şükela:  tümü | bugün soru sor
  • vucut gelistiren insanlarin daha fazla dayaniklilik ve hizli kas yenilenmesi icin almasi gereken amino asitlerden olan beta-alanine'i iceren dipeptitlerden birisi. digerleri anserine ve balenine olup tavuk balik gibi besinlerde carnosine kadar kolay bulunmazlar. calisma prensibi su sekildedir.

    kaslarda h+ miktarı arttıkça vücut ilk olarak bunu hücre dışına atmaya çalışmak yerine hücre içinde etkisiz hale getirmeye çalışır. yani siz kas antrenmani yapinca ortaya cikan h+ iyonlarini hucre once kolay kolay disari atmak istemez, carnosine bu asamada devreye girerek bu iyonlarin kaslara ulasmasina bi nevi yardimci olur, hucreye o iyonlari bana ver ben kullanicam der, bu da orta vadede kaslara olumlu olarak yansir.

    yapilan arastirmalar beta alanine amino asidinin carnosine dipeptitinden alinmasindansa direk alinmasinin daha iyi sonuclar verdigini gostermistir. yani ozetle sporcu takviyesi olarak carnosine kaspsulu aramaya calismakla ugrasmayin, bunun yerine spordan sonra tencerede hasladiginiz 400 gr yagsiz tavugu mideye indirin, rahat edin
  • tavuk suyu çorbasında bolca bulunan dipeptit. soğuk algınlığına çok çok iyi gelir ve en iyi tavuk suyu çorbasında kendini gösterir.