şükela:  tümü | bugün
 • souron ve morgothun en korkunc kurdu. draugluinin soyundan gelmektedir. huan tarafindan olduruldu.
 • morgoth canlı etle beslemiştir küçüklüğünden beri, bu da günümüzde köpeklere canlı et verilmemesinin nedeniyle aynı sonucu doğurmuştur..
 • silmarillondaki devasa kurt kopegi
 • berennin elini kopartip silmaril'i yutan lakin silmaril'in icin icin yakmasiyla saga sola saldiran sonunda da huan tarafindan hakkin rahmetine kavusturulan kurt.

  ayrica the two towers mud inda bir immortal'in ismidir bu.
 • (bkz: charcharot)
 • diğer adıyla anfauglir olarak tanınır. angband'ın bekçisidir. beren ve lúthien, morgoth'un tacındaki silmarilleri çalmak için yola çıkıp angband'ın girişine vardıklarında onları fark eder. lúthien yaptığı bir büyüyle onu hemen uyutur ve böylece içeri girerler. silmarillerden birini çalıp dışarı çıktıklarında ise büyü etkisini yitirmiş ve carcharoth uyanmıştır. onları gören kurt, farkında olmadan beren'in çaldığı silmaril'i tuttuğu elini koparır ve yutar. fakat silmaril kötü olan yada içinde kötülük barındıran her şeyi yakar. dolayısıyla kurt yuttuğu silmaril ile için için yanmaya başlar. çektiği acı onu delirtir ve esgalduin'in kuzeyinde huan ile karşılaşana kadar gördüğü her şeyi yok eder. acısı o kadar fazladır ki öfkesi onu güçlendirmiştir, huan'ı öldürür fakat kendisi de bu dövüşten sağ çıkamaz.
 • beren ile luthien'de karkaras olarak da geçen dev kurt. nedense her seferinde benim aklıma kerberos geliyor o ayrı.
 • orta dünya'nın ilk çağında morgoth tarafından var edilen yüce draugluin'in soyundan gelen angband'in koruyucusu.

  son derece karanlık ve büyük güçlerle hayat bahşedilen bu devasa kurt, bizzat morgoth tarafından yetiştirilmiş ve beslenmiştir. zamanla büyüdükçe eşsiz bir güce sahip olan carcharoth, alev almış bir kömür kadar kızıl gözlere; kırmızı çizgilerle bezenen siyah bir bedene; uzun, keskin ve zehirli dişlere sahiptir.

  kara diyar angband'in kapılarında konuşlanan bu devasa kurtu, hiçbir canlı beden gücüyle geçemezdi.

  j.r.r. tolkien'in, orta dünya'yı tekvin ederken tarih ve mitolojiyi aynı kıyıda birleştirdiğini idrak edebiliriz. buna binaen carcharoth'un, beren'in çaldığı silmaril'i tuttuğu elini koparması iskandinav mitolojisinde tanrı tyr'in elinin, bir diğer kurt olan fenrir tarafından koparılması olayıyla benzerlik gösterebilir.