• bir zamanlar şehirlerarası otobüslerin, rakiplerine üstünlük sağlamak için bir promosyonu olan, ancak artık otobüste çay ikramlarının âdet haline gelmesiyle esprisini kaybeden bir deyim...

yalnız bolu dağı'na çıkarken, ismail'in yerinde hâlâ bu uygulama, hem de restoran sahibi tarafından devam ettirilmektedir. şöyle ki mönünün altında çayların ücretsiz olduğu yazılmaktadır.

biz sadece oturup dinlemek ve çay içmek istediğimiz için, canımız çektiği kadar çayı içtik de içtik. sıra hesap ödemeye gelince garson, "çaylar şirketten abi" dedi. bu uygulamanın sadece yemek yiyenlere mahsus olabileceğinin rahatlığıyla, "biz yemek yemedik ki" dediysek de, "olsun, çaylar bizde ne olursa olsun ücretsiz dediler.

ben duygulanarak teşekkür ettim ve bunu bir reklam yatırımı olarak algıladım. hoşuma da gittiği için bir dahaki sefer burada yemek molası veririz, diye de düşündüm. fakat bazılarının bunu bile bile sadece çaylarını içip para vermeden çıktıkları da oluyormuş. hani arkadaşlar uyanık ya... yazık, yazık...

vaktiyle bir ağa atıyla dolaşırken yolda yaralı birini görmüş. atından hemen inip yardım etmek istemiş. adam su su diye inlerken, ağa hemen terkisinden su alıp adama vermek için atının yanına gidince yaralı adam sapasağlam ayağa kalkıp arkadan silahı ağanın kafasına dayamış ve kıymetli eşyalarını aldığı gibi ata atlayıp mahmuzlamış.

ağa, hey arkadaş, bu yaptıklarını sakın kimseye söyleme demiş. adam alayla sırıtarak, ne o elaleme rezil olmaktan mı korkuyorsun, demiş.

ağa da, "hayır, sadece insanların bu yüzden gerçek ihtiyaç sahiplerine de yardım eli uzatmamasından korkuyorum" demiş... bilmem anlatabiliyor muyum...
  • çeşitli komik atraksiyonlara sebep olabilecek anons çeşididir. şöyle ki;

1992 yılında adana diyarbakır arası otobüs yolculuğu esnasında yaşanmış bir olaydan alıntıdır.

-muavin konuşmaya başlar: pıfff pıfff**
    sayın diyarbekir sur turizim yolcularıı, kaptanımız 30 dakka yemek ve ihtiyaç molası vermiştir amma çaylar şirketten degildir haa bunu böle bilesinniz der ve mikrofunu yerine bırakır. tam bu esnada yolculardan biri ayağa fırlar ve yarılmamıza sebep olan cümleyi kurar;

lan şerefsiz ben bu bilete 2 milyon döürtyüzbin saymışım bizden bir çayımı esirgiyonuz la allahın adamı.
  • otobuslerde garip muavinlerin hönkürür gibi kurduklari abik gubik cumleler icinde anlasilir olan yegane kelam..
    soguk kis yolculuklarinda insanin icini isitir, incecik..

"ppihhh pihhh otbusumuze hos gsccsej dgilrfff yolcularrsivcxi 15 dakikajjjss dnlllem molasaisii ..otbusun kalisdsf satiiihh pihhhh caylar sirketten!"
  • refik durbaş ın bir eseri.
  • eskilerde olduğu iddia edilen durum.
    öte yandan geçmişte de cin çaycıların önce çaylar şirketten diye çayı önünüze koyduğu,tam siz kalkcakken de firmanızın ismini sorup," ama abi bizim o firmayla anlaşmamız yok ki" diyerek parayı kopardıkları rivayet edilir*.
  • artık $irketten değil. sadece otobüs personeline mahsus bir uygulamadır. yakın bir zamanda bu uygulamanın da kalkacağı beklenmelidir.
  • eskiden olan sey. artik ne otobus sirketler boyle bir anons geciyor, ne de o kendine ozgu berbat caylar yudumlaniyor uzun yollarin kurumus dudaklariyla.
  • (bkz: şirketten)
  • refik durbaş'ın " çaylar şirketten " adlı romanından uyarlanan filmde yönetmenliği erdoğan tokatlı üslenmiş. senaryosunu yasemin yazıcı ile birlikte yazmış. başrollerinde nilgün akçaoğlu, halil ergün, yalçın gülhan ve aydemir akbaş gibi oyuncuların oynadığı film, istanbul-nazilli, nazilli - istanbul hattında çalışan menekşe seyahat adlı otobüste yolculuk esnasında yolcularla otobüs personeli arasındaki olaylar hikâye ediliyor.

bol bol eski nazilli görüntülerinin olduğu filmde bora ayanoğlu' nun müzikleri dinlemeye değer.

10 üzerinden 5 olan film, nazilli sevdalıları için 10 üzerinden 10 olabilir.
  • rastgele'de görünce insanı nostaljik hislere gark eden, uzun yıllardır duyamadığımız anons.
hesabın var mı? giriş yap