• çankırı'da valiliğin yayımladığı bildiri ile il sınırların içindeki halka açık yerlerde içki tüketimini yasaklandı. şimdi hemen dellenmeyin bir bakalım gerekçe neymiş. valilik diyor ki havalar ısınınca insanlar pikniğe gidiyor, orada alkol alıp dönüş yolunda trafik kazası yapıyor, bu yüzden geçen sene 2 kişi ölmüş. http://www.milliyet.com.tr/…akika&articleid=1094614

şimdi yasağın tutarsızlığına gelirsek; diyelim ki bir minibüse arkadaşlarla 20 kişi doluşup pikniğe gittiniz. valilik genelgesine göre 20 kişinin de içki içmesi yasak. niye? çünkü kaza olur. sadece şoför içmese, ya da yasal sınırlar dahilinde içse? olmaz, içki herkese yasak. (bkz: maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek). "e kontrole gelince kim şoför ne bileceğiz, ya içiyorsa?". arkadaşım piknik yolu güzergahları bellidir, koyarsın bir ekip otosu üfletirsin şoföre, yasal sınırın üzerinde alkollü ise zaten kodaman bir ceza yazma hakkın var.

ceza dedim de aklıma geldi; bu ülkede alkollü araç kullanmak zaten yasak değil mi? yasak. hem de kol gibi para cezası var, ehliyetin alınması da cabası. e o zaman sen bu yasağı yürürlüğe koyma acizliğini neden ikinci bir yasakla kapatmaya çalışıyorsun? o zaman ben derim ki madem alkollü araç kullanmak yasak ama kontrol edemeyip içki içmeyi yasaklıyorsun o zaman halka açık yerde içmeyi kontrol edemezsen yarın içki üretimini de yasaklarsın. hadi onu da kontrol edemedin, kesmedi içki ithalatını da yasaklarsın. nereye varacak bu? bir tane yasağın var onu adam gibi uygula olsun bitsin.

üçüncü nokta; piknik dönüşü alkolden kaza olmuş. e peki ben içkiyi seven ama sorumsuz bir şoförüm, pikniğe giderken değil evden yola çıkmadan içtim, n'olacak? yarın "pikniğe giderken kaza oldu, artık evde içmek de yasak" mı diyeceksin?

böyle neresinden tutsan saçmalık akan bir karar umarım uzun süreli olmaz.
  • çankırıda halka açık bir yerde içki zirvesi yapılmasına sebep olmasını umduğum yasaktır.

http://tinyurl.com/p7bbrv
  • açık açık içki haram olduğu için yasaklıyoruz diyemeyenlerin huzur ve güvenliğin sağlanması, trafik kazalarının önlenmesi gibi bahanelerin arkasına saklanarak koydukları yasaktır.

ama zaten bu yasaktan önce de bu şehirlerde üstü kapalı bir yasak hep vardı. içkili lokanta ruhsatı almak, tekel bayisi açmak neredeyse imkansızdır. daha önceden açılmış olanları devamlı belediye ekiplerince denetlenir. hatta kayseride insanların içki içtiklerini bildikleri sote yerlerde polis ekiplerinin bekleyip, duran araçları ceza kesmekle tehdit ettiğine şahit olmuştum, sırf arabada içki içilebilmesi olasılığına karşılık. tüm bu üstü kapalı yürütülen yıldırma politikalarının, adının konmasıdır bu yasak, en azından adını koyarken dürüst olsalarmış ya.
  • (bkz: işgüzar)
  • ekmek arası adil kullanım sınırı yanında iyi gider...
  • bahanesine bakıldığında cuma namazları sırasında yaşanan ayakkabı hırsızlığını önlemek için cuma namazı kılınmasını yasaklamak gibi bir şey. ya da biliyorsunuz hüseyin üzmez çok iyi bir müslüman ama çocuklara karşı zaafı var. o zaman pedofiliyi engellemek için müslümanlık da yasaklansın.

ha bir de şey var... adam diyelim ki evinde içti, zil zurna şarhoş oldu ve geçti direksiyonun başına. burada ne olacak? galiba en iyisi içki satışını yasaklamak.
  • çankırı halkının bir demokrasi şöleni yaşamasına sebep olan yasaktır. akp demokrasinin kalesidir.
  • günümüz türkiyesinde valilerle iktidarın arasındaki ilişkiyi hala anlayamamış insanların bulunduğunu görmemizi sağlayan yasak.
  • norvecte de icki yasagi var mantiksizligiyla savunulmaya calisilan yasaktir. ha yoktur öyle bir yasak ama, velev ki var; isinize gelince bati taklitciligi suclamasi, isinize gelince norvecte de var.

ayrica norvecte erkek kadin karma saunalar hamamlar var, kuralim mi cankiri'ya bir tane?

edit: evet yasakmis norvecte acik alanda icki icmek, aferin onlara.
hesabın var mı? giriş yap