• paradoksun anlamını bilmemesine rağmen ısrarla yedi defa kullanan yazarın iddiası. sen de vasat bir yazarsın bence. ha ben de çok bayılmam cem adrian'a, hatta üç beş şarkıdan sonra kulaklarımı tırmalamaya başlar bile diyebilirim ama o kadar da değil be arkadaş, vasat fazla ağır bir kelime. hele 2 oktav ne demek? olmadı berkay verelim, sinan akçıl verelim size bir adet, kulağınızın pası gitsin.
  • muzikten biraz anlayan herkesin duygularina tercüman olmus guzel bir tespit. bu arada berkay falan denmis. berkay gayet iyi bir solist. muziginden tarzindan haz etmesem de gercek. sinan akcil ise şiir okurken bile entonasyon problemleri yasar.

bu arada sevgili yazardan istek bir entrym var. bos bir vaktinde benzer bir analizi sesi bas zannedilen mehmet erdem icin de yapabilir mi?
  • yazar arkadaş oldukça doğru bir konuya değinmiş. sadece kabul etmediğim nokta falsetto oktava dahil edilmez evet ama kafa sesi edilir. yüksek notaları söyledikçe ses göğüs sesinden kafa sesine doğru geçer. falsetto eski dönemlerde operada erkeklerin kadın sesini taklit etmek için söyledikleri bir teknikti .tüm şarkıyı bu şekilde dinlemek gerçekten şarkıyı çekilmez hale getiriyor.eğer hayvani bir sesin varsa şarkıyı gerektiği yerde adam lambert ın yaptığı gibi şarkının gidişine göre kafa sesini veya falsetto kullanırsın dadından da yenmez.

cem adrian ise 7 oktav geyiğinin ekmeğini yemiş bir arkadaş. normal bir şarkıcının oktavı 1.5-2 oktav civarındadır. (sinan akçıl sanırım 0.5 oktav falandır:)) ) 3 oktav sesi olan biri zaten hayvani bir arkadaştır. 7 oktavlık seslerde ses bu noktada ıslık gibi çıkar.

cem adriana için daha önce şöyle yazmıştım;

bu arkadaşa vakti zamanında bir tv programında sesiniz gerçekten 7 oktav mı diye soruldu arkadaş hiç ölçmedim diye cevap verdi.

ben cem adrian'dan şu cevabı beklerdim.

hayır sesim 7 oktav değil sadece falsetto yapıyorum. biraz çalışan herkes bunu yapabilir. falsetto zaten oktav aralığına dahil edilmez. oktav ölçümüne göğüs ve kafa sesi dahil edilir. ama ben böyle söylemeyi seviyorum.
  • klasik turkiye tablosu. birisi bilgisiyle teknik bir analiz yapmış, digerleri linçe baslamis. ha varsa bildigin ekstra bir sey yaz aq. çürüt adamin argumanlarini. ama yok. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanin en nadide ornekleri bir bir siralanmis. bi kere cemin seni cok iyi tamam mi, turkiyedeki 2 sesten biri, cok ozgun cem tamam mi,harika besteleri var seviyesinde entrylerle karsi bir arguman sunmus olmuyorsun ki cahilligini ortaya koyuyorsun. cem adrian i sevme diyen yok yine sev. ama severken muthis bir solist oldugunu dusunerek sevme. sevdigin icin sev. kral ciplak diyene de saldirmayin aq. komik gozukuyorsunuz.
  • edit: başlık sahibi yazar ile aramızda geçen kısa bir mesajlaşma ile iş tatlıya bağlanmıştır. tatlıya bağlanmaya sebep olan entry ise bu (bkz: #58404310)

önceden girdiğim entryi komple silmek "kendime karşı dürüst" olmayacağı için, daha önce yazdığım fikirler aynen aşağıda duruyor. en azından favlayanlara ayıp etmemiş olayım.
    özet : cem adrian iyidir.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    bu entry sahibi yazar ile şu (bkz: the shawshank redemption'ın çok abartılması) entry de karşılaşmışlığımız var.
    yine bu başlığın kimin yazdığına bakmadan bakayım dedim yine aynı kişi. bu başlığa yazdığım entry de (bkz: #57620696) bu.

şimdi gelelim konumuza, görüldüğü üzere yine "o iyi değil," bu balon, yaramaz, vasat" nitelemelerinde olan bir düşünceyi cem adrian için yazmış bu yazar. kendisinin bu konularda sağlam bir tedaviye ihtiyacı var.

cem adrian için roman yazdığı "paradoks (!)" şöyle başlamış:

"öncelikle oktav nedir ? kalın do'dan ince do'ya kadar olan 8 notalık ses dizisi oktav denir."

denmez arkadaşım. kalın do nedir bir kere ? ne kadar kalın, 3 santim mi mesela? ya da ondan daha kalın olana "daha da kalın do" mu deniyor? nasıl müzik bilgisi bu? her vikipedi bilgisini buraya yazacak olursan işimiz var. herhangi bir frekanstan başlayıp 3.5 koma yani küçük ikili üzerine kurululup başlangıç frekansının iki katına ulaşan herhangi bir aralık da oktavdır. örneğin 43.604 hz fa'dan 87.307 hz'e ulaşan aralıklar da oktav olarak adlandırılır. konuya girişin ofsayt senin.

bir de fazıl say'a değdirmeden yapamamış, hmmm gayet güzel bir hamle, ne demiş bakalım :

"öncelikle fazıl say anlayıp anlamadığı her şeye burnunu sokmayı çok seven bir tip. lanse edildiği kadar büyük bir piyanist veya besteci de değil dünyada ama bu konumuz değil"

konumuz bu tam aksine, "hem genç konser solistli olarak avrupa birinciliği, hem de kıtalar arası birincilik ödülü" kazanan bir müzisyene pirinç kadar müzik bilginle pervasızca "anlayıp anlamadığı her şeye burnunu sokmayı çok seven bir tip. lanse edildiği kadar büyük bir piyanist değil "deme özgüveni ne güzel lan.

bak bu da fazıl say'ın sadece önümüzdeki günlerdeki konserleri :

(bkz: http://fazilsay.com/tr/konserler/)

ama yok, fazıl say da vasat, cem adrian da. say'ın bu konserlerini dinlemek için para verenler hepten angut zaten.

ama sen, ya sen, şancı piyanist besteci soprano saksofoncu sen öyle misin, bir başkasın sen !

son zamanlardaki en gereksiz akım, bu ve bunun gibi başlıklar oldu sözlükte. "onun balon olması, şunun düşünüldüğü kadar iyi olmaması, ötekinin aslında vasat olması" cidden nasıl bir bilgi akışı bu, kim ne öğreniyor bundan ?
  • (bkz: #26532696)

edit: adama 70 üzeri fav atmışsınız. hayrına 2 tane de şu entrye atsanıza lan. 1 sayfalık yazının özetini geçmişim yıllar evvel* takdir edilmiyoruz.

edit2: eyvalllah seviyorum sizi çaylaklar:) darısı yazarligınıza
  • şarkı söylemek yerine eski şarkıları coverlayarak yerli yersiz bağıran bir vokalisttir.
  • keşke! zira vasatın altındadır
    (bkz: cem adrian/@andrew)
  • fazıl say'ın katılmayacağı tespit.
hesabın var mı? giriş yap