• muhteşemdir şiirleri. en sık kullandığı malzemeler mavi güvercin ve beyaz. türk toplumunda kadınla, aşkla, seksle ilgili şiirleri eşsiz kesinlikle. dupduru tertemiz şiirler sahibi.

sevişmek yeniden yürürlüğe giriyor
    tüm kıtalarda
    afrika dahil
  • ...asıl adı cemalettin seber'dir. 1931 yılında erzincan'da doğmuş, 9 ocak 1990 tarihinde istanbul'da ölmüştür...ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi maliye ve iktisat bölümü'nü bitirmiştir...maliye bakanlığı'nda müfettişlik, darphane müdürü, kültür bakanlığı'nda yayın kurulu danışma üyeliği, orta doğu iktisat bankası yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur...yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yapmıştır...

...papirüs dergisini üç kez çeşitli aralıklarla çıkardı...pazar postası, yeditepe, oluşum, türkiye yazıları, politika, yeni ulus, aydınlık, saçak, yazko somut, 2000'e doğru gibi yayın organlarında şiir ve yazılarını yayımladı...

...ikinci yeni şiirinin en önemli isimlerindendir...geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden birisiydi...kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı,yoğun, diri imgeleriyle ikinci yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir...
  • ismi yukarı ayrancı'da, meclisin hemen yanındaki parka verilmiş ve parkın içine bir de heykeli dikilmiştir.. yanlış hatırlanmaz ise yüzü meclise doğruydu (pardon, yüzü dikmen'e başka bir yeri meclis'e doğruymuş)..
  • sivil şair
  • ikinci yeni'nin üç atlısından (öbürleri, edip ve turgut) cinselliğe ve erotikaya en açık olanı. cemal'e göre, şiir yasadışıdır. yasaların ve aktörenin gölgesinden kopup doğaya en çok yaklaştığımız noktadır -ki bunu da poetika belirler...
  • keske yalniz bunun icin sevseydim seni cumlesi ile biten siirleri ile meshurdur. ama yalniz bunun icin sevilmez.
  • hatay restoranininda bir aksam, hakkinda anlatilanlari duydugumda masada kalan bos kadehinden devam ettim rakiya.

henuz cikmisti hatay'dan, ki dondu, camekandan iceriye, oturdugu yere bakti. sonra dondu gitti bir dolmusa dogru yurudu, kadikoy'e, evine dogru giden. hatay usulu humusumuzu tazeleyen sair mehmet lafi acti.
    - oglu dovuyormus cemal'i...fasistlere katilmis, her aksam da babasini dovuyormus.

bir sairin, oglu tarafindan dovulmesinin imgesi de, o sairin imgelerindeki renkler de kiyaslanabilir kuvvette olabiliyor.
  • // (...) ulku tamer le cemal hoca icki masasindalar ve bir iddiaya tutusuyorlar. iddianin ne oldugunu bilemiyorum. fakat cemal abi kaybediyor. kaybederse de adindaki bir y harfini atacagini soyluyor.boylece cemal sureyya seber oluyor cemal sureya, resmi yazismalar disinda, cunku kendisi bir devlet memuru, her yerde artik bunu kullaniyor. (...) // onur caymaz

ic. siirpostasi *
  • hüznün kuşları adlı şiirini mazhar alanson'un besteleyip albümüne yerleştirdiği şair
hesabın var mı? giriş yap