şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kürtlerin en iyi oldukları konulardan bahsederken bir de buna değinmek istediğimi fark ettiğim konular bütünü. anneannemin çerkes olmasından mütevellit ucundan kıyısından çerkeslik görmüşlüğüm var. bir iki çerkesce kelam da bilirim*.

  tespitlerim:

  1- organizasyon: 3-5 tane çerkes düğününe gitmişliğim var. çok enteresan bir hiyerarşi ile hareket ediyorlar. oluşturdukları çemberde oynadıkları oyunlar acayip estetik geliyor. herkes kendince bir görev gibi bir şey alıp onu mu ne yerine getiriyor. sanırsın devlet töreninde protokol yapıyorlar.

  2- yemekleri: bir kürt ve arap mutfağı kadar olmasa da, çerkes yemekleri iyi sayılır. fakat biraz ağır geliyor. sarımsaklı, et sulu, hamurlu yemekler. anneannem velibah diye bir şey yapıyor ziyarete gittiğimde, işte o favorim.

  3- gösterişçilik ve egoizm: küçük dağları yarattım, ben elf'im havası. bir süre sonra bayıyor çerkes kardeşler. etmeyin, eylemeyin. bir iskandinav ırkı değilsiniz. rahat olun.

  4- tarih: enteresan bir şekilde, tanıdığım çerkeslerin hemen tümünde elle tutulur bir tarih bilgisi var. iş tarihten açılınca, doksanüç harbi ve birinci dünya savaşı hakkında çok konuşurlardı.
 • kibir konusunda mükemmeller.
  aynı köyden gençlerin evlenememesi konusunda takdir ediyorum.
  ayrıca köleci bir toplum.
  rahmetli dedem kibir konusunda coşanların geçmişinde köle olduklarını iddia ederdi.
  bu kölelik olayı diğer toplumlardan farklı olarak kendi içlerindedir.
  at çalan , hırsızlık yapan kişiler törelere göre,yanlış yaptıkları adamın kölesi olurlar.
  birde geç yaşlarda evlenmeleri çok ilginç bir konu,
  kızlar 25-30 a kadar bekletilir .
  erkeklerse 30 lu yaşlarının sonuna doğru evlendirilir.
 • avşarlardan nefret etmeleri.
 • ata binmek
  amcalarımdan birisi (pek sallamasak da) yıllarca çerkeziz biz deyip dururdu. ata binerdi, genlerden deyip dururdu. sonra devlet tokat gibi vurdu suratımıza ki 7 göbektir adıyamanlıymışız.
 • ego ve kibirde üstlerine yoktur, kesin bilgi yayalim.

  edit: yahu sülalemde cerkes olmayan yok, bosuna mi kesin bilgi diyorum dedesi ya da ninesi cerkes olunca kendisini de cerkes sanan yazarciklar. asalet dedikleri sey kibirden baska birsey degil.
 • kesinlikle akordeon çalmak . çerkes ezgileriyle birlikte düğünlerinde yaptıkları danslar da bambaşka . (bkz: qafe)
 • kültüre sahip çıkmak ve bunu gelecek kuşaklarına aktarmak konusunda iyidirler. zira kültür bir birikimdir.yaşanmışlıklardır, sevinç ve acılardan bir mirastır. aktarmak ise bu mirasa sahip çıkmaktır, yâd etmektir.
  kibir sanılan şey saygıdan doğan mesafedir. bu bir özendir. hem kendine hem de karşıdakine...saygı bir çerkes için en hassas konudur ve bu konuda iyidirler.
  sevdiklerine sahip çıkarlar. bu da o kültürün özümsettiklerindendir.
  yemekleri, hamaratlıkları pek iyidir.
  etnik müziklerini,danslarını ve kıyafetlerini koruyabilmekte de iyidirler.
  hiçbir kültür birbiriyle kıyaslanamaz veya biri diğerinden üstün değildir. fakat kendi içinde değerlendirildiğinde hoş ayrıntıları vardır. bunları bilmek, korumak ve aktarmak da dünyanın güzel çesitliliği için pek iyidir.
 • dünyaya güzel kızlar getirmek.
 • çerkez bir kadın ile takılıyorum ara ara.
  ben bu kadar egolu, kendini beğenmiş, sözde çerkez’im deyip namuslu ayaklarına yatan bir kadın ile tanımadım.
  her istediğimde koşarak gelen o değil sanki.
  yurt dışında çalışan kocası olduğunu düşünüyorum evli olmadığını söylüyor.
  büyük ihtimal eşini aldatıyor.
  bana göre kadını sadakatsiz.