ne kibir vardı, ne de sinir. tehlikeli bir iş yapan arkadaşınız için duyduğunuz endişe ile elleri kolları havada geldi ya bu abi yanıma işte o noktada helal ettim kendisine tüm bendeki haklarını.

on numara beş yıldız bir süper insan, burayı da okuyor biliyoruz. bir video da benden ve tüm düş sokağı apaçilerinden kendisine gelsin o zaman: http://www.youtube.com/watch?v=rojb61jacuw
    *
  • bak arkadaş, ben uzun yıllardır genellikle bütün bahar - yaz ayları boyunca motosiklet sürüyorum. eğitimim ise sürücü kursunun verdiği yüzeysel eğitimden ibaret. çok şükür bugüne kadar ciddi bir kazaya karışmadım. elbet bunda on yıldan fazla süredir araba ile trafiğin içinde olmamın da faydası var.

geçtiğimiz hafta ekşiteker atminlerinden hevipeyra'nın organize ettiği bir eğitime katıldık. dedim ya çok yıldır motosiklet sürüyorum ben diye... ha işte, caner'den eğitim alana kadar ne büyük gaflet ve delalet içerisindeymişim meğer ben. ne kadar çok eksiklerim varmış da, haberim bile yokmuş meğer. motosikletle bir yerlere gidebiliyorken, motosikleti anlamamışım ki meğer. ondanmış düşük hızlarda u dönüşü yaparken zorlanmam. ondanmış viraj alırken ön lastiğin tutuşunun iyi olmaması.

online teori eğitimi, kapalı alan ve yol eğitimi de toplanınca iki buçuk gün geçirdik kendisi ile. bu adam var ya, o kısacık iki küçük günde motosiklet kullanmamı tamamiyle değiştirdi. buna virajda durduğum noktadan tut da, nasıl frenlediğime kadar pek çok şey dahil.

ekşiteker'den sekiz arkadaş aldık eğitimi, değil caner hakkında tek bir kötü söz, bu sekiz kişinin bir tanesinden bile övgüden daha az laf işitemezsiniz. işini o derece sevdiğini, size değer verdiğini, eve tek parça gitmenizi istediğini verdiği eğitimde beş dakika geçirince anlıyorsunuz.

caner'den aldığım ders, hayatımda verdiğim paranın hakkını fazlasıyla aldığım nadir deneyimlerden biridir. çünkü bugün biliyorum ki, bir hafta önceye oranla motosikletimin kontağını evimde sağsalim kapama ihtimalim artık çok çok çok daha fazla.
  • kendisini ekşi teker'deki arkadaşlardan duydum ilk olarak. daha önce kendisinden eğitim alıp da hakkında tek bir olumsuz eleştiri duymamam merak uyandırdı bende. çünkü bu sık rastlanan bir şey değildir siz de takdir edersiniz ki. sonra ismini aratıp internet sitesini buldum. siteye girdiğimde ise bir başka şaşkınlık yaşadım. 3 modülden oluşan motosiklet teori derslerini ücretsiz veriyordu. üstelik farklı zamanlarda 3 ayrı modül. üstelik sadece 6 kişi ile. ve en güzeli de bir yere gitmenize gerek kalmadan, kendi evinizde. eğitimler online olarak veriliyordu. ben de ne kaybederim diyerek hemen en yakın eğitim modülüne kaydımı yaptırdım. zaten kayıt yaptırdıktan sonra sizinle ne kadar alakalı olduklarını anlıyorsunuz. olduklarını diyorum çünkü caner hoca ile birlikte bir de zeynep var... zeynep size önce maille dönüş yapıyor, yapmanız gerekenler konusunda sizi yönlendiriyor. eğitime bir gün kala da telefonla arayıp, gerekli bilgileri ve eğitimin teyidini alıyor. size sadece eğitim saatinde bilgisayarınızın başında sıcak çayınız/kahvenizle eğitime katılmak kalıyor.

biraz eğitimden bahsetmek istiyorum. eğitim öncelikle ciddi referansları olan eğitim. bu eğitim yurt dışında motosikletli polislere verilen bir eğitim. ve bu eğitimin bir kitabı var, türkçe'ye çevrilmiş. kitaba caner hoca'dan edinmeniz mümkün. eğitim 21.30-23 arası gerçekleşiyor. ve hoca öğrenci ilişkisinden ziyade daha bir sohbet havasında, samimi bir şekilde geçiyor. ben kendi adıma "ne kaybederim" diyerek girdiğim eğitimden çok şey kazanarak çıktığımı söylemek isterim. sözünü ettiğim bu mavi kitap'a bağlı kalarak eğitimi ilerleten hoca, oldukça nitelikli bir hoca. çünkü en ufak bir kibir, kompleks ya da burnu büyüklük emaresi göremezsiniz kendisinden. hem zeynep'in hem de caner'in samimiyeti, arkadaş canlısı olmaları ve en önemlisi size gerçekten daha iyi motosiklet sürmek adına bir şeyler öğretmeye istekli olmalarını görmek, neden bu insanlar hakkında kötü bir şey duymadığınızı anlamanıza yetiyor.

ekipmanın öneminden motosikletinizin rutin kontrollerine, motosiklette bakışın öneminden güvenli sürüş adına dikkat edilmesi gereken tüm detaylara, nasıl viraj alınması gerektiğinden yaygın risklerle karşı karşıya kaldığınızda nelere dikkat etmenize kadar öğrenilmesi ve öğretilmesi gereken her şeye değiniyorlar.

ben şu ana kadar modül 1 ve modül 2 eğitimini aldım. modül 3'ü de mart ayında tamamlayacağım. ve hemen bu eğitimlerin tamamlanmasından sonra da, verdikleri "kapalı alan kontrol eğitimi"ni alacağım. çünkü hoca'nın asıl hüneri, yeteneği ve birikimi bu online eğitimlerden sonra başlıyor. teorik anlamda öğrendiklerinizi bir eğitmen eşliğinde, pratikle pekiştirmezseniz ne yazık ki öğrendiklerinizden tam verim alamıyorsunuz. bu işi de en iyi yapanlardan biri kendisinden eğitim alanların anlattıklarına göre caner hoca. tabii ki kendi kişisel izlenimlerimi kendisinden eğitim aldıktan sonra paylaşacağım. ancak aldığım online eğitimlerden edindiğim izlenimle bile şu kadarını söyleyebilirim ki; kendisinin online eğitimde anlattıkları bile sürüşümü olumlu anlamda etkiledi, dikkat etmediğim birçok detaya dikkat etmeye başlayarak daha güvenli ve daha keyifli motosiklet kullanmaya başladım. eminim alacağım "kapalı alan kontrol eğitimi" de kendi adıma çok verimli geçecek...

eğitimi aldıktan sonra eğitim izlenimlerimi de paylaşacağım.

ilgilenenler için;
    http://www.caneratagun.com/home.html
  • ekşiteker'den 40 kişilik bir gruba dün akşam ücretsiz teorik eğitim vermek için bursa'dan kalkıp gelmiş kişidir. insana bunu babası bile yapmaz, zira asla öyle kendi pratik eğitimlerinin reklamı falan gibi bir olay değildi. 3,5 saat boyunca ayakta kalıp boğaz patlattı, altın gibi bilgiler paylaştı. yaklaşık 30.000 km'lik tecrübem olmasına rağmen sadece bu teorik eğitimde bile bilmediğim bir kaç teknik, frenleme, viraj ve konumlanma konusunda hayvan gibi yanlışlarımı gördüm. samimiyeti ve ilgili tavrı da konuya hakimiyetinin bir göstergesi. pratik eğitimler için takvimini takip etmekteyim.

edit: ücretsiz eğitimde konumlanma ve gözlem ile ilgili verdiği iki taktik dün bir yavaşlayıp bir hızlanan e-5 trafiğinde iki kere hayatımı kurtarmıştır. an itibarı ile kendisine borçluyum.
  • bursa'dan üşenmeyip istanbul'a gelmiş ve ekşiteker'in motosikletli asi suser'lerine harika bir eğitim vermiş.
    herkes akşam ne kadar güzel oldu, faydalı oldu diye anlatıyor grupta.

artık o da ekşiteker dostu hatta fahri üyesidir desek yeridir.
    eğitime gelemedimse de biliyorum ki bu eğitim sayesinde ekşiteker üyeleri daha iyi ve daha uzun yıllar motosiklet kullanabilmek için eğitim alarak doğru yolu seçtiler.

kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.
  • öncelikle şunları bırakarak başlayalım.

(bkz: caridercoach)
    [http://www.caneratagun.com/ http://www.caneratagun.com/]

dün akşam ekşisözlük'ün 2 tekerli suserlerinin toplandığı ekşiteker için yaklaşık 40 kişilik katılımcıya, motosiklet teorisi eğitimi vermek için bursa'dan kalkıp gelmiş ve dolu dolu yaklaşık 4 saat geçirmemize yardımcı olmuştur.

kendisinin iam* ünvanı da bulunmaktadır. bursa'da ikamet eden ama eğitimlerini şehir bağımsız olarak verebilen ender eğitmenlerdendir. biz 6-7 kişi grubumuzu toparladık eğitime hazırız fakat bursa'da değiliz veya hepimiz aynı anda gelemeyiz diyorsanız sizin bulunduğunuz şehire ekibi ve bütün ekipmanlarıyla birlikte gelip istediğiniz bütün eğitimleri size sunmaktadır. (bkz: denendi çalışıyor) eğitim verme biçimi gayet etkilidir, karşısındaki kişi kafası çalışmayan aptal birisi bile olsa eğitimin sonunda motosiklet kullanmayı ve temel bilgileri öğrenmiş olarak ayrılacaktır.

ücretsiz olarak skype üzerinden online teori eğitimleri de vermektedir. eğitimler boyunca motosikletçilerin adeta kutsal kitabı olan mavi motosiklet yol sanatı`:http://i.imgur.com/ygi1pmb.gif` kitabını müfredat olarak kullanmaktadır. online verdiği bu eğitimlerin ücretsiz olması bulunmaz bir nimet. neticede en fazla 6 kişi kabul ediliyor ve kamera ve mikrofon yardımıyla herkes interaktif olarak aynı anda katılım gerçekleştirdiğinden istediğiniz anda kafanızda bir soru varsa durdurup sorabiliyorsunuz. facebook sayfası veya web sitesi üzerinden ilerideki eğitimlerin tarihleri bulunabiliyor.

kapalı alan için verdiği eğitimler sürüşünüzde gözle görülebilir değişiklikler meydana getirir. özellikle kendi motosikletinizle katıldığınız için tam anlamıyla sizin ve motosikletinizin limitlerini öğrenmenizde size yardımcı olur. ben kendi motosikletimin bu kadar kıvrak ve virajlarda bu kadar fazla yatabileceğini hiç bilmezdim. honda güvenli sürüş eğitimi veya gis akademi eğitimlerinde kurs yerindeki motosikletleri kullandığınız için size bu kadar çok verim katan eğitim alınamıyormuş bunu bana gösterdi. neticede dışarıda siz ve kendi motosikletinizle baş başa kalacaksınız.

kendisine özellikle bir teşekkür daha yapmam gerekiyor. eğer ondan aldığım eğitim öncesinde motosiklet pantolonu ve motosiklet botunu "bunlar hazır olmadan eğitime katılamazsın" diye zorunlu tutmasaydı muhtemelen tembellik edip daha çok erteleyecektim. tüm bu ekipmanlarımı tamamladığım için geçenlerde yaptığım kazada ayağım yaklaşık 210kg'lık motosikletin altında kalıp sürüklendiğimde bu bot ve pantolon olmasaydı muhtemelen kaval kemiğim kırılıp sakat kalabilirdim ve motosiklet hayatım bitebilirdi fakat kazada ufak tefek ağrılar dışında ayağımda ve belimde hiç bir problem oluşmadı.
hesabın var mı? giriş yap