• doğru düzgün bir tanım yapılmamış. çapkın erkek heryerde görülen bilinen erkek değildir. aksine gerçek çapkın erkek, çapkınlığıyla övünmez. hatta hiç çaktırmaz, o yüzden de hakkında kimse konuşmaz bile. her yerde "bu çocuk çok çapkın" şeklinde konuşmalar geçiyorsa ne yaptığını cümle alem biliyor demektir ki böylesine en fazla yılışık denir, gösteriş meraklısı denilir. çapkın erkek saman altından nehir yürütür de farkına varamazsın.
  • pek çok değişik alt türleri olan canlı. kimisinin tek amacı hedefi vurmakken, kimisi de kadınları etkileyebildiğini görerek ego tatmini yaşama hevesiyle ondan ona koşar. ego tatmini ile başka tatminleri bir arada yaşamak isteyen türleri de mevcut. eskiden kadınları etkilemek adına serenatlar yapıp şiirler yazan bu erkekler günümüzde belli kalıpsal davranışlarla boy gösteriyor. kurnaz olanlarını bilemem, ama ortalama bir türk çapkınının belli ritüelleri var:
    - ısrarcıdır; bir iki kez reddedilmek bu kişilerin üzerinde "yenilen pehlivan güreşe doymaz" etkisi oluşturur.
    - ilk buluşma sonrası mutlaka ama mutlaka "çok güzel vakit geçirdim" mesajı atarlar. bunun yanında bir iki hoş cümleyi de sıkıştırmayı ihmal etmezler.
    - kız buluşma teklifini kabul ettikten kısa bir süre sonra "iyi geceler" tarzı ya da " seni düşünüyorum" içerikli gece mesajları faaliyetine geçerler.
    - kızdan alınan sinyallere göre "büyük konuşma" kısmı başlar. sizi daha iki kez görmüştür; ama aşkından ölüyormuşçasına duygularını büyük bir rahatlıkla ifade etmeye başlarlar. işin aslı şudur ki; bu kadar rahat konuşmalarının sebebi gerçekten o şekilde hissetmemeleridir. zaten çok yoğun duygular içerisindeki derin erkek bu tip şeyleri dışarı vururken çok rahat olamaz.
    - "büyük konuşma" kısmına gelecekle ilgili hayaller karışmaya başlar. tabii çift kişilik abartılı hayallerdir bunlar. aklı başında erkek böyle düşünse bile "hele bir önce daha iyi tanıyayım" diye düşünmektedir bu esnada.
    - çok ama çok rahat yalan söyleyebilir. çünkü bu esnada birkaç kıza da size yaptıklarının aynısını yapıyordur. genelde detay konusunda kadınlar kadar başarılı olamayan bu erkeklerin foyaları bir şekilde ortaya çıkar (en azından öyle umut edelim).
    - karşılarında duygusal olarak daha önce yaralanmış, güvensiz bir kız gördüklerinde " ben seni üzmem ki" gibi abartılı bir cümleyi gönül rahatlığıyla kullanabilirler. sonuç itibariyle en dürüst ve en sevgi dolu samimi sevgili bile karşısındakini o ya da bu şekilde üzebilir ve yine eğer aklı başında bir tipse böyle büyük bir söz söyleme cesaretini göstermez.
    - bir çoğunda maçovari hareketler gözlenir. sonuç itibariyle kıskanıldığını fark ettiğinde, sevildiğini hisseden insanların sayısı oldukça çok. bu adamlar da bir aşk ilüzyonu yaratma konusunda uzman ya da uzman olmaya çalışan kimseler.
    - geç kalma, telefon açmama ya da aramama*konusunda bahane üretmekte müthiş başarılı kimseler olduğunu herkes fark etmiştir herhalde.
    - "hiç kimseyi aldatmadım" cümlesini de çok sevdiklerini unutmamak gerek.
    - veee eski sevgililer... bu erkeklerin, sıradan "eski sevgililerini anlatan erkekler"den en büyük farkı, ne kadar hassas ve duygusal olduklarını sıklıkla vurgulamalarıdır. asla unutamadıkları çok özel bir kadın vardır. bu bir yandan mücadeleci kadınlar için bir "challenge" vazifesi görürken, başka türlü kadınlar açısından karşılarındaki erkek için " ne kadar da duygusal" diye düşünmelerini sağlayacak bir efekttir. zaten gerçekte öyle özel bir kadın olmuşsa da bu adam tarafından en büyük hıyarlıklara maruz kalmıştır.
    - sizi bir şekilde üzen erkekler için de " vay şerefsiz " demeyi kendilerinde hak görürler. halbuki şerefsizin önde gideni kendileridir.
    - yoğun ilgi altındaki kız yavaş yavaş etkilenip ilgisini göstermeye başladığında ise bu erkek yeni hedefler için çoktan uzak denizlere yelken açmıştır bile.

tüm bu gerçeklerin farkında olarak gönül eğlendirmek isteyen kızlara mutluluk dilemek, diğerlerine ise "geçmiş olsun" demekten başka yapılacak pek birşey yok sanırım...
  • çok sayıda kadının peşinde koşan erkekleri rahatlıkla iki kategoriye ayırabiliriz. bazıları bütün kadınlarda kendi öznel ve değişmez kadın düşlerinin gerçekleşmesini beklerler. ötekiler ise nesnel kadın dünyasının sonsuz çeşitliliğini ele geçirme isteğiyle davranırlar.

birincilerinin saplantısı liriktir; kadınlarda aradıkları şey kendileri, kendi idealleridir ve bir ideal tanımsal olarak hiçbir zaman bulunamayacak bir şey olduğu olduğuna göre, tekrar tekrar hayal kırıklığına uğrarlar. onları kadından kadına sürükleyen şey, kararsızlıklarına bir tür romantik özür sağlar, öyle ki birçok duygusal kadın onların bu gemi azıya almış çapkınlıklarında dokunaklı bir yan bulur.

ikincilerin saplanyısı epiktir, ve kadınlar bunda en ufak bir dokunaklı yan görmezler; erkek, kadınlara öznel bir ideal yansıtmaz ve onun için herşey ilginç olduğundan, hiçbirşey hayal kırıklığına uğratmaz. bu hayal kırıklığına uğrayamama özelliğinde rezilce bi yan vardır. epik çapkının saplantısında kefaret yanının ( hayal kırıklığı yoluyla ödenen kefaret ) eksik olması insanların gözüne batar.

lirik çapkın hep aynı tip kadının peşinden koştuğu için, bir sevgiliyi ötekinden ayıranın ne olduğunu görmeyiz bile. dostları sürekli olarak onun sevgililerini birbirleriyle karıştırıp, aynı adla çağırarak yanlış anlamalara neden olurlar.

bilginin peşinde olan epik çapkınlıklar ise çarçabuk bıktıkları alışılmış kadın güzelliğinden yüz çevirirler ve kaçınılmaz olarak birer garabet koleksiyoncusu olup çıkarlar. bunun farkındadırlar ve biraz da utanırlar bu durumdan; öyle ki dostlarını zor durumda bırakmamak için, sevgilileriyle insan içine çıkmaktan kaçınırlar.

// *
  • kendisine asılan kadını farkedebilen erkek
  • bu erkek biraz da aileden gelen davranış biçimleriyle orantılı olarak ortaya çıkmıştır.

şimdi mesela eve misafir geldiğinde küçükken *; dersler nasıl zart zurt sorularından sonra hınzır şekilde gelen var mı manita sorusuna gelince hemen utanırdım. çünkü öyle yerleştirilmişti kafama.zaten babam ben bi şey demeden ' yapmaz öyle şeyler o amcası dersine bakar o ' diye cevabı yapıştırırdı.

şimdi ben nasıl çapkın olayım .içimdeki piç adamın el frenidir bilinçaltım.**
    tabii ki çapkın olan küçükken herkese pipisi gösterilen, dost meclisinde ' bizim kerata da mahallede kız bırakmadı peh peh ' şeklinde bahsedilen çocuk olacak.
  • tom stubbs'a gore; bol bol gulerler ve konusurlar. bir grup kadinla karsilastiklari zaman gelisiguzel sekilde hepsine ilgi gosterirler ve hangisinin kendine cevap verecegini gozlemlerler. boylece butun isi karsi taraf yapar.
  • çapkın erkekler üçe ayrılır:
    1. önüne gelene "acaba bundan bana iş çıkar mı" diye teklif eden (bu ben oluyorum)
    2. sinsi sinsi ilerleyen ve karda yürüyüp izini belli etmeyen (bunlar çok tehlikelidir)
    3. doğuştan kadınları etkileme yeteneği olan ve genelde istediğini elde eden

kategori 1: bu kategoride olan kendisini çapkın sanar. yılmaksızın önüne gelen her dişi nesneye asılır. bu tipler tehlikeli değil ama kafa bulandırıcı tiplerdir. tehlikeli gibi görünürler ama sabun köpüğü gibidirler. bunlardan kurtulmanın yolu yoktur. yani kapıdan kovsanız bacadan giren tiplerdir. aynı zamanda akranlarını veya kendilerinden yaşça küçüklerini gördüler mi kız tavlama olayını abartarak anlatırlar. bunlar kendilerini bu konuda number one uzman sanmaktadır. mümkünse bunlardan ayrı bir şehirde yaşamak gereklidir.
    kategori 2: bu tipler sessiz ve sakin tiplerdir. avına sessizce yaklaşırlar. bu tip erkek 1. kategorideki elemanın aksine tavlama olaylarını genellikle başkasına anlatmaz. bunlar çizdiği yolun sonunda kızları yatağa atan tiplerdir. başarılı da olabilirler başarısız da; ancak avlanmaktan kesinlikle yılmazlar. olumsuzluklar bu elemanları etkilemez. bir de her elemanın kendine göre avlanma yöntemi vardır. en korkulan çapkın erkek tipi bence bu tiptir.
    kategori 3: doğuştan karizmatik tiplerdir. kız tavlamak için herhangi bir ekstra çabaya girmezler. 1. kategorideki insanlar kız tavlamak için bir yerlerini yırtarken bu tipler neredeyse oturduğu yerden kızları elde eder. bu tip elemanlar sanki birer gurudur. doğal yetenekleri ile kız tavlama olayını resmen aşmışlardır. bunlardan kız tavlama konusundan ders almak gereklidir. ama sadece ders almak da yetmez.
    bazı araştırıcılar tarafından bu üç kategoriye girmeyen bir tip daha tespit edildiği bildirilmiştir. sınıflandırılmamış bu tip çapkın maddi varlığı sayesinde istediği kızı anında tavlar. maddiyatın ve gösterişin revaçta olduğu bu devirde kızlar özellikle parası olan erkeğe kesinlikle gönül (?) vermektedir.
  • "çapkın adam her zaman zamparadır. motosikletle sürat yaparken, apartmanın beşinci katında cam silmeye eğilmiş, açılan gömlek arasından sütyeni gel bak bana diyen kadını o esnada görüp yakalama hüneridir."*
  • oynak beyinli, bir limana bağlanamayan erkek.
  • can sıkan erkektir. halbuki bunların alnında "çapkındır" yazanı olsa kimsenin canı yanmazdı.
hesabın var mı? giriş yap