• tanımaktan mutlu olduğum renkli insan.
    filmlerinde kullandığı kostümleri üzerine yakıştıran yönetmen.
    bastetdi ortak konu...cazarayı birlikte keşfettik...
    sen ne dilersenin adana galası sonrasında tüm içtenliği ile seyirci ile söyleşen yönetmen...
  • yunan mitolojisindeki karşılığı iris olan, hayallerine dahil olmaktan mutluluk duyduğum, fotoğrafik hafıza sahibi, kitapları sayfa sayfa by heart söyleyebilen, her konuşmamızda hayatta, filmlerde aynı noktalara takılmış olduğumuzu farkedip daha çok daha çok sevdiğim, dünya üzerindeki enn güzel kıvırcık saçlarını mıncıklamama kızmadığı için daha çok sevdiğim, duyarlı, tatlı, canım kişi... abidik gubidik sözlerine karşı duramadığım(ız) biri olduğunda karşısına cem'i çıkarırız; bizim güçsüz kaldığımız yerlerde 36 mujer pençesi gücünde pati atar... senaryolar yazar, istanbul'un enn ücra ve güzel kaavelerine götürür, olmadık yerlerde dans edebilme cesareti verir... içgörüsü, heyecanı yüksek kişidir... yeni senaryoları gelmek üzeredir.
  • ayrıca, pazartesi geceleri old city comedy club'da cinsel meseleler adlı gösteride yer alan zattır.
  • istanbul üniversitesi iletişim fakültesinde ders veren oyuncu/yönetmen.
  • 16 eylül 2009 günü aksanat kültür merkezinde "filmlerdeki fotograflar" yaklaşımıyla akira kurosawa'yı irdelemişti cem başeskioğlu. kendisi yeni bir şey söylemese de akira kurosawa'yı bize çözümleyerek anlatması taktire şayandı. panel'e gittiğimi düşünürken yer yer acaba cem başeskioğlu'nun sınıfına mı düştüğümü düşünüp durdum. çünkü bildiklerini insanlarla paylaşırken "arkadaşlar görüyorsunuz ya her şeyin bir nedeni var burada" "arkadaşlar ama bu filmi mutlaka mutlaka izlemelisiniz" diyerek duygularını, düşüncelerini paylaşırken -o- filmin duygularını ancak izleyecilerin izleyerek anlatabileceğini kelimelerle değildi ama o an ki yaşadığı jestlerle panel izleyecilerine açık etti. bunu da kendisinin heyacanına verdim ama sahip olduğu bu didaktik uslup insanları kendisinden uzaklaştırıyordu. sinema'nın metodolojik teknikleri üzerine bilgi verirken bir-iki yanlış bilgi vermesi de gözümden kaçmadı.

ve o panel de günümüz türk sinemasını -istisnaları- dışında yerleyeksan etti. saha boştu ve o vurdu da vurdu. günümüz türk sinemasını böylesine yererek, kendi içsel dinaminiğinin yetersizliğini (ezikliğinin) ne kadar da fazla olduğunu panel izleyecilerine sanki haykırdı.

hal böyle. hayat şartları çetin. insanın önem verdiği düşüncelerini paylaşırken sakin olması gerek yoksa cümle elaleme madara olma durumu da var.
  • heyecanlı anlatım diliyle beynimizde, algımızda olağanüstü etkiler bırakan nadide bir hoca. sinemayı derinden anlayacak ve bu işi hakkıyla yapacak nesiller yetiştiren aşmış bir yönetmen ve senarist.
  • sen ne dilersen filmini izleyip başka bir filmi olmadığını gördüğüm, izlediğim filmiyle gayet başarılı bir yönetmen olduğunu düşündüğüm kişi. aynı güzellikte birçok film yapmasını diliyorum. güzel bakış açısına ihtiyacı var biz izleyenlerin.
  • zatürreye yakalanmış. eminim tanıdıklarının desteği ile çok daha çabuk ve kolayca iyileşecektir. değerli bir yönetmen, türkiye'nin çok ihtiyacı olan sanatçılardan. tanıyan tanımayan gidebilen gitse ziyaret etse, moral verse, elinden geliyorsa ufak tefek ihtiyacını karşılasa çok harika olur. haseki'de yattığı ve hesap numarası yazılmış zaten...
  • güldenay sonumut laçin'in cem başeskioğlu hakkındaki ikinci yazısı çok daha moral verici.
    http://www.yenitan.com.tr/…kioglunu-hatirliyormusuz

bu da twitter hesabındaki tek tweet, iki gün önce yazılmış.

"ölmek mi... daha çok beklersiniz. kediler dokuz canlıdır... bu daha dördüncü canım!"

kendisinden ders aldığım kısa bir dönemde, yeni senaryosunu paylaşmıştı bizle. senaryodaki sahnelerden özellikle birinin, kimse tarafından değiştirilmeden, kırpılmadan beyaz perdede gösterilmesini öyle istemiştim ki, hala arada onun hayalini kurup neşeleniyorum. eski sağlığına kavuştuğunu duymayı ve yeni film haberini bekliyoruz dört gözle.
  • su siralar nukseden rahatsizligi nedeniyle kotu zamanlar geciren fikir ve sanat adami. saniyorum ki en cok su siralar sevenlerinin desteklerine ihtiyaci var. gerci bunu da atlatacak kadar guclu olduguna inansam ve bunun kendi de farkinda olsa da tez zamanda acil sifalar diliyorum kendisine.
hesabın var mı? giriş yap